LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Çështja CEZ-DIA’/ PS shkresë zyrtare SPAK dhe PP: Ku janë hetimet për Berishën?

18 Shkurt 2022, 11:21 Nga DOSJA
‘Çështja CEZ-DIA’/ PS shkresë zyrtare SPAK dhe PP:

TIRANË– Një ditë pasi e paralajmëroi në Kuvend se ish-kryeministri Sali Berisha kishte “hesape” pa mbyllur me SPAK, kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla, kërkon të dijë nga SPAK, se në çfarë faze janë hetimet për kallëzimin ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha për hetimet e çështjes CEZ-DIA. Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka dorëzuar shkresën zyrtare ndaj Prokurorisë së Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, ku renditet e gjithë rruga që PS ka ndjekur për hetimin e skandalit CEZ-DIA që prej momentit kur në pushtet erdhën socialistët.

Në listën e personave që Komisioni Hetimor i PS, i ngritur në vitin 2016 mori për në hetim janë 12 persona, përfshirë edhe familjen Berisha, ish-kryeministrin, të birin, Shkëlzenin dhe Jamarbër Malltezin. E njëjta shkresë i është dërguar nga Balla edhe kreut të Prokurorisë së Përgjithshme, Olsian Çela.

‘Në lidhje me kallëzimin, nuk kemi asnjë informacion se në çfarë gjendje dhe shkalle procedimi është‘-thuhet ndër të tjera në këto shkresa të dërguara.

Afera CEZ-DIA dhe kujtesa pas “Skrapit”

Skandali për privatizimin abuziv të OSSH, me një dëm prej gati 415 milionë euro u hetua nga një komision parlamentar që u ngrit nga socialistët me të marrë pushtetin. Komisioni kallëzoi në prokurori Sali Berishën, ish-ministrat Ridvan Bode,  Florion Mima, Genc Ruli, dhe disa ish-zyrtarë të tjerë si Enno Bozdo, Mimoza Vokshi, Suzana Guxhollin, Nue Nik Kalaja dhe Shtetasi çek, Josef Hejsek. Në krye të Komisionit ishte vetë Balla, por deri më sot, ende nuk ka dijeni për ecurinë e këtij kallëzimi.

Në seancën e djeshme plenare, pasi Berisha iu referua SPAK si “skrapi”, Taulant Balla u irritua duke thënë se “SPAK” ende nuk ka vepruar ndaj tij, dhe se forca e institucionit do të shihet në hetimet e dosjeve të vjetra.

(f.g/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore kryesore partia socialiste sali berisha taulant balla partia socialiste sali berisha taulant balla

Sondazh

Poll

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor

“Nisma 17+1” e Kinës, Rama: S'kemi përfituar asnjë investim

Dy makina përplasen kokë më kokë tek ‘5 Maji’ dhe bëhen copash, 5 të plagosur

Përfaqësuesit ligjor të PD në KQZ, depozitojnë dokumentacionin për regjistrimin e PD së në zgjedhje

Përshtati lokalin për organizimin e lojërave të fatit, arrestohet 41-vjeçari në Shkodër

"A je penduar?", Dan Hutra del para gjykatës, me kokën lart nuk shpreh fije pendese...