LIVE UPDATES
Aktualitet

Të gjithë me oligarkët! Banori: Devijimi në Unazën e Madhe nisi me Bashën kryebashkiak

18 Shkurt 2022, 11:06 Nga DOSJA
Të gjithë me oligarkët! Banori: Devijimi në Unazën e

TIRANË– Ferdinand Kazaferi, një nga banorët e prekur nga prishja e shtëpive tek zona e Unazës së Re ka treguar se si ka nisur devijimi i rrugës që nga koha kur ka qenë Lulzim Basha në krye të Bashkisë Tiranë. I ftuar në Syri TV përballës gazetares Armela Ferko, Kazaferi tha se Partia Socialiste premtoi që gjithçka do të kthehej në vendin e vet me ardhjen e tyre në pushtet por kjo gjë nuk ndodhi. Kazaferi thotë se vetë ai e ka kapur firmën duke punuar në fshehtësi, pasi i ishte premtuar se nuk do t’i prekej shtëpia, duke dalë në përfundimin që të gjitha palët janë bashkë kur bëhet fjalë për të favorizuar oligarkët.

Pjesë nga fjala e Kazaferi:

Ne nuk jemi kundër zhvillimit. Qeveria favorizon oligarkët.  Është devijuar projekti e nga shtatë banesa, do prishen 40 shtëpi, që i bie që shumë familje dalin që nga aty. Shumica e gjurmëve të projektit të Adil Çarçanit janë zhdukur. Ka qenë dhe tubi i Bovillës dhe ai është zhvendosur. Devijimi i parë është bërë nga Basha, si projekt-ide. Kur ka ardhur Partia Socialiste na premtoi se do ta rikthente sërish në vend, siç edhe duhet të jetë. Duke kaluar vitet, nuk na u dha asnjë sqarim. Projekti u bë shpejt e shpejt dhe u publikuar shpejt e shpejt. Më 26 shkurt 2021 më ka ardhur një letër ku shkruhet që banesa juaj nuk do të preket. Është edhe kjo e bashkisë. Çfarë ndodhi më pas? Kaluan pusjimet dhe më datë 8 tetor pamë disa persona që po bënin matje, afrohem dhe si ndërlidhës i komunitetit dhe i them çfarë po bëni. Po bëjmë një rilirim të zonës. Ditën e dytë sërish, u afrohem dhe u them sërish ç’po bëni. Po bëjmë pikëtimin tha për Unazën. I pyeta për firmën, nuk  më thanë gjë dhe më pas shkova në polici. Firma fituese po punonte në fshehtësi.  Në atë zonë do bëhen pallate. Balluku gënjeu për devijimin. Devijimi është bërë edhe në Paskuqan, projekti ka devijuar nga gjurma e këtë gjë nuk e luan dot as topi. Ka devijuar gjurma e rrugës nga sheshi “Shqiponja” deri në Shkozë. Te fusha do ndërtohen pallate, projekti bën shumë dëme, janë 2-3 pallate nga sheshi “Shqiponja” deri te lumi i Tiranës. Nuk po na garantohet e drejta e pronës e kjo është të shkosh drejt fundit të demokracisë. Ka rënë sistemi demokratik e prandaj protestojmë.

Vetë ministrja e Infrastukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku thotë se projekti për ndërtimin e Unazës së Re nuk është devijuar për të favorizuar ndonjë kompani ndërtuese.

“Fjala devijim nuk e kuptoj nga del, e parashtroni në mënyrë të gabuar për t’i hedhur benzinë zjarrit. Nuk ka një devijim, ky është një projekt i vitit 1986. Të gjithë banorët e Paskuqanit nuk e kanë ndryshuar ndonjëherë gjurmën për të favorizuar apo mos-favorizuar dikë. Kjo qeveri është ajo që ka ndërtuar mijëra banesa për të pastrehët nga tërmeti. Nuk bëhet fjalë për 100 banesa, por 654 banesa. Nuk besoj që dikush ka një mendim të ndryshëm që projekte të tilla, në të mirë të publikut nuk duhet të ndërtohen. Askush nuk do të mbetet pa banesë,”- thoshte ajo duke e bërë të qartë se do të kompensoheshin të gjithë banorët. Por protestat e vazhdueshme tregojnë të kundërtën.

(Fm/Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive