LIVE UPDATES
Aktualitet

Rama jep “OK” për Zgjedhoren: Ulemi për Vettingun, për helmimin në Krujë flet AKU

27 Tetor 2021, 15:20 Nga DOSJA
Rama jep “OK” për Zgjedhoren: Ulemi për Vettingun,

TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka rënë dakord për të ngritur Komisionin e Posaçëm Parlamentar të Reformës Zgjedhore, që sot e kërkoi Partia Demokratike. Mësohet se gjatë mbledhjes së zhvilluar pasditen e sotme, kryeministri Rama ka rënë dakord për ngritjen e këtij komisioni bashkë me drejtuesit e qarqeve me të cilët diskutoi lidhur me zgjedhjet e 25 prillit. 

Kreu i Qeverisë gjithashtu është treguar i gatshëm që të ulet në tryezë me kryedemokratin Lulzim Basha për të diskutuar në lidhje me propozimin e Partisë Demokratike për Vettingun e politikanëve dhe për gjithçka tjetër. Në një deklaratë për mediat pas dy orësh mbledhje me drejtuesit e qarqeve, kreu i qeverisë u shpreh se asgjë nuk bëhet përmes mikrofonave por në tavolinë. Ai shtoi se ende nuk është njohur zyrtarisht me propozimin e PD-së në lidhje me Vettingun e politikanëve, por që do ta shqyrtonte për të parë nëse brenda kishte argumenta bindës, ndryshe nga ai i tre viteve më parë.

Për helmimin e 500 qytetarëve në Krujë, Rama fajësoi Ujësjellësin. Ai tha se qeveria ka bërë investimin për të ndërtuar një ujesjëllës të ri që e inaguroi gjatë fushatës së zgjedhjeve të 25 prillit, por kontrolli dhe mbërritja e ujit në çdo banesë në mënyrë të kontrolluar, është përgjegjësi e ndërmarrjes përkatëse.

I pyetur nëse do të paraqitej në Komisionin Hetimor për zgjedhjet e 25 prilli, që është ngritur me kërkesë të Opozitës, Rama tha se ende nuk ka marrë asnjë kërkesë por që do të shkojë pa asnjë problem. Rikthimin e Berishës në krye të Partisë Demokratike, kryesocialisti e konsideroi një katandisje të partisë në humor të zi e material për parodi.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Rama pranon propozimin e Partisë Demokratike: Të ngrihet Komisioni për Zgjedhoren

Berisha në krye të PD-së, Rama: Po katandisen në humor të zi

Helmimi në Krujë, Rama ‘ia kalon topin’ Ujësjellësit: Qeveria bëri investimin

A do dëshmojë në Komsionin e 25 prillit, Rama: Pa asnjë problem! PD humbi zgjedhjet

Vettingu në politikë, Rama: Gati për tu ulur në tryezë, me PD diskutojmë gjithçka

(f.m/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Kryesore Politike edi rama rama me drejtuesit 27 tetor 2021 edi rama rama me drejtuesit 27 tetor 2021

Sondazh

Poll

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm