Aktualitet

“Kam ilaç që shëron COVID-19”, arrestohet ‘mjeku popullor’ në Lezhë dhe nipi i tij. Njoftimet për prodhimin e substancave i bënte në Facebook (EMRI)

VIDEO
 • U shisnin qytetarëve ilaçe të rremë për COVID, zbulohet lidhja e të arrestuarve me ish-deputetin e PD
 • Policia bën me dije se në kuadër të operacionit “Kuruesi i rremë” janë vënë arrestuar Frederik Frroku, 57 vjeç dhe nipi i tij, shtetasi H. Frroku, 30 vjeç, banues në Mamurras.
  Featured image of article: “Kam ilaç që shëron COVID-19”, arrestohet ‘mjeku popullor’ në Lezhë dhe nipi i tij. Njoftimet për prodhimin e substancave i bënte në Facebook (EMRI) Pamje nga arrestimi

  LEZHË- Policia e Lezhës ka vënë sot në pranga dy persona të cilët bënin thirrje në Facebook se kishin prodhuar një ilaç që shërnonte COVID-19 dhe tentonin tua shisnin qytetarëve. Në një njoftim për mediat, Policia bën me dije se në kuadër të operacionit “Kuruesi i rremë” janë vënë arrestuar Frederik Frroku, 57 vjeç dhe nipi i tij, shtetasi Henri Frroku, 30 vjeç, banues në Mamurras, të cilën kanë lidhje me ish-deputetin e PS, Andon Frroku.  

  Këta dy qytetarë prodhonin ilaçe në mënyrë artizanale dhe ia shisnin qytetarëve me pretendimin se do t’i shëronte nga COVID-19. 57-vjeçari nëpërmjet rrjetit social Facebook bënte thirrje për prodhim të substancave për kurimin e virusit COVID-19 nga një përzierje e acidit klorhidrik me H2O, duke pretenduar se me këtë përzierje kishte shpikur ilaçin për kurimin e këtij virusi.

  Frederik Frroku pasi bënte prodhimin e këtyre medikamenteve në kushte artizanale dhe jashtë kushteve laboratorike, ia jepte shtetasit nipit të tij i cili, pasi takonte personat e interesuar, ua shiste atyre kundrejt pagesës 20.000 lekë të reja, me premtimin se shëronin COVID-19. “Në banesën e shtetasit F. F. janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë provës materiale dhe pesë pajisje mjekësore pa faturë tatimore, të cilat dyshohet se mund t’i ketë futur kontrabandë. Materialet do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kurbin, për veprat penale “Mashtrimi”, “Prodhimi i kundërligjshëm i artikujve dhe mallrave industrialë e ushqimorë”, “Fshehja e të ardhurave” dhe “Tregtimi dhe transportimi i mallrave që janë kontrabandë’”, njofton Policia.

  NJOFTIMI I PLOTË

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Finalizohet operacioni policor i koduar “Kuruesi i rremë”. Operacioni nga strukturat e Hetimit të Krimit në DVP Lezhë, në bashkëpunim  të ngushtë me Komisariatin e Policisë Kurbin dhe Lezhë. Prodhonin ilaçe në mënyrë artizanale dhe ia shisnin qytetarëve me pretendimin se do t’i shëronte nga COVID-19, vihen në pranga nga Policia dy shtetas. Sekuestrohet baza materiale, medikamente dhe preparate që shërbenin për të përgatitur ilaçin që këta shtetas tregtonin. Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Lezhë kishin marrë njoftim se një shtetas që pretendonte se ishte mjek kishte arritur të prodhonte një ilaç që shërbente për t’u shëruar nga COVID-19.

  Mbi bazën e këtyre informacioneve u regjistrua procedimi penal  pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kurbin, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e ushqimeve dhe lëndëve të tjera të rrezikshme për shëndetin” dhe “Mashtrimi” dhe pas dy muaj hetimesh u bë i mundur identifikimi dhe lokalizimi i personit që kryente këtë veprimtari kriminale të rrezikshme në dëm të shëndetit të qytetarëve. Bazuar në provat e grumbulluara u organizua dhe u finalizua operacioni policor i koduar “Kuruesi i rremë”, në kuadër të të cilit u kapën dhe u arrestuan në flagrancë shtetasit: F. F., 57 vjeç dhe nipi i tij, shtetasi H. F., 30 vjeç, banues në Mamurras. Shtetasi F. F., nëpërmjet rrjetit social Facebook bënte thirrje për prodhim të substancave për kurimin e virusit COVID-19 nga një përzierje e acidit klorhidrik me H2O, duke pretenduar se me këtë përzierje kishte shpikur ilaçin për kurimin e këtij virusi. Në kuadër të operacionit u kap në flagrancë në një lokal, nipi i shtetasit F. F, i cili po i shiste ilaçin një klienti.

  Po në vijim të operacionit u bë kapja dhe arrestimi edhe i shtetasit F. F. Nga kontrolli në banesën e tij u gjetën baza materiale, medikamente dhe preparate që shërbenin për të përgatitur ilaçin që këta shtetas tregtonin. Shtetasi F. F., pasi bënte prodhimin e këtyre medikamenteve në kushte artizanale dhe jashtë kushteve laboratorike, në kushte shtëpie, ia jepte shtetasit H. F., i cili, pasi takonte personat e interesuar, ua shiste atyre kundrejt pagesës 20.000 lekë të reja, me premtimin se shëronin COVID-19. Në banesën e shtetasit F. F. janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë provës materiale dhe pesë pajisje mjekësore pa faturë tatimore, të cilat dyshohet se mund t’i ketë futur kontrabandë. Materialet do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kurbin, për veprat penale “Mashtrimi”, “Prodhimi i kundërligjshëm i artikujve dhe mallrave industrialë e ushqimorë”, “Fshehja e të ardhurave” dhe “Tregtimi dhe transportimi i mallrave që janë kontrabandë”.

  (A.B. Dosja.al)

  Shto Koment