LIVE UPDATES
Aktualitet

Qeni i Qaniut, që mbyti Qelbësin dhe policia në Elbasan,që heton Qaniun

18 Shkurt 2022, 11:26 Nga DOSJA

Nga Elton Qyno

Kaq vite punë si gazetar kronike dhe që mbuloj aktivitetin e Gjykatave dhe Prokurorive në vend, kam shkruar për hallexhinj, bosa droge, vrasje, fajtorë e të pafajshëm, e për maç e për kuç.

Por s’do ma kishte marë ndonjëherë mendja, që do vinte një ditë që unë të rradhisja disa rreshta dhe për Qaniun e Belshit.

Qani Malja, ka një hall mjaft të madh me policinë e Elbasanit dhe prokurorinë e këtij qyteti. Dara e hekurt e drejtësisë tonë, po përndjek ligjërisht Qaniun, pas dyshimeve të forta se ai është autori kryesor i masakrimit të një kafshe të egër, Qelbës.

Dhe kjo vjen në një kohë kur qyteti i Elbasanit, ka filluar ti ngjajë Medelinit, pasi numri i vrasjve, vjedhjeve, shpërndarja e drogës dhe dominanca e grupeveve kriminale, është rritur ndjeshëm.

Për të luftuar krimin, Drejtoria e Qarkut Elbasan, ka lëshuar urdhëresat për të gjithë komisariatet e zonës, që të raportojnë dhe hetojnë çdo ngjarje dhe veprimtari të paligjshme.

Dhe ja çfarë ndodhi, e si ndodhi, një krim i rëndë në fshatin Gradishtë, në zonën e Belshit. Sipas komunikatës operative të Komisariatit të Cërrikut, “hataja” paska ndodhur në 16 tetor 2021, ku rreth orës 02:00 pranë një ferre, në rrugën e Malit të Gradishtës, është konstatuar e ngordhur një kafshë e egër Qelbës, me dëmtime të shumta në pjesën e gushësh dhe të hundës.

Menjëherë është ngritur grupi i hetimit duke ndarë rolet e gjithësecilit. Ndërsa për kryerjen e veprimeve operative-kërkimore, ose siç thuhet ndryshe “krehje të zonës” është lënë oficeri policisë Xhelal Dyrmishi.

Madje në vendgjarje, thonë se paska shkuar dhe shefi i komisariatit dhe është vënë në dijeni dhe drejtuesi i prokurorisë Elbasan, për të koordinuar hetimin në terren, me teknikat speciale të tjera në qëndër.

Madje është dhënë urdhëri, që për këtë atentat me mbytje ndaj Qelbësit, të mos njoftohen as gazetarët e Elbasanit dhe as të Tiranës. Gjithçka të mbetet në heshtje, deri në zbardhjen e enigmës dhe autorit të krimit.

Por ja që dhe enigmën e natës kur kishte ndodhur krimi, e ndriçoi dielli i mëngjesit, pasi nga veprimet e kryera u kuptua gjithçka, madje u zbulua dhe autori i krimit.

Rezultoi se kjo kafshë, (Qelbësi), është mbytur nga qentë e shtetasit Qani Malja, nga fshati Gradisht i Belshit.

Dinamika e krimit paskërka qënë kjo.

Qeni i Qaniut, ka konstatuar Qelbësin se po afrohej pranë zonës që Qeni i Qaniut, atë natë kishte në mbulim për ruajtje. Sapo Qelbësi, ka kaluar vijën e kuqe, Qeni i Qaniut, është hedhur në aksion, duke u përleshur me Qelbësin.

Si pasojë e përleshjes trup më trup, Qeni i Qaniut, i ka shkaktuar plagë të rënda në hundë dhe gushë Qelbësit, duke i sjellë atij ngordhjen. Sigurisht që pas këtij krimi, Qeni i Qaniut, iku nga vëndgjarja.

Tanimë që është faktuar plotësisht që Qeni i Qaniut, paska mbytur Qelbësin. Policia e Elbasanit, ka çuar në prokurori material hetimor për Qaniun, duke kërkuar vlerësimin e çështjes nga ana penale.

Ju miq Jurista dhe ekspertë të nivelit të Lartë të Reformës në Drejtësi, e zbërtheni dot këtë ekuacion ligjor?

Mendoni se Qaniu, e hedh këtë lumë?

Cili nen i Kodit Penal e kap Qaniun, kur krimin e mbytjes e paska bërë, Qeni i Qaniut?

A e përthith bashkëpunimi Qaniun, në këtë krim?

Tashmë në policinë dhe prokurorinë e Elbasanit, kjo është dilema dhe enigma më e madhe e kësaj çështje, kualifikimi i saktë i veprës penale në ngarkim të autorit.

*Shënim: Marrë nga Facebook-u i autorit

(f.g/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet blog elton qyno qeni i qaniut elton qyno qeni i qaniut

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive