LIVE UPDATES
Bota

Attenborough për liderët botërorë: Mund ta shpëtojme planetin nëse punojmë së bashku

2 Nëntor 2021, 17:02 Nga DOSJA
Attenborough për liderët botërorë: Mund ta shpëtojme

SKOCI– Historiani, David Attenborough u ka thënë delegatëve në COP26 se ata janë mjaft të fuqishëm për të shpëtuar planetin, nëse punojnë së bashku. Në një fjalim plot pasion drejtuar liderëve botërorë, natyralisti dhe avokati i njerëzve në COP26 solli së bashku video të botës natyrore me zërat e të rinjve.  Duke folur para një auditori delegatësh që përfshinin presidentin e SHBA, Joe Biden, kryeministrin kanadez, Justin Trudeau dhe kancelaren gjermane, Angela Merkel, Attenborough tha se urgjenca klimatike zbret në një numër të vetëm: përqendrimi i karbonit në atmosferën tonë.

Fjalimi i poltë i David Attenborough:

“Ndërsa kaloni dy javët e ardhshme duke debatuar, negociuar, bindur dhe kompromentuar, siç duhet patjetër, është e lehtë të harrosh se në fund të fundit klima e emergjencës zbret në një numër të vetëm – përqendrimi i karbonit në atmosferën tonë. Masa që përcakton temperaturat globale dhe ndryshimet në atë numër është mënyra më e qartë për të përshkruar historinë tonë. Sepse ajo përcakton marrëdhënien tonë me botën. Për pjesën më të madhe të historisë së lashtë të njerëzimit, ky numër u rrit në mënyrë të egër midis 180 dhe 300 (pjesë për milion). Po kështu, edhe temperaturat globale. Ishte një botë brutale dhe e paparashikueshme. Ndonjëherë, paraardhësit tanë ekzistonin vetëm në një numër të vogël. Por pak më shumë se 10,000 vjet më parë, ky numër u stabilizua papritur dhe bashkë me të, klima e Tokës. Ne u gjendëm në një periudhë jashtëzakonisht të mirë me stinë të parashikueshme dhe mot të besueshëm. Për herë të parë, qytetërimi ishte i mundur dhe ne nuk humbëm kohë duke përfituar nga kjo.Gjithçka që kemi arritur në 10,000 vitet e fundit është mundësuar nga stabiliteti në këtë kohë. Temperatura globale gjatë kësaj periudhe nuk është lëkundur gjatë kësaj kohe me më shumë se +/- 1 gradë Celsius. Deri tani.

Djegia e lëndëve djegëse fosile, shkatërrimi ynë i natyrës, qasja jonë ndaj industrisë, ndërtimit dhe mësimit, po çlirojnë karbon në atmosferë me një ritëm dhe shkallë të paparë. Tashmë jemi në telashe. Stabiliteti nga i cili varemi të gjithë po prishet. Kjo histori është një histori e pabarazisë dhe jostabilitetit. Sot, ata që kanë bërë më së paku për të shkaktuar këtë problem po goditen më rëndë. Në fund të fundit të gjithë ne do të ndjejmë ndikimin, disa prej të cilave tani janë të pashmangshme. A do të përfundojë kështu historia jonë? Një përrallë e specieve më të zgjuara, të dënuara nga ajo karakteristikë tepër njerëzore e dështimit për të parë pamjen më të madhe, në ndjekje të qëllimeve afatshkurtra.
Ndoshta fakti që njerëzit më të prekur nga ndryshimet klimatike nuk janë ndonjë brez i ardhshëm i imagjinuar, por të rinjtë që jetojnë sot. Ndoshta kjo do të na japë shtysë që na duhet për të rishkruar historinë tonë, për ta kthyer këtë tragjedi në një triumf. Në fund të fundit, ne jemi zgjidhësit më të mëdhenj të problemeve që kemi ekzistuar ndonjëherë në Tokë. Tani e kuptojmë këtë problem, dimë se si ta ndalojmë rritjen e numrit dhe ta vendosim atë në të kundërt. Ne duhet të ndalojmë emetimet e karbonit këtë dekadë. Ne duhet të rikapim miliarda ton karbon nga ajri. Ne duhet të rregullojmë pamjet tona për të mbajtur 1.5 gradë në distancë. Një revolucion i ri industrial i mundësuar nga miliona inovacione të qëndrueshme është thelbësor dhe me të vërtetë tashmë po fillon.

Ne të gjithë do të ndajmë përfitimet e energjisë së pastër të përballueshme, ajrit të shëndetshëm dhe ushqimit të mjaftueshëm për të na mbështetur të gjithëve. Natyra është një aleat kyç, sa herë që ne rivendosim natyrën e egër, ajo do të rikapë karbonin dhe do të na ndihmojë të rikthejmë ekuilibrin në planetin tonë. Ndërsa punojmë për të ndërtuar një botë më të mirë, duhet të pranojmë se asnjë komb nuk e ka përfunduar zhvillimin e tij, sepse asnjë komb i përparuar nuk është ende i qëndrueshëm. Të gjithë kanë ende një udhëtim për të përfunduar, në mënyrë që të gjitha kombet të kenë një standard të mirë jetese dhe një gjurmë modeste. Ne përsëri duhet të mësojmë së bashku se si ta arrijmë këtë, duke u siguruar që askush të mos mbetet pas. Ne duhet ta shfrytëzojmë këtë mundësi për të krijuar një botë më të barabartë dhe motivimi ynë nuk duhet të jetë frika, por shpresa. Bëhet fjalë për këtë, njerëzit që jetojnë tani janë brezi që do të vijë, do të shikojë këtë konferencë dhe do të marrë parasysh një gjë: A nuk u rrit ky numër dhe filloi të bjerë si rezultat i angazhimeve të marra këtu? Ka çdo arsye për të besuar se përgjigjja mund të jetë po.

Nëse punojmë të ndarë, ne jemi një forcë mjaft e fuqishme për të destabilizuar planetin tonë. Me siguri duke punuar së bashku, ne jemi mjaft të fuqishëm për ta shpëtuar atë. Gjatë jetës sime, kam dëshmuar një rënie të tmerrshme. Në jetën tuaj, ju mund dhe duhet të dëshmoni një shërim të mrekullueshëm. Kjo shpresë e dëshpëruar zonja dhe zotërinj, delegatë, ekselenca, është arsyeja pse bota po ju shikon dhe pse jeni këtu. Faleminderit.”

(i.d.Dojsa.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Bota Bota Cop26 ne Glasgow David Attenborough ndryshimet klimatike Cop26 ne Glasgow David Attenborough ndryshimet klimatike

Sondazh

Poll

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë

Ndryshojnë çmimet e karburanteve në vend/ Ibrahimaj: Ulet benzina, nafta dhe gazi

Tronditet Lezha! I vendoset tritol gjatë natës servisit në Shëngjin, gjithçka bëhet “copash”

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos