AktualitetRajoni

Ekzekutohet në mënyrë mafioze gazetari investigativ në Greqi, Jorgo Karaivaz ishte i ashpër me auroritetet, pistat për dy vrasjet e bujshme që po hetonte viktima, jehona e ndërkombëtareve dhe apeli i Von Der Leyen (Ngjarja e para 11 viteve)

VIDEO
Mediat greke raportojnë se ngjarja e rëndë ndodhi menjëherë pasi gazetari doli nga emisioni dhe ishte pranë shtëpisë së tij, në Alimos në Rrugën Aninou. Gazetari u gjet me kokën e varur jashtë makinës së tij, pranë një parku afër banesës, ndërsa në vendin e ngjarjes u gjetën 17 gëzhoja. Gazetari Karaivaz ishte një nga emrat më të njohur në Greqi në hulumtimin e kronikës së zezë. Prej vitesh ai punonte pranë “Star Channel” dhe mbulonte ngjarjet policore.
Featured image of article: Ekzekutohet në mënyrë mafioze gazetari investigativ në Greqi, Jorgo Karaivaz ishte i ashpër me auroritetet, pistat për dy vrasjet e bujshme që po hetonte viktima, jehona e ndërkombëtareve dhe apeli i Von Der Leyen (Ngjarja e para 11 viteve) Jorgo Karaivaz dhe foto nga vendi ku u vra Jorgo Karaivaz

GREQI– Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mesditën e sotme në kryeqytetin grek, Athinë, ku është ekzekutuar me mbi 6 plumba, gazetari i njohur i kronikës së zezë, Jorgo Karaivaz. Mediat greke raportojnë se ngjarja e rëndë ndodhi menjëherë pasi gazetari doli nga emisioni dhe ishte pranë shtëpisë së tij, në Alimos në Rrugën Aninou. Ai kishte qenë i ftuar në televizionin “Star” ku po raportonte në lidhje me një krim tjetër që tronditi Panhelenikën ditët e fundit, me vrasjen e dyfishtë të dy vëllezërve në Makrinitsa.

Mësohet se autorët, dy burra kishin hipur në një skuter dhe kishin vendosur një pritë dhe i kishin zbrazur një karikator të një arme me silenciator mbi mjetin e gazetarit, por gjashtë plumba përfunduan në trupin e tij, duke i marrë jetën. Gazetari u gjet me kokën e varur jashtë makinës së tij, pranë një parku afër banesës, ndërsa në vendin e ngjarjes u gjetën 17 gëzhoja.

Mediat greke publikuan edhe pamje ku shihej se pas vrasjes së gazetarit ne vendngjarje ka shkuar gruaja e tij, e veshur me të zeza dhe e shoqëruar nga dy persona.

Kush ishte Jorgo Karaivaz

Gazetari Karaivaz ishte një nga emrat më të njohur në Greqi në hulumtimin e kronikës së zezë. Prej vitesh ai punonte pranë “Star Channel” dhe mbulonte ngjarjet policore.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Jorgo Karaivaz ishte i martuar dhe baba i një fëmije. Një reporter për çështjet policore që nga vitet 1990 në stacionin televiziv ANT1, ai u largua në 2017 dhe u transferua në kanalin STAR. Pistat e mundshme të hetimin do të drejtohen në bazë të profesionit të tij, ku ai shpesh ka folur rreth disa vrasjeve të bujshme në shtetin fqinj, ku një ndër to mendohet të jetë dhe ajo e Panhelenikën, me vrasjen e dyfishtë të dy vëllezërve në Makrinitsa, për të cilën ai foli herën e fundit që doli publikisht në media. Ai u bëri thirrje të fortë autoriteteve dhe i kritikoi ata në lidhje me mënyrën se si po hetohej për krimin e dyfishtë. Por, sapo mbaroi këto fjalë dhe u nis për në shtëpi, gazetari gjeti vdekjen në sulmin mafioz. 

Protothema shkruan se ngjarja ku po hetohet për momentin është edhe përfshirja e gazetarit të ndjerë në marrëdhënie me Dimitris Malamas, një biznesmen i ekzekutuar mëngjesin e 29 tetorit të vitit 2019, i cili njihej për lidhje të forta me botën e ‘nëntokës’ greke. Pikërisht Karaivaz kishte hetuar për këtë krim dhe kishte zbuluar se Malamas mbrohej nga policia vendase, pavarësisht aktiviteteve të tij me kriminelët e zonës, po ajo mbrojtje ‘i hëngri kokën’.

Disa dëshmitarë madje treguan se vrarësit të cilët udhëtonin mbi motor nuk i kishin maskuar fytyrat, duke shtuar këtu faktin që ishin mjaft të sigurtë që nuk do të identifikoheshin dhe njiheshin nga askush.

Ngjarja ka lënë një njollë të zezë përsëri mbi lirinë e medias në Greqi, pasi edhe 11 vjet më parë thuajse në të njëjtën mënyrën mënyrë është vrarë Sokratis Golias, një prej pionerëve të gazetarisë investigative në vend. Përgjegjësinë për krimin e rëndë e mori grupi terrorist Sekti Revolucionar, por këto krime po cënojnë lirinë e shtypit. Ngjarja e rëndë është raportuar edhe nga mediat ndërkombëtare të cilat me jehonë kanë kërkuar zbardhjen e krimit makabër. Edhe presidentja e KE-së, Ursula Von Der Leyen, bëri apel për vendosjen e autorëve para drejtësisë.

(F.g./dosja.al)

 • 23:11

  Vrasja e gazetarit grek bën jehonë në mediat ndërkombëtare: Këto lloj sulmesh janë të rralla në Greqi

 • 23:04

  Vrasja e gazetarit grek bën jehonë në mediat ndërkombëtare: Këto lloj sulmet janë të rralla në Greqi

  Mediat ndërkombëtare i kanë dhënë jehonë vrasjes së gazetarit grek mesditën e sotme. Protothema ka bërë një përmbledhje të të gjitha mediave që kanë shkruar për vrasjen e George Karaivaz.

  Reuters shkruan: Sipas policisë Dy persona të armatosur me një motor qëlluan dhe vranë një gazetar të shquar grek. Vrasjet e bandave janë të zakonshme në Athinë, por nuk ka pasur raporte të menjëhershme të motiveve të mundshme për të shtënat e së Premtes.

  Politico shkruan: Megjithëse Athina konsiderohet përgjithësisht një qytet i sigurt, aty megjithatë kryhen shpesh vrasje bandash si dhe vrasjet e gazetarëve nuk janë të pazakonta. 

  The Guardian shkruan: Sulmi ishte planifikuar me kujdes nga dy persona me motor. Megjithëse zyrat e mediave greke shpesh janë shënjestër e vandalizmit ose koktejeve Molotov, vrasja e gazetarëve është zakonisht e rrallë në Greqi. 

  ABC shkruan: Gazetari me përvojë u qëllua afër shtëpisë së tij në Athinë.

  Anadolu Agency: Siç u bë e njohur për policinë, gazetari nuk kishte raportuar se kishte marrë ndonjë kërcënim dhe as që kishte kërkuar ndonjëherë mbrojtje policore.

 • 23:01

  Raportimi i fundit/ Jorgo Karaivaz vuri alarmin për vrasjen e dy vëllezërve në Greqi, zbuloi lidhjet e biznesmenit mafioz me policinë, sot u ekzekutua me silenciator, dëshmitarët panë fytyrat e kriminelëve

  Mediat greke kanë zbardhur detaje të reja në lidhje me vrasjen mafioze të gazetarit investigative Jorgo Karaivaz, ngjarje që tronditi Athinën mesditën e sotme. Protothema shkruan se ngjarja ku po hetohet për momentin është përfshirja e gazetarit të ndjerë në marrëdhënie me Dimitris Malamas, një biznesmen i ekzekutuar mëngjesin e 29 tetorit të vitit 2019, i cili njihej për lidhje të forta me botën e ‘nëntokës’ greke. Pikërisht Karaivaz kishte hetuar për këtë krim dhe kishte zbuluar se Malamas mbrohej nga policia vendase, pavarësisht aktiviteteve të tij me kriminelët e zonës, po ajo mbrojtje ‘i hëngri kokën’.

  Fill para se të ekzekutohej para shtëpisë së tij në Alimos, ku e priste bashkëshorja dhe djali, gazetari kishte qenë i ftuar në një emision, në televizionin “Star” ku po raportonte në lidhje me një krim tjetër që tronditi Panhelenikën ditët e fundit, me vrasjen e dyfishtë të dy vëllezërve në Makrinitsa. Ai u bëri thirrje të fortë autoriteteve dhe i kritikoi ata në lidhje me mënyrën se si po hetohej për krimin e dyfishtë. Por, sapo mbaroi këto fjalë dhe u nis për në shtëpi, gazetari gjeti vdekjen në sulmin mafioz. Në vendin e ngjarjes janë gjetur plot 17 gëshoja që dolën nga armë me silenciator, duke bërë që krimi të mos dëgjohej nga banorët e zonës. Disa dëshmitarë madje treguan se vrarësit të cilët udhëtonin mbi motor nuk i kishin maskuar fytyrat, duke shtuar këtu faktin që ishin mjaft të sigurtë që nuk do të identifikoheshin dhe njiheshin nga askush.

  Ngjarja ka lënë një njollë të zezë përsëri mbi lirinë e medias në Greqi, pasi edhe 11 vjet më parë thuajse në të njëjtën mënyrën mënyrë është vrarë Sokratis Golias, një prej pionerëve të gazetarisë investigative në vend. Përgjegjësinë për krimin e rëndë e mori grupi terrorist Sekti Revolucionar, por këto krime po cënojnë lirinë e shtypit. Ngjarja e rëndë ëshët raportuar edhe nga mediat ndërkombëtare të cilat me jehonë kanë kërkuar zbardhjen e krimit makabër. Edhe presidentja e KE-së, Ursula Von Der Leyen, bëri apel për vendosjen e autorëve para drejtësisë.

 • 22:18

  Vrasja e gazetarit në Greqi, Von der Leyen apel drejtësisë: Dënoni kriminelët

  BRUKSEL- Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka dënuar vrasjen e gazetarit grek George Karaivaz. Në një postim në Twitter, Von der Leyen shkruan se liria e shtypit është e shenjtë dhe se gazetarët duhet që të punojnë në mënyrë të sigurë. Ajo ka shkruar se kriminelët duhet që të vendosen para drejtësisë sa më shtejt të jetë e mundur. Postimi i plotë:  Vrasja e një gazetari është një akt frikacak. Evropa qëndron për liri. Dhe liria e shtypit mund të jetë më e shenjta nga të gjitha. Gazetarët duhet të jenë në gjendje të punojnë në mënyrë të sigurt. Mendimet e mia janë me familjen e George Karaivaz. Shpresoj që kriminelët shpejt të sillen para drejtësisë.

 • 20:08

  VIDEO/ Duke qarë me ngashërim, publikohen pamjet rrëqethëse, momenti kur gruaja e gazetarit që u vra mbërrin në vendin e krimit, dy persona e mbajnë nga krahët

  Gruaja e gazetarit grek, George Karaivaz ka shkuar në vendin ku ky i fundit u vra mesditën e sotme. Në videon e publikuar nga Protothema shihet gruaja e gazetarit, e veshur me të zeza që shkon në vendin ku ai u vra.

  Teksa po qante me ngashërim, gruan e gazetarit e mbajnë 2 persona të tjerë nga krahët në mënyrë që të mos bjerë rrugës.

Shto Koment