Politike

Kosova ndahet, krijohet Shqipëria dhe Serbia e Madhe, Rama e pranon: E kam parë hartën, nuk kam asnjë koment (“Komploti” slloven)

Edi Rama tha se hartën e ka parë edhe më parë pasi ia kishte treguar homologu slloven, Janez Jansa.
Featured image of article: Kosova ndahet, krijohet Shqipëria dhe Serbia e Madhe, Rama e pranon: E kam parë hartën, nuk kam asnjë koment (“Komploti” slloven) Edi Rama

TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka pohuar ekzistencën e një harte që reflekton ndryshimin e kufijëve të vendeve të rajonit të Ballkanit Perëndimor.

I ftuar në emisionin “ZGJEDHJE 2021 në V+”, Rama tha se hartën e ka parë edhe më parë pasi ia kishte treguar homologu slloven, Janez Jansa.

E kam biseduar kohë më parë. E kam parë edhe këtë dokument që ka dalë. Nuk kam asnjë koment,”-tha Rama.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Por për çfarë bëhet fjalë?

Dokumenti u publikua për herë të parë më 12 prill, ndërsa fillimisht u aludua se kishte “dalë” nga zyra e kryeministrit të Sllovenisë, Janez Jansa. Nga mediat u raportua se harta e ndryshuar e Ballkanit iu dërgua kreut të Këshillit Europian, Charles Michel. Por Jansa e mohoi, ndërsa eurodeputetja Tanja Fajon kërkoi kujdes me deklarata të tilla, duke ngitur shqetësimin për nisjen e një lufte mes vendeve.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment