Aktualitet

Ekzekutimi i vëllezërve Haxhia, shpallen në kërkim Talo Çela dhe Nuredin Dumani, Altin Ndoci: I vranë për lekët e Rinasit

 • Altin Ndoci zbërthen vrasjen e vëllezërve Haxhia: I ekzekutoi Çela dhe Dumani për lekët e Rinasit
 • Kush është Nuredin Dumani, tutori që kërcënoi adoleshenten me fotot e motrës 3-vjeçare
 • Ndoci shton më tej se ngjarja ka ndodhur për 4.6 milionë eurot që u grabitën në Rinas. Sipas dëshmisë së të arrestuarit, i cili tashmë ka vendosur të tregojë gjithçka, një pjesë e parave që u grabitën në Rinas, u ishin lënë dy vëllezërve Haxhia që t’i mbanin. Në momentin që Çela dhe Dumani kanë shkuar të marrin paratë e lëna, sipas Ndocit, Besmiri dhe Viktori janë justifikuar, duke thënë se paratë ua kishin grabitur në servis dhe se nuk kishin asnjë informacion. 
  Featured image of article: Ekzekutimi i vëllezërve Haxhia, shpallen në kërkim Talo Çela dhe Nuredin Dumani, Altin Ndoci: I vranë për lekët e Rinasit Vëllezërit Haxhia, Talo Çela, grabitja në Rinas dhe pamje nga vendi i ekzekutimit
  Përditësuar:

  DURRËS– Talo Çela dhe Nuredin Dumani janë dy personat e shpallur në kërkim nga Prokuroria e Durrësit pasi dyshohet se ai kanë kryer ekzekutimin e dy vëllezërze në Durrës, Besmir dhe Viktor Haxhia. Dosja.al mëson se emri i Çelës dhe Dumanit ka dalë nga goja e Altin Ndocit, të arrestuar tashmë për këtë vrasje të dyfishtë. Altin Ndoci ka vendosur të rrëfejë të gjithë planifikimin e ngjarjes së ndodhur më 27 prill të këtij viti.

  Ndoci shton më tej se ngjarja ka ndodhur për 4.6 milionë eurot që u grabitën në Rinas. Sipas dëshmisë së të arrestuarit, i cili tashmë ka vendosur të tregojë gjithçka, një pjesë e parave që u grabitën në Rinas, u ishin lënë dy vëllezërve Haxhia që t’i mbanin. Në momentin që Çela dhe Dumani kanë shkuar të marrin paratë e lëna, sipas Ndocit, Besmiri dhe Viktori janë justifikuar, duke thënë se paratë ua kishin grabitur në servis dhe se nuk kishin asnjë informacion. 

  Vrasja ka ndodhur për paratë e grabitura në Rinas, Talo Çela dhe Nuredin Dumani kanë organizuar gjithçka. Një pjesë e parave të grabitura në Rinas, u ishin lënë vëllezërve Haxhia. Çela shkoi t’ua kërkonte më pas, por ata u justifikuan dhe thanë se ua kishin grabitur në momentin që iu grabit edhe servisi. Më pas i vranë,”– mësohet të jetë shprehur Ndoci.

  Talo Çela është i akuzuar edhe për grabitjen e 4.6 milionë eurove, ngjarje e ndodhur në 9 pprill të vitit 2019 në Rinas. Përsa i oërket grabitjes së Rinasit, Prokuroria e Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit, (SPAK), ka përfunduar hetimet për grabitjen e Rinasit dhe në një njoftim për mediat, SPAK bëri me dije se janë marrë të pandehur 8 persina: Klement Cala, Eldi Cala, Oltjan Veseli, Saimir Cela, Eltjon Pikli, Renaldo Sula,  Talo Cela, Alkond Bengasi. Ata akuzohen se janë pjesë e një grupi kriminal, dhe në bazë të hetimeve është provuar se kishin nisur të realizonin planin e grabitjes shumë kohë përpara, ndërkohë që i vetmi që nuk ka rënë në pranga është pikërisht Talo Çela.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Ai akuzohet se ka ndihmuar në modifikimin e furgonit, duke e kthyer në një mjet hetimor për të t’u futur lehtë në aeroportin e Rinasit dhe për të kryer grabitjen. Aktualisht në burg në lidhje me këtë ngjarje, përveç Ndocit ndodhet Klevis Alla. Ky i fundit, zbërtheu më herët detaje nga ngjarje e rëndë të vrasjes së dy vëllezërve, dhe tregoi vendimin e armëve me të cilët e krye krimi.

  Dosja e vrasjes së dy vëllezërve Haxhia ndodhet tashmë në duart e Prokurorisë së Posaçme, ndërkohë që mësohet se Prokuroria ka në duar edhe 3 dosje të tjera nga Elbasani, vrasje mafioze që mendohet se janë kryer nga e njëjta dorë. 

  Vëllezërit Haxhia u ekzekutuan më 27 prill brenda makinës së tyre, të llojit “Voklsëagen”, me 55 plumba. Besmir dhe Viktor Haxhia u vranë tek parku i tregut të makinave në Durrësit, aty ku kishin edhe një biznes të tyre. Sapo të dy vëllezërit dolën nga banesa dhe iu drejtuan parkut, 3 persona iu dolën para me një makinë tëllojit  “Toyota”, viktimat ndaluan dhe ata nisën të qëllojnë drejt tyre. 

  (f.m/dosja.al)

  • 12:15

   “Na i grabitën në servis”/ ‘Dorëzohet’ Altin Ndoci, zbërthen vrasjen e vëllezërve Haxhia: I ekzekutoi Talo Çela dhe Nuredin Dumani, u kërkuan lekët e Rinasit por ata u justifikuan…

   Dosja.al ka mësuar se përveç Talo Çelës, në lidhje me vrasjen e dy vëllezërve Haxhia në Durrës, është shpllur në kërkim edhe Nuredin Dumani. Mësohet se, sipas dëshmisë së Altin Ndocit, i cili është arrestuar në lidhje me këtë ngjarje, Çela dhe Dumani kanë qenë personat që kanë planifikuar dhe ekzekutuar dy vëllezërit Haxhia. Ndoci shton më tej se ngjarja ka ndodhur për 4.6 milionë eurot që u grabitën në Rinas. SDipas dëshmisë së të arrestuarit, i cili tashmë ka vendosur të tregojë gjithçka, një pejsë e parave që u grabitën në Rinas, u ishin lënë dy vëllezërve Haxhia që t’i mbanin. Në momentin që Çela dhe Dumani kanë shkuar të marrin paratë e lëna, sipas Ndocit, Besmiri dhe Viktor janë justifikuar, duke thënë se paratë ua kishin grabitur në servis dhe se nuk kishin asnjë informacion.  “Vrasja ka ndodhur për paratë e grabitura në Rinas, Talo Çela dhe Nuredin Dumani kanë organizuar gjithçka. Një pjesë e parave të grabitura në Rinas, u ishin lënë vëllezërve Haxhia. Çela shkoi t’ua kërkonte më pas, por ata u justifikuan dhe thanë se ua kishin grabitur në momentin që iu grabit edhe servisi. Më pas i vranë,”– mësohet të jetë shprehur Ndoci.

  Shto Koment