LIVE UPDATES
Bota

Kriza në Bjellorusi/ Udhëheqësja e opozitës: Këtë problem duhet ta zgjidhim vetë! Është një çështje e brendshme

2 Shtator 2020, 06:40 Nga DOSJA
Kriza në Bjellorusi/ Udhëheqësja e opozitës: Këtë

Udhëheqësja e opozitës në Bjellorusi, Svyatlana Tsikhanouskaya i tha “Zërit të Amerikës” se kriza politike e vendit është “absolutisht një çështje e brendshme”, ndërsa dukej të refuzonte çdo ide për ndërhyrje apo ndihmë nga Perëndimi. Duke folur të hënën nga Vilniusi në Lituani, zonja Tsikhanouskaya tha se “populli Bjellorus ka përgjegjësi për atë që po ndodh”. “Ne mendojmë se këtë problem duhet ta zgjidhim vetë”, shtoi ajo.

“Nëse ndodh që do të na duhet një ditë ndihma e vendeve të tjera, ndihmë ose ndërmjetësim për bisedime, natyrisht çdo vend që dëshiron të na ndihmojë me këtë çështje është i ftuar,” theksoi udhëheqësja e opozitës bjelloruse.

Në javët e fundit, dhjetëra mijëra njerëz kanë dalë në rrugët e qyteteve bjelloruse për të kërkuar dorëheqjen e Presidentit Aleksandër Lukashenko. Ai pretendon se i ka fituar zgjedhjet e 9 gushtit, ndërsa partitë e opozitës së bashku me SHBA dhe Bashkimin Europian thonë se këto zgjedhje ishin thellësisht të manipuluara.

Zoti Lukashenko i mohon akuzat për manipulim, ndërsa ka përdorur policinë dhe forcat speciale për të shtypur protestat. Qindra protestues janë arrestuar dhe ka prova se ndaj tyre është përdorur dhunë dhe disa janë torturuar. Të paktën katër persona janë raportuar se kanë humbur jetën gjatë protestave.

Udhëheqësja e opozitës, Svyatlana Tsikhanouskaya u largua në Lituani pas zgjedhjeve nga frika për sigurinë e saj dhe të familjes.“Kam pasur arsye të mëdha për ta bërë këtë hap. Nuk mund të flas për këtë tani. Ndoshta në të ardhmen do të tregoj për historinë time, por tani nuk mund ta flasë për të”, thotë ajo.

Tsikhanouskaya mori pjesë në zgjedhjet presidenciale pasi burri i saj, Sergei Tsikhanousky, një bloger i famshëm në YouTube, u arrestua në muajin maj dhe u ndalua të merrte pjesë në zgjedhje. Disa disa figura të tjera të opozitës u arrestuan gjithashtu…

Zonja Tsikhanouskaya vlerësoi qindra gra që kanë marrë pjesë në protesta ditët e fundit, të veshura me të bardha dhe të kuqe, ngjyrat që identifikojnë opozitën.”Jam shumë krenare që gratë po luajnë një rol të madh në këto demonstrata, në këtë të ashtuquajtur revolucion,” i tha zonja Tsikhanouskaya Zërit të Amerikës.

“Gratë tona treguan se ato luajnë një rol të madh në jetën e të gjithëve dhe mbase ne i frymëzuam ato për këtë lëvizje sepse duhej të qëndronim në vend të burrave tanë”, tha ajo.

Ish mësuesja e anglishtes, përsëriti qëndrimin e saj se Bjellorusia duhet të mbajë zgjedhje të reja, të mbikëqyrura nga vëzhguesit ndërkombëtarë.

“E vetmja mënyrë për të dalë nga kjo krizë politike janë negociatat,” tha ajo.

Zëri i Amerikës pyeti zonjën Tsikhanouskaya nëse zoti Lukashenko duhet të lejohet të marrë pjesë në zgjedhjet e reja.

“Zoti Lukashenko është një qytetar i vendit tonë dhe fizikisht normal që mundet. Por nëse ai ka të drejtë morale për të marrë pjesë, kjo është një pyetje e madhe, ”tha ajo.

Alexandër Lukashenko, i cili ka qenë në pushtet për 26 vjet, nuk ka dhënë ndonjë shenjë se është i gatshëm për kompromis me opozitën, pavarësisht protestave të vazhdueshme dhe grevave masive që kanë paralizuar pjesë të vendit në tre javët e fundit.

Qeveria e tij ka anuluar kohët e fundit vizat e shumë gazetarëve të huaj. Ndërkohë, presidenti rus Vladimir Putin javën e kaluar tha se Kremlini ka krijuar një “forcë policore rezervë” për të mbështetur udhëheqësin bjellorus Aleksandër Lukashenko, por shtoi se ajo do të dislokohej vetëm nëse trazirat në vend dalin jashtë kontrollit.

Të hënën, Lituania, Letonia dhe Estonia vendosën masa për ndalim të udhëtimit ndaj zotit Lukashenko dhe gati 30 zyrtarëve të tjerë Bjellorusë. Vendet Baltike kanë vënë në shënjestër ata zyrtarë, të cilët i akuzojnë se kanë patur rol në manipulimin e votave dhe dhunën ndaj protestuesve bjellorusë. Zoti Lukashenko u kundërpërgjigj duke kërcënuar të ndërpresë rrugët tregtare që Evropa përdor përmes Bjellorusisë.

Shumë vëzhgues e kanë krahasuar krizën në Bjellorusi me revolucionin në Ukrainë në 2014, kur Rusia pushtoi vendin pas përmbysjes së Presidentit Viktor Janukoviç. Vëzhguesit gjithashtu thonë se e ardhmja e lëvizjes opozitare bjelloruse dhe roli i zonjës Tsikhanouskaya, mbetet shumë i pasigurt.

Marrë nga VOA

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Bota Bota kriza politike ne bjellorusi Svyatlana Tsikhanouskaya kriza politike ne bjellorusi Svyatlana Tsikhanouskaya

Sondazh

Poll

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë