LIVE UPDATES
Aktualitet

Publikohet raporti i DIA-s/ Zbulohet vendtakimi ku mafia shqiptare dërgon armët dhe drogën tek organizatat italiane

18 Janar 2020, 15:58 Nga DOSJA
Publikohet raporti i DIA-s/ Zbulohet vendtakimi ku mafia shqiptare dërgon

TIRANË-  Ky raport i realizuar vetëm për gjysmën e parë të vitit 2019, zbulon edhe çëshjen më shqetësuese të mafias apuliane.  Është pikërisht Bregu i Leçes, “zona gri”,  pika e takimit mes krimit të organizuar, sipërmarrësve, profesionistëve të lirë dhe përfaqësuesve të administratës publike.

“Niveli i infiltrimit të krimit në Administratën Publike është i lartë dhe analiza e dinamikës të fenomeneve kriminale duket se konfirmon që në Rajon ka dëshmi të një rritje kriminale dhe konsolidimin e një zone mes krimit, mafias dhe Administratës Publike. Një shifër e konfirmuar në të njëjtën ditë nga shpërbërja e Bashkisë së Scorrano, e dyta në dy muaj në Salento pas asaj të Carmiano-s.”- lexohet në raport.

Në të gjithë raportin ajo që bie më shumë në sy, është se si ndodh bashkëpunimi i administratës publike dhe vendimmarrësve me organizata mafioze përgjegjëse për trafikun e drogës, armëve, prostitucionit dhe zhvatjes. Në raport zbulohet se organizatat kriminale shqiptare kanë një bashkëpunim të fortë me organizatat kriminale në Itali.

“Biznesi thelbësor i mafies Apulu dhe Salentine gjithmonë mbetet droga. Edhe në semestrin në fjalë, tregu i drogës vazhdon dhe është biznesi thelbësor i organizatave të lartpërmendura kriminale nga Salento, në kontakt të ngushtë me grupet kriminale shqiptare. Bregu i Leçes, pra, vazhdon të përfaqësojë, për Shqipërinë fqinje, të parën pikë themelore për furnizimin me marijuanë, dhe jo vetëm për tregjet italiane dhe evropiane. Kontrolli i tregut të drogës dhe shesheve të lidhura me shpërndarjen e drogës është shpesh shkaku i fërkimeve të përgjakshme dhe përplasjeve midis grupeve kriminale që insistojnë në të njëjtin territor. Në këtë sens, gjetjet hetimore të lidhura me operacionin “Tornado” (24 qershor 2019) nga Carabinieri, të cilat rikonstruktuan arsyet e një vrasje që ndodhi në Maglie, dhe për të hedhur dritë mbi një seri aktesh shantazhuese që nga viti 2017, duken emblematike ata kishin prekur territoret e Komunave të Salentos të Maglie, Scorrano dhe zonat fqinje. Lidhjet e qëndrueshme midis partneriteteve Apulian dhe grupeve kriminale nga vendet e zonës së Ballkanit, në veçanti shqiptarët, ishin të dobishëm jo vetëm për trafikun e drogës dhe kontrabandën e duhanit, por edhe për atë të imigracionit të paligjshëm duke përdorur marinarë dhe komando si dhe kontrabandistë nga Lindja, ukrainas, rusë dhe gjeorgjianë. Një fenomenologji e mëtutjeshme kriminale që duket se prek po aq shumë brigjet e Salentos është trafikimi i armëve nga Shqipëria dhe Mali i Zi2.”– shkruhet në raport.

A.C;E.K/Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet mafia shqiptare ne europe mafia shqiptare ne itali raporti i dia-s mafia shqiptare ne europe mafia shqiptare ne itali raporti i dia-s

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE