Politike

Zbardhet DRAFTI i Metës: Këshill Politik për Reformën në Drejtësi, 14 pika që sjellin opozitën në sistem! (PLATFORMA)

 • Yuri Kim: S’ka pazare dhe lojëra me Reformën Zgjedhore dhe atë në Drejtësi!
 • Tensionet politike në vend, Meta me gazetarët: S’po e sabotoj unë Reformën në Drejtësi
 • Dokumenti përmban 14 pika për Reformën Zgjedhore dhe Reformën në Drejtësi. Sipas Metës deri tani janë hasur disa problematika dhe u ka dhënë detyra të qarta disa institucioneve të drejtësisë, por dhe palëve politike. 
  Featured image of article: Zbardhet DRAFTI i Metës: Këshill Politik për Reformën në Drejtësi, 14 pika që sjellin opozitën në sistem! (PLATFORMA)

  TIRANË- Dosja.al ka zbardhur dokumentin me 14 pika që Presidenti Ilir Meta, i ka dorëzuar ambasadorëve, krerëve të partive opozitare dhe Kryeministrit Edi Rama. Dokumenti është dorëzuar dje nga Meta në tryezën që pati me krerët e partive opozitare dhe ambasadorët, por një kopje e platformës i është dërguar dhe Kryeministri Edi Rama dhe diplomates Yuri Kim. Dokumenti përmban 14 pika për Reformën Zgjedhore dhe Reformën në Drejtësi, ku në pikën 9, presidenti kërkon ” ngritjen e një Këshilli Politik, që do të vendos për ndryshimet ligjore e Kushtetuese në Reformën në Drejtësi.” 

  Sipas Metës,  deri tani janë hasur disa problematika dhe u ka dhënë detyra të qarta disa institucioneve të drejtësisë, por dhe palëve politike. Është kjo pikë që ka sjellë edhe reagimin e ashpër të ambasadores së SHBA, Yuri Kim, e cila foli dje dhe sot për një marrëveshje që ka në thelb vrasjen e Reformës në Drejtësi. 

  PLATFORMA E PLOTË ME 14 PIKA

  1- Mazhoranca dhe opozita (parlamentare dhe jo-parlamentare) duhet të përfundojnë me vendosmëri Reformën Zgjedhore, sipas rekomandimeve të OSBE/ODIHR dhe konkluzioneve të Këshillit Europian për Çështjet e Përgjithshme.

  2- Këshilli i Emërimeve në Drejtësi duhet të vazhdojë funksionimin, duke përfshirë ndryshimin e akteve nënligjore të tij, në përputhje me rekomandimet e Komisionit të Venecias në draft-opinionin e 6 marsit. Për tre vendet e lira (2 nga Presidenti dhe 1 nga Parlamenti), KED duhet të paraqesë listat e kandidatëve për secilin institucion sipas sekuencës kushtetuese: Presidenti – Parlamenti – Presidenti.

  3- Këshilli i Emërimeve në Drejtësi duhet të pajtohet me pjesëmarrjen e Avokatit të Popullit në të gjithë veprimtarinë e tij dhe diskutimet, në përputhje me Kushtetutën dhe Ligjin.

  4- Mandati i Kryetarit aktual të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi përfundon me emërimin e tre gjykatësve të Gjykatës së Lartë. Kryetari aktual i KED humbet menjëherë të gjitha të drejtat për të vazhduar ushtrimin e mandatit të tij, me vonesë të gjatë, si anëtar i Gjykatës së Lartë, dhe për pasojë si Kryetar i KED.

  5- Këshilli i emërimeve në drejtësi vazhdon të funksionojë sipas ligjit, kryesohet nga Nënkryetari.

  6- Parlamenti Shqiptar merret menjëherë me çdo boshllëk ligjor, në mënyrë që Presidenti dhe Parlamenti të plotësojnë vendet e mbetura bosh në KED brenda 1 viti kalendarik.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  7- Parlamenti Shqiptar tërhiqet nga çdo iniciativë ligjore që ndryshon formatin dhe procedurën e betimit në detyrë të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese dhe anëtarët e tjerë të lartë të sistemit gjyqësor.

  8- Parlamenti Shqiptar tërhiqet nga “Paketa Anti-shpifje” dhe nga çdo nismë e ngjashme ligjore në të ardhmen.

  9- Çdo ndryshim ligjor ose kushtetues që lidhet me reforma gjyqësore duhet të bëhet vetëm përmes konsensusit unanim të Këshillit Politik.

  10- Në kuadrin e Këshillit Politik, partitë bien dakord brenda qershorit për të emëruar Shef-Negociator për anëtarësimin në BE, një ekspert të nivelit të lartë, integriteti, besueshmëria dhe profesionalizmi i të cilit është i pajtueshëm nga të gjitha palët. 11- Të gjithë gjyqtarët e Gjykatës së Lartë emërohen në përputhje me dispozitat kushtetuese dhe ligjore, dhe sa më shpejt të jetë e mundur.

  12- Këshilli i Lartë Gjyqësor Këshilli i Lartë i Prokurorisë miraton menjëherë hartën e re gjyqësore për rishpërndarjen e burimeve njerëzore brenda sistemit të Gjykatës së Apelit dhe Gjykatat e Shkallës së Parë, dhe vazhdohet me plotësimin e vendeve bosh të krijuara nga dorëheqjet ose vettingu.

  13- Këshilli i Lartë Gjyqësor duhet të përcaktojë parësore mbingarkesën e Gjykatës Administrative të Apelit, dhe të propozojë masat e nevojshme që lejon një proces të rregullt brenda afatit kohor (1 muaj) në këtë Gjykatë.

  14- Parlamenti Shqiptar duhet të shqyrtojë pa interes politik, kandidatët e propozuar nga Presidenti i Republikës për Kryetarin e Kontrollit të Lartë të Shtetit.

  Lexo të plotë dokumentin ketu

  (A.B;F.G/Dosja.al)

  Shto Koment