LIVE UPDATES
Aktualitet

“Kurba jonë ka qenë e çuditshme”, mjeku Mezini: Qytetarët duhet të mësohen të bashkëjetojnë me virusin, ja pse Shqi

27 Maj 2020, 13:49 Nga DOSJA
“Kurba jonë ka qenë e çuditshme”, mjeku Mezini:

TIRANË- Mjeku pneumolog, Arjan Mezini, ka folur sot për situatën e COVID-19 në Shqipëri. Në një intervistë në News 24, Mezini u shpreh se qytetarët duhet që të mësohen dhe të bashkëjetojnë me virusin Sars COV2, pasi ai nuk do largohet lehtë.

Më tej mjeku tha një ndër arsyet që ka ndikuar në numrin e ulët të vdekshmërive apo dhe rasteve me COVID-19 në Shqipëri, është dhe vaksina kundër tuberkulozit, por gjithçka është ndihmuar dhe nga kushtet klimaterike.

Masat e tjera për mua janë të tejkaluara. Kurba jonë me shifrat ka qenë e çuditshme. Sot dhe dje kemi të njëjtat numra thuajse. Mosha mesatare, kushtet klimaterike, mendoj se janë një nga shkaqet e numrit të vogël të vdekshmërisë, apo dhe vaksinimi ndaj tuberkulozit. Di që janë dy studime në rrugë e sipër, siç është fakti nëse na favorizon vaksina e tuberkulozit. Sigurisht një rol ka luajtur dhe izolimi dhe masat ekstreme. Javët e parë ishin të domosdoshme”, tha ndër të tjera Mezini.

(A.B. Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet arjan mezini masat kunder covid 19 arjan mezini masat kunder covid 19

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij