Aktualitet

Atentat Nikollaq Çepajt e kunatit të tij në Vlorë, plumb në kokë sapo del nga burgu. Gjendet i djegur automjeti i autorëve, 36-vjeçari drejt Traumës (VD)

Atentat me armë në Vlorë. 2 persona kanë mbetur të plagosur dhe ndodhen jashtë rrezikut për jetën. Ngjarja ka ndodhur në lagjen “Bashkimi”, ku është qëlluar në drejtim të Roland Çepajt dhe Nikollaq Çepaj që pak ditë më parë kishte dalë nga burgu. Policia po punon për zbardhjen e ngjajres së rëndë.
Featured image of article: Atentat Nikollaq Çepajt e kunatit të tij në Vlorë, plumb në kokë sapo del nga burgu. Gjendet i djegur automjeti i autorëve, 36-vjeçari drejt Traumës (VD) Nikollaq Çepaj, xhaxhai i Roland Çepajt dhe vendi i ngjarjes

VLORË- Një përplasje me armë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në qytetin e Vlorës. Sipas informacioneve bëhet me dije të shtënat me armë ka ndodhur në lagjen “Bashktimi” në Vlorë. Sipas burimeve nga vendi i ngjarjes, bëhet me dije se ngjarja ka ndodhur në një lokal në rrugën “Transballkanike”, dhe është qëlluar nga një makinë.

Sipas dëshmitarëve në vendin e ngjarjes, autori ka qenë i pamaskuar, por mbante një kapele në kokë dhe kishte mjekër. 

Nikollaq Çepaj, i plagosuri

Një dëshmitar tjetër, që është dhe xhaxhai i një prej të plagosurve, ka treguar se makina ndaloi për një moment hapi zjarr me breshëri dhe më pas u largua me shpejtësi. 

Deri tani mësohet se të plagosurit kanë marrë dëmtime të shumta. Dojsa.al ka mësuar dhe identitetin e dy personave që mbetën të plagosur dhe ata janë Roland Çepaj 27 vjeç dhe Nikollaq Çepaj 36 vjeç, që kishin lidhje familjare me njëri-tjetrin. 36-vjeçari ndodhet në gjendje të rëndë në spitalin e Vlorës, pasi ka marrë plumb në kokë e disa të tjerë në trup.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Policia ndërkohë ka gjetur një makinë të djegur në fshatin Cerkovinë, ku brenda saj kishte dhe një kallashnikov që mendohet se është përdorur në atentat. Po ashtu mësohet se Nikollaq Çepaj është nisur drejt Tiranës për të vijuar mjekimin e tij tek Trauma, pasi është në gjendje kritike për jetën. 

NJOFTIMI I POLICISË

Rreth orës 18:22, në lagjen “Bashkimi” Vlorë, në një lokal dyshohet se pas një konflikti të çastit kanë mbetur të plagosur me armë zjarri shtetasit N.Ç 36 vjeç dhe R.Ç., 27 vjeç me banim në Vlorë, të cilët janë dërguar në Spitalin Rajonal të Vlorës për ndihmë mjekësore. Autorët dyshohet se mund të jenë larguar me një automjet ku në ndjekje të tyre janë vënë disa grupe policore. Njëkohësisht janë ngritur disa pika kontrolli në rrugët dalëse të qytetit dhe po kontrollohet e gjithë zona me qëllim kapjen dhe arrestimin e autorëve. Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen dhe sqarimin e rrethanave të ngjarjes.

(A.B. Dosja.al)

 • 22:42

  Mjekët e Vlorës tregojnë gjendjen e të plagosurve: Nikollaqi ka marrë pesë plumba, Rolandi është plagosur në këmbë

  Mjekët e Vlorës kanë dhënë sot në mbrëmje detaje nga gjendja shëndetësore e të plagosurve, Nikollaq e Roland Çepaj, që u qëlluan me armë në një atentat në Vlorë. Sipas bluzave të bardha, Nikollaq Çepaj ka shkuar në spital në gjendje shëndetësore të rënduar, e shtojnë se 36-vjeçari ka marrë  5 plumba, në kokë, në legen dhe në shpinë.

  Gjendja e tij shëndetësore paraqitet serioze për shkak të plumbit  në kokë. Ai i është nënshtruar një ndërhyrjeje të kirurgjikale dhe është dërguar në spitalin e Traumës. Ndërsa 27-vjeçari  Roland Çepaj ka marrë dy plumba në të dyja këmbët, por gjendja e tij paraqitet jashtë rrezikut për jetën.

 • 21:53

  Mori plumb në kokë e trup, Nikollaq Çepaj niset drejt Tiranës në gjendje kritike për jetën

  Nikollaq Çepaj që njihej dhe me mbiemrin Taullaraj, ndodhet në gjendje kritike për jetën pas plumbave që mori në atentatin që iu bë në Vlorë.

  Nikollaq Çepaj i plagosuri

  Sipas informacioneve Çepaj është nisur me urgjencë drejt spitalit të Traumës në Tiranë për një mjekim më të specializuar, pasi ka një plumb në kokë. Nga ana tjetër kunati i tij ndodhet në gjendje më të stabilizuar, pasi ka vetëm një plagë në këmbë.

 • 20:46

  Gjendet një makinë e degur në Vlorë, dyshohet se është përdorur në atentat

  Policia e Vlorës, 2 orë pas atentatit të ndodhur në lagjen “Bashkimi”, ku mbetën të plagosur 2 persona ka gjetur në makinë të djegur. Sipas informacioneve, mësohet se makina është gjetur në rrugën e vjetër që lidh Vlorën me Fierin.

  Makina është gjetur e braktisur në anë të rrugës dhe e djegur dhe dyshohet se është përdorur nga autorët e atentatit, ku mbetën të plagosur, Roland dhe Nikollaq Çepaj. Brenda në automjet është gjetur dhe arma tip automatik, që është djegur në bagazh. 

 • 20:20

  Nikollaq Çepaj në gjendje të rëndë, ka marrë një plumb në kokë gjatë atentatit

  Detaje të reja janë mësuar nga atentati në Vlorë, ku mbetën të plagosur, Roland dhe Nikollaq Çepaj. Sipas burimeve bëhet me dije se gjendja shëndetësore e Nikollaq Çepaj është e rëndë, pasi ka marrë një plumb në kokë dhe disa plumba të tjerë në trup.

  Urgjenca e Vlorës

   

  36-vjeçari i plagosur menjëherë pas ngjarjes u dërgua në spital dhe ndodhet në sallën e operacionit nën kujdesin e mjekëse.

 • 20:04

  U plagos sot në Vlorë, kush është 36-vjeçari me dy mbiemra? E shkuara kriminale dhe dënimi për plagosjen në vitin 2018

  Nikollaq Çepaj, që dyshohet se ishte shënjestra e atentatit në Vlorë, sapo kishte dalë nga burgu. Dosja.al mëson se Çepaj ishte arrestuar e dënuar për shkak se dy vite më parë në lagjen “Pavarësia”, ksihte plagusr në ambientet e një lokali shtetasin Eraldo Lazaj.

  Por ajo që bie në sy nga atentati i sotëm është skema e njëjta e ngjarjes, pasi Çepaj është qëlluar teksa po konsumonte një kafe brenda një lokali. Gjendja e Nikollaq Çepaj është e rëndë, por është futur në sallën e operacioni dhe mjekët po kujdesen për të. 36-vjeçari njihej me dy mbiemra Çepaj dhe Taullaraj.

  Arrestimi i Nikollaq Çepaj

  Arrestimi në vitin 2018

  Strukturat Policore të Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë, në vijim të punës dhe hetimeve intensive me qëllim kapjen, ndalimin dhe vënien para përgjegjësisë ligjore shtetasit të cilët kryejnë krime ndaj personit, kanë bërë të mundur kapjen e shtetasit të shpallur në kërkim: Nikollaq Çepaj (Taullaraj), 34 vjeç, banues në Vlorë. Shtetasi i mësipërm më datë 16.05.2018, në lagjen “Pavarësia”, brenda ambienteve të një lokali ka plagosur më armë zjarri shtetasin E.L.(D), 34 vjeç.

  Është sekuestruar në cilësinë e provës materiale: arma e zjarrit tip pistoletë me të cilën dyshohet se shtetasi ka kryer plagosjen, 1 automjet tip BMW X5 me targa AA838DS. Materialet hetimore do t’i referohen Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprat penale “Plagosje e rëndë me dashje, kryer në bashkëpunim” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit”, parashikuar nga nenet 88 e 25 dhe 278/1 të Kodit Penal.

 • 19:49

  Zbulohen EMRAT e dy të plagosurve, lidhja që kishin me njëri-tjetrin

  Policia e Vlorës ka bërë me dije se personat që mbetën të plagusur nga atentati në Vlorë, janë Roland Çepaj 27 vjeç dhe Nikollaq Çepaj 36 vjeç. Sipas informacioneve Rolandi dhe Nikollaqi kanë lidhje familjare me njëri tjetrin.

  Pamje nga vendi i ngjarjes

  Më tej shtohet se Nikollaqi është i martuar me motrën e Rolandit. Policia në reagimin për ngjarjen bën me dije se ngjarja ka qenë një konflikt i çastit, por një prej të plagosurve është kishte dalë nga burgu pak ditë më parë.  Policia e Vlorës ka nisur hetimin për ngjarjen dhe janë ngritur pika të shumta kontrolli në qytetit, pasi autorët janë larguar me një makinë.

 • 19:21

  Flet xhaxhai i Roland Çepajt: U qëllua nga një makinë, ishte breshëri arme

  Atentati që ndodhi në Vlorë mbrëmjen e sotme është parë nga shumë persona. Një prej dëshmitarëve të ngjarje ska qenë dhe xhaxhai i Roland Çepaj, i cili ka treguar të gjithë ngjajren si ka ndodhur.

  Xhaxhai i Roland Shehaj

  Në një prononcim për mediat, xhaxhai i Rolandit ka thënë se ka dëgjuar breshëri nga një makinë për pak sekonda dhe më pas u largua me breshëri. “Dëgjova breshëri. Ka qenë brenda makinës ai që qëlloi. Ndaloi pak dhe ja dha bam bam, ishte qe qëlluar me brëshëri. Rolandin e kam djalin e vëllait”, u shpreh xhaxhai i të plagosurit.

 • 19:16

  Një prej të plagosurve pak ditë më kishte dalë nga burgu

  Detaje të reja janë mësuar nga plagosja me armë në Vlorë. Sipas të dhënave të para mësohet se të plagosurit janë Roland Shepaj dhe një person që deri tani është identifikuar si “Nikua”.

  Pamje nga vendngjarja

  Po ashtu mësohet se personi me emrin Niko, kishte pak ditë që kishte dalë nga burgu. Policia ka mbërritur në vendin e ngjarjes dhe një prej pistave të hetimit ka qenë dhe ajo e larjeve të hesapeve mes bandave.

 • 19:06

  Atentati në Vlorë, zbulohet identiteti i një prej të plagosurve

  Roland Çepaj është një nga të personat e plagosur nga atentati me armë që ndodhi pak minuta më parë në Vlorë.

  Sipas informacioneve Çepaj është qëlluar sapo ka dalë nga lokali së bashku me një perosn tjetër, identiteti i të cilit nuk dihet, por që ka mbetur i plagosur gjithashtu.

Shto Koment