LIVE UPDATES
Ekonomi

Konfindustria Albania letër qeverisë: Administrata tatimore mos të na penalizojë me gjoba për deklarimet e gabuara të tati

30 Mars 2020, 18:34 Nga DOSJA
Konfindustria Albania letër qeverisë: Administrata tatimore mos

TIRANË- Konfindustria Albania, Shoqata e Industrialistëve Italianë në Shqipëri në një deklaratë për situatën e COVID-19 në vend. Në një komunikim me shtyp bëjnë me dije se kërkojnë që të gjithë anëtarët e tyre, të punojnë maksimalisht për të respektuar afatet ligjore per deklarimin e Tatimit mbi Fitimin dhe kryerjen e pagesës, për të cilën mbetet në fuqi data 31 Mars 2020.

Confindustria Albania, kërkon që administrata tatimore të mos ndëshkojë me penalitete/gjoba për deklarata të gabuara, e për pagesa më të vogla se detyrimi për tatim fitimin, deri në masën e një gabimi të lejuar,  të 20% të detyrimit faktik”, shtohet në komunikatë.

LETRA E PLOË

Confindustria Albania- Shoqata e Industrialistëve Italianë në Shqipëri po ndjek me vëmendje e shqetësim përhapjen e pandemisë shkaktuar nga Covid- 19 në Shqipëri dhe dëshiron të shprehë solidaritetin kundrejt të gjithë qytetarëve shqiptarë në këtë moment shumë të vështirë, si dhe të shprehë mbështjetjen e plotë për të gjithë masat e marra nga Qeveria Shqiptare në favor të mbrojtes së jetës së qytetarëve. Në lidhje me masat e marra,  u njohëm edhe me Aktin Normativ Nr. 10 datë 26.3.2020,  i cili në pikën 1.a, flitet për shtyrjen e afatit të deklarimeve të pasqyrave financiare për bizneset me xhiro mbi 14 milion lekë, por nuk parashikohet shtyrje e pagesës për Tatimin mbi Fitimin për vitin 2019.

Në këto kushte, ne si Shoqatë Biznesi, kërkojmë që të gjithë anëtarët tanë, të punojnë maksimalisht për të respektuar afatet ligjore per deklarimin e Tatimit mbi Fitimin dhe kryerjen e pagesës, për të cilën mbetet në fuqi data 31 Mars 2020. Në kushtet e kufizimeve orare te vendosura nga qeveria, për shkak të situatës së krijuar prej COVID-19, pavarësisht se subjektet do të përpiqen që t’i bëjnë deklarimet dhe pagesat brenda afatit 31 Mars 2020, ne nuk përjashtojmë mundësinë e gabimeve të mundshme.

Confindustria Albania, kërkon që administrata tatimore të mos ndëshkojë me penalitete/gjoba për deklarata të gabuara, e për pagesa më të vogla se detyrimi për tatim fitimin, deri në masën e një gabimi të lejuar,  të 20% të detyrimit faktik. Gjithashtu, sinjalizojmë që nga kontaktet e përditshme me anëtarët tanë, rezulton që subjektet po hasin vështirësi dhe vonesa për të marrë vërtetime nga zyrat e Tatimeve dhe nga Bashkitë, dokumente që nevojiten per pjesëmarrjen në prokurimet publike. 

Ndërkohë në Shqipëri bilanci i personave të infektuar ka shkuar në 223. 44 janë të shëruar dhe 11 viktima. Harta e 11 rasteve të reja zgjerohet në Tiranë, Fier, Shkodër, Tropojë dhe Korçë, ndërkohë që në spitalin Infektiv po marrin shërbim mjekësor 74 pacientë, 4 prej tyre të vendosur në frymëmarrje të drejtuar.

(A.B. Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

ekonomi ekonomi konfindustria albania masat kunder covid 19 konfindustria albania masat kunder covid 19

Sondazh

Poll

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES