LIVE UPDATES
Bota

‘Nuk mund të presim 2050’, SHBA dhe BE zotohen të ulin vlerën e metanit

2 Nëntor 2021, 14:32 Nga DOSJA
‘Nuk mund të presim 2050’,  SHBA dhe BE zotohen të ulin

GLASGOW-  SHBA dhe BE kanë njoftuar një partneritet global për të ulur emetimet e gazit serrë metan deri në vitin 2030.

Shefja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen dhe presidenti i SHBA, Joe Biden e bënë njoftimin në samitin COP26 të martën.

Betimi Global i Metanit synon të kufizojë emetimet e metanit me 30% krahasuar me nivelet e vitit 2020. Është një nga gazrat më të fuqishëm serë dhe përgjegjës për një të tretën e ngrohjes aktuale nga aktivitetet njerëzore.

Më shumë se 80 vende kanë nënshkruar nismën, e propozuar per herë të parë nga SHBA dhe BE në shtator. Fokusi kryesor i përpjekjeve për të frenuar ngrohjen globale është dioksidi i karbonit (CO2), i cili emetohet si rezultat i aktiviteteve njerëzore si gjenerimi i energjisë dhe pastrimi i pyjeve.

Por ka pasur një fokus në rritje te metani si një mënyrë për të blerë kohë shtesë për të trajtuar ndryshimet klimatike. Megjithëse ka më shumë CO2 në atmosferë dhe qëndron për më gjatë, molekulat individuale të metanit kanë një efekt ngrohjeje më të fuqishme në atmosferë sesa molekulat e vetme të CO2.

Dhe ndërsa një nga qëllimet kryesore të COP26 është që t’i detyrojë vendet të angazhohen për arritjen e zeros neto deri në vitin 2050 – që do të thotë të mos shtojnë sasinë e gazeve serrë në atmosferë, të dy udhëheqësit theksuan se duhej të vepronin tani.

“Ne nuk mund të presim për vitin 2050. Ne duhet të shkurtojmë shpejt emetimet.”-tha von der Leyen.

Ajo tha se prerja e metanit ishte “një nga gjërat më efektive që mund të bëjmë për të reduktuar ngrohjen afatshkurtër globale”, duke e quajtur atë “fruti më i ulët i varur”.

Presidenti i SHBA, Joe Biden u bëri jehonë fjalëve të saj, duke e quajtur metanin “një nga gazrat serrë më të fuqishëm që ekziston”.

Premtimi mbulon vendet që emetojnë pothuajse gjysmën e të gjithë metanit dhe përbëjnë 70% të PBB-së globale, tha presidenti amerikan.

Lajmi kryesor/ Konferenca e OKB-së për klimën, gati marrëveshja për të ndaluar shpyllëzimin

(D.a/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota bashkepunimi be-shba cop26 ne glasgow emetimi i gazrave fjalimi i ursula von der leyen bashkepunimi be-shba cop26 ne glasgow emetimi i gazrave fjalimi i ursula von der leyen

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra