LIVE UPDATES
Politike

7 muaj para zgjedhjeve, Rama prezanton objektivat: Paga minimale, 30 mijë lekë të reja! Javën e ardhshme, rrisim masivisht p

23 Shtator 2020, 10:52 Nga DOSJA
7 muaj para zgjedhjeve, Rama prezanton objektivat: Paga minimale, 30 mijë

TIRANË– 7 muaj para zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit, kryeministri Edi Rama u zotua sot se javën e ardhshme, qeveria do të prezantojë planin për rritjen masive të pagave për mjekët. Në një mbledhje Live me zyrat e Punës dhe Sipërmarrësit, Rama tha se nga rritja e pagave do të përfitojnë edhe mësuesit, me një efekt prej 40% në pagën e tyre. Kryeministri shtoi, se zerimi i tatim-fitimit për biznesin e vogël, nuk është për efekt fushate.

“Zerimi i tatimfitimit për biznesin e vogël dhe TVSH, nuk është për efekt fushate, por erdhi me kohën pasi kur erdhëm në pushtet, u përballëm me borxhe. Kemi patur goditje e pas goditje si askush tjetër. Sot mund të vazhdojmë të realizojmë objektivat. Javën e ardhshme do të publikojmë rritjen masive të rrogave për mjekët. Kur fola për mësuesët, na thanë kur e keni 40%, ne llogarinë e kemi. Mjekët dhe mësuesit i kemi në fokus shumë thjesht. Do e shohim që ky është një zotim i mundur. Fokusohemi tek informohemi dhe të nxitim punësim”,-tha Rama. 

Kryeministri tha më tej se pandemia u përballua me sukses, dhe se Shqipëria pati më pak humbje të vendeve të punës në rajon. Sipas tij, punësimi u nxit nga paga e luftës dhe shtoi se objektivi i radhës është vendosja e pagës minimale në 30 mijë lekë të reja.

“Paga e luftës ka funksionuar, tani duhet të kujdesimi për ata që duhen ripunësuar. Fondi i Punësimit u rrit në nivel historik dhe këto programe targetojnë punëkërkuesit. Financimi i pagës në shumën 100% për gjysmën e kohëzgjatjes është masë pozitive, financimi i kontributeve dhe sigurimeve shoqërore është një masë pozitive. Dhe përveç punësimit, kjo skemë garanton dhe një rritje të madhe të atyre që largohen nga puna në të zezë. E-albania do të bëjë punën e vetë për të informuar të gjithë. Ndërkohë që lajmi i mirë është që Shqipëria ka humbur më pak vende pune për frymë nga rajoni. Integrimi është bërë më shpejt, dhe jemi duke definuar dhe atë masë që është vendosja e pagës minimale 300 mijë lekë, pra 30 mijë lekë të reja. Kam parasysh sidomos ata që janë në manifakturës, gra në shumicën e herës, që duhet të konsiderohen si pjesë e këtij procesi, duke nisur nga paga minimale. Studimi për rishikimin e taksimit përmes taksës progresive vazhdon”. -tha Rama. 

Kryeministri tha se zyrat e Punës kanë ndikuar për një rritje masive të punësimit, e po ashtu edhe të rritjes ekonomike.

“Cilësia e pagesës në një vend pune, jep një pasqyrë tejet domethënëse të raporteve mes viteve të qeverisjes dhe të viteve të mëparshme. Faktikisht është e zeza mbi të bardhë që rritja ekonomike është shoqëruar me rritje të punësimit. Ne kemi 44 mijë punëdhënës të regjistruar në sistem, që do të thotë 44 mijë bashkëpunëtorë të rrjetit të zyrave të punës, që përdorin zyrat e punës për të patur ndërmjetësues për të marrë njerëz në punë. Sot kemi mijëra e mijëra të rinj që diplomohen në shkolla profesionale. Kushtëzimi i ndihmës ekonomike, subvencionimi i grave e të rinjve për studentët ekselentë se flasim për të rinjtë, por sot kemi një numër studentësh ekselentë që kanë hyrë në administratë pa mik e pa filtër tjetër veç notave të tyre”,-tha Rama.

Përgjatë izolimit, në Shqipëri, sipas të dhënave të publikuara nga ministrja Anila Denaj,  në muajt Mars-Maj janë larguar nga puna 136 mijë e 146 persona, ndërsa janë punësuar 109 mije e 93 persona. Pra efekti neto ose niveli i papunësisë është rritur vetëm me 27 mijë e 53 persona. Që prej qershorit, 20 mijë prej tyre u rikthyen në punë, ndërsa të tjerët janë ende të papunë. Qeveria kërkon që me planin e ri, të ndërhyjë në pagë, duke garantuar pagën minimale të punonjësit të ri nga 4 deri në 8 muajtë e parë të punës. Po ashtu, gjatë kësaj kohë, shteti paguan të gjitha sigurimet shoqërore dhe shëndetësore të punonjësit. Në skemë hyn në lojë dhe një tjetër mekanizëm i prezantuar sot nga qeveria, që sanksion që për një vit, shteti merr përsipër pagesën e siguracioneve në vlerën 100%, për të gjithë ata që paguhen në të zezë.

(F.g/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike edi rama ekonomia pas koronavirusit nxitja e punesimit rritja e pagave per mesuesin rritja e pagave per mjeket edi rama ekonomia pas koronavirusit nxitja e punesimit rritja e pagave per mesuesin rritja e pagave per mjeket

Sondazh

Poll
Politike 23 Shtator 2020, 07:39

KRUJË – Familja Preni jeton në kontenier që prej 26 nëntorit të vitit të shkuar kur tërmeti u dëmtoi rëndë banesën. Gruaja e tij thotë se deri më tani nuk ...

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha