Politike

Kuvendi miraton paketën antishpifje me 82 vota pro, 13 votuan kundër, Bushati dhe katër të tjerë abstenojnë (VD)

 • Gazetarët protestë para Kuvendit: Qeveria të tërhiqet, ligj diktatorial
 • Në një seancë maratonë, të nisur që prej orës 10:00, Kuvendi kaloi për votim paketën antishpifje e cila u miratua me 82 vota pro.

  TIRANË– Paketa Antishpifje është mirtaruar në seancën plenarë në Kuvend, të zhvilluar ditën e sotme. Në një seancë maratonë, të nisur që prej orës 10:00, Kuvendi kaloi për votim paketën antishpifje e cila u miratua me 82 vota pro.

   

  Votimi në Kuvend

   

  13 votuan kundër, ndërsa 5 abstenuan, mes tyre ish-ministri Ditmir Bushati. Dosja.al mësoi se Bushati ka qenë kundër kësaj pakete dhe madje ka debatuar edhe me deputetin Taulant Balla.

  Po nxitohemi me këtë ligj që po bëjmë”, mësohet të jetë shprehur ai.

  Por nga ana tjetër Balla e ka mbrojtur ligjin, dhe ka thënë se ligji nuk ka kundërshtime nga ndërkombëtarët, por është i dakordësuar me ta dhe do miratohet varianti i përmirësuar.  

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Për më shumë se një vit kjo paketë është kundër shtuar nga dhjetëra shoqata të gazetarëve, si dhe nga ndërkombëtarët, por qeveria nuk ka marrë parasysh kritikat dhe sot kërkon miratimin e ligjit në Kuvend. Pas protestës e cila zgjati gati 3 orë, gazetarët thanë se do të organizojnë sërish protesta, edhe pasi të miratohet ligji.

  “MOSnaPREKfjalën”, ishte slogani kryesor i protestës, ku u kërkua që të mos cënohej liria e shprehjes, pasi sipas tyre paketa anti-shpifje bëhet me qëllim që të mbyllet goja e mediave.

  Dje, Kryeministri Edi Rama publikoi draftin final të paketës, ku ishin propozuar disa ndryshime nga kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla, kur sërish nuk ishin reflektuar të gjitha kritikat. KiE në një deklaratë u shpreh se ishte ende e shqetësuar dhe i kërkoi qeverisë që të tërhiqej, ndërsa OSBE tha se ishte dakord me draftin final. 15 organizatat mediatike që kundërshtojnë këtë projekt-ligj u shprehën se ata kërkojnë rrëzimin e plotë të ligjit dhe prandaj sot janë në protestë para Kuvendit, pasi për ta ky ligj është diktatorial.

  Pak ditë më parë, Komisioni i Ligjeve, miratoi në parim paketën me disa ndryshime të papërfillshme, siç është përzgjedhja përmes konkurrimit, e Bordit të Ankesave, një këshill i cili do të ketë fuqi për të gjobitur dhe mbyllur portalet. Ndërkohë që tek “Media”, anëtarët vendosën të ulnin gjobën për portalet në maksimumi 4 milionë lekë të vjetra, por socialistët janë tërhiqur dhe nga ekzekutimi i gjobës para vendimit të gjykatës.

  Është kjo një nga pikat më të nxehta të paketës anti-shpifje, e njoftuar prej 2 vitesh nga Rama, me arsyetimin se mediat online duhet të funksionojnë në bazë të rregullave. Komuniteti i gazetarëve, intelektualëve dhe organizatat në mbrojtje të të drejtave të njeriut, kanë dalë kundër draftit, pasi sipas tyre bie në kundërshtim me Konventën për të Drejtat e Njeriut. Me këtë paketë, Shqipëria bëhet vendi i parë në Evropë që gjobit gazetarët me vendime administrative, dhe i jep fuqi të plotë AMA-s, si një gjykatë për mediat.

  (f.m/dosja.al)

  Shto Koment