LIVE UPDATES
Bota

Kriza e urisë, familjet afgane shesin vajzat e mitura për të siguruar ushqim

2 Nëntor 2021, 18:13 Nga DOSJA
Kriza e urisë, familjet afgane shesin vajzat e mitura për të

AFGANISTAN– Parwana Malik, një vajzë 9-vjeçare me sy të errët dhe faqe rozë, qesh me miqtë e saj ndërsa ata luajnë me hedhje në litar. Por e qeshura e Parvanës zhduket ndërsa ajo kthehet në shtëpi, një kasolle e vogël me mure dheu, ku i kujtohet fati i saj: ajo po i shitet një të huaji si nuse. Burri që dëshiron të blejë Parwanan thotë se është 55 vjeç, por për të, ai është “një plak me vetulla të bardha dhe mjekër të bardhë”. Ajo shqetësohet se ai do ta rrahë dhe do ta detyrojë të punojë në shtëpinë e tij. Prindërit e saj thonë se nuk kanë zgjidhje tjetër.

Për katër vjet, familja e saj ka jetuar në një kamp afganësh në provincën veriperëndimore Badghis, kanë mbijetuar nga ndihma humanitare dhe punar për të fituar disa dollarë në ditë. Por jeta e tyre është bërë më e vështirë që kur talebanët morën pushtetin në Afganistan më 15 gusht. Ndërsa ndihma ndërkombëtare shuhet dhe ekonomia e vendit shembet, ata nuk janë në gjendje të përballojnë nevojat bazë si ushqimi. Babai, e shiti motrën e saj 12-vjeçare disa muaj më parë. Duket se tani është rradha e Parwanës. Ajo është një nga shumë vajzat e reja afgane, të cilat shiten për martesë ndërsa kriza humanitare në vend thellohet. Uria ka shtyrë disa familje të marrin vendime të tilla, veçanërisht teksa afrohet dimri brutal. Prindërit i dhanë mediave akses të plotë dhe leje për të folur me fëmijët dhe për të treguar fytyrat e tyre, sepse ata thonë se nuk mund ta ndryshojnë vetë këtë praktikë.

“Dita ditës, numri i familjeve që shesin fëmijët e tyre po rritet. Mungesa e ushqimit dhe mungesa e punës I shtyn familjet të mendojnë se duhet ta bëjnë këtë”. tha Mohammad Naiem Nazem, një aktivist i të drejtave të njeriut në Badghis.

Abdul Malik, babai i Parwanës, tha se nuk mund të flejë natën. Përpara shitjes, ai u shpreh se është “thyer” nga faji, turpi dhe shqetësimi. Ai ishte përpjekur të shmangte shitjen e saj, pasi udhëtoi për në kryeqytetin e provincës Qala-e-Naw për të kërkuar punë, por pa sukses. Malik tregoi se kishte marrë hua shumë para nga të afërmit dhe gruaja e tij iu ishte lutur banorëve të tjerë të kampit për ushqim. Më tej ai shtoi se nuk kishte zgjidhje tjetër nëse donte të ushqente familjen e tij.

“Jemi tetë anëtarë në familje. Me duhet të shes një fëmijë për të mbajtur gjallë të tjerët”, tha ai.

Paratë nga shitja e Parwanas do ta mbajnë familjen vetëm për disa muaj, përpara se Malik të gjejë një zgjidhje tjetër, sipas fjalëve të tij. Parwana tha se shpresonte të ndryshonte mendjen e prindërve të saj. Ajo kishte ëndrra të bëhej mësuese dhe nuk donte të hiqte dorë nga arsimimi i saj. Por lutjet e saj ishin të kota. Më 24 tetor, blerësi, Qorban, i cili ka vetëm një emër, mbërriti në shtëpinë e saj dhe dorëzoi rreth 2,200 dollarë në formën e deleve, tokës dhe parave të gatshme tek babai i Parwanas. Qorban nuk e përshkroi shitjen si martesë, duke thënë se ai tashmë kishte një grua që do të kujdesej për Parwanan sikur të ishte një nga fëmijët e tyre.

“Parwana ishte e lirë, babai i saj ishte shumë i varfër dhe ai kishte nevojë për para. Ajo do të punojë në shtëpinë time. Unë nuk do ta rrah. Do ta trajtoj si një anëtar të familjes. Do të jem i sjellshëm,” tha Qorban.

Parwana, e veshur me të zeza dhe me një kurorë me lule shumëngjyrëshe rreth qafës së saj, fshehu fytyrën dhe pëshpëriti ndërsa babai i saj duke qarë i tha Qorbanit: Kjo është nusja juaj. Ju lutemi kujdesuni për të, ju jeni përgjegjës për të tani, ju lutem mos e rrihni.

Qorban pranoi, më pas e kapi krahun e Parwanës dhe e nxori nga dera. Ndërsa ata u larguan, babai i saj duke parë nga porta, pa Parwanan që nguli fort këmbët e saj në tokë dhe u përpoq të tërhiqej, por nuk ishte e dobishme. Ajo u tërhoq zvarrë në makinën e Qorban, e cila u largua ngadalë. Që nga marrja e pushtetit nga Talebanët, histori si ajo e Parwanas kanë qenë në rritje. Megjithëse martesa me fëmijë nën 15 vjeç është e paligjshme në mbarë vendin, ajo është praktikuar rëndom prej vitesh, veçanërisht në pjesët më rurale të Afganistanit dhe është përhapur që nga gushti, i nxitur nga uria dhe dëshpërimi. Më shumë se gjysma e popullsisë po përballet me pasiguri akute ushqimore, sipas një raporti të Kombeve të Bashkuara të publikuar këtë javë. Më shumë se 3 milionë fëmijë nën moshën 5 vjeç përballen me kequshqyerje. Gjatë gjithë kohës, çmimet e ushqimeve po rriten, bankave po u mbarojnë paratë dhe punëtorët nuk paguhen.

Gati 677,000 njerëz janë zhvendosur këtë vit për shkak të luftimeve, sipas Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (UNOCHA). Shumë prej tyre jetojnë në tenda dhe kasolle në kampet e zhvendosjes së brendshme si familja e Parwanas.

Përshtatur nga CNN

(i.d.Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Bota Bota Afganistan parwana malik shitje femijesh Afganistan parwana malik shitje femijesh

Sondazh

Poll

Bota 2 Nëntor 2021, 16:52

Vendimi: “Yahoo” s’operon më në Kinë!

PEKIN- “Yahoo” nuk do të operojë më në Kinë! Ky është vendimi i fundit i korporatës teknologjike duke arsyetuar se është detyruar të dalë në këtë përfundim për ...

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë

Ndryshojnë çmimet e karburanteve në vend/ Ibrahimaj: Ulet benzina, nafta dhe gazi

Tronditet Lezha! I vendoset tritol gjatë natës servisit në Shëngjin, gjithçka bëhet “copash”

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos