LIVE UPDATES
Aktualitet

Kush është biznesmeni i lidhur me mafian turke që u ekzekutua sot te Piramida, 66-vjeçari përdorte 3 emra, xhiroja fatale q

25 Shkurt 2021, 11:06 Nga DOSJA
Kush është biznesmeni i lidhur me mafian turke që u ekzekutua sot

TIRANE– E nisi ditën për një xhiro tek zona e Piramidës në një orar të tejmbushur me qytetarë që shkojnë në punë por një makinë ku paraprakisht mendohet se ndodheshin dy persona ndaloi për ta qëlluar dy herë me silenciator. Atentatorët ishin të përgatitur që rruga do të ishte e mbushur me njerëz dhe makina, prandaj për të shfokusuar vëmendjen, silenciatori ishte zgjidhja e parë.

Ata u larguan sapo qëlluan ndërsa ende nuk ka asnjë gjurmë të tyre. Me tu qëlluar, 66-vjeçari, i njohur si biznesmen e njëherazi personazh i botës së krimit, u rrëzua me fytyrë në trotuar, i mbuluar me gjak në fytyrë, ndërsa të parët që tentuan ta ndihmonin ishin disa kalimtarë. U njoftua me urgjencë policia dhe autoambulanca, por për fat të keq, ai nuk mund dot të shpëtonte.

Policia i ka marrë të gjitha kamerat e sigurisë, por asnjë prej tyre nuk është gjetur se ka fiksuar deri më tani momentin e vrasjes, pasi në rrugën buzë Lanës përballë me Piramidën nuk ka biznese. Shpresa e vetme është gjurmimi i autorëve përmes itinerarit që shpresohet të gjendet në kamerat e sigurisë.

Por kush është biznesmeni 66-vjeçar?

Viktima doli nga shtëpia në momentin e gabuar. Sipas dëshmisë paraprake të familjarëve në polici, Behar Seferi (emri i fundit që mbante viktima), doli për një xhiro të shkurtër që u kthye edhe në të fundit për të. Ai u vra jo më larg se 50 metra nga shtëpia e tij pranë rrugës së Elbasanit.

Ai ka qenë i arrestuar në 1998 në një operacion në Turqi në një operacion anti-droge, si dhe është një nga emrat kryesorë që përmendet në raportet e prokurorisë në lidhje me trafikun e heroinës nga Turqia drejt vendeve të Bashkimit Evropian me ndërhyrjen e trafikantëve shqiptarë. Seferi është po ashtu emri që doli në skenë në dy momente kyçe ku krimi ka tronditur Shqipëri.

Ngjarja e parë ajo e vitit 1998 në arrestimin e grupit ndërkombëtarë të drogës, Behar Seferi, asokohe me emrin Behar Sofia u arrestua bashkë me bosin turk të mafias, Abdulselam Turgut. Mes të arrestuarve ishte edhe Behar Sofia.

Vitet kaluan por Behar Sofia edhe pse i liruar nga burgu nuk ia kishte dalë të pastronte mëkatet e të shkuarës. Në gusht të 2009-ës kur Dritan Dajti ekzekutoi 4 efektivët e policisë në plazhin e Durrësit, emri i tij doli në skenë në vrasjen e 4 policëve si një nga personat që do të shpëtonte Dajtin nga arratia. Në Shqipëri ai njihet si “padrinoja i drogës”, ku me disa emra dhe me lidhje të forta me disa grupe kriminale ia kishte dalë të kamuflohej duke krijuar një jetë “normale”. Por sot, ai u vra teksa doli për një xhiro, ndërsa ende nuk dihen arsyet e ngjarjes.

Emrat që përdoreshin nga i ndjeri:

Behar Sofia
Behar Seferi
Fatmir Sofia.

(f.g/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet atentat behar sofias behar sofia vritet behar sofia atentat behar sofias behar sofia vritet behar sofia

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra