LIVE UPDATES
Aktualitet

Makina luksi, Holanda zbërthen si pastrohen paratë në Shqipëri

13 Tetor 2021, 08:24 Nga DOSJA
Makina luksi, Holanda zbërthen si pastrohen paratë në

HOLANDË – Të vizitosh Shqipërinë ka plot surpriza. Personat që vijnë këtu qoftë për turizëm apo edhe si pjesë e trupave diplomatike të caktuara shprehen të habitur se Shqipëria plot makina të shtrenjta nuk është ajo që kishin pritur.

Një vend me të ardhura mesatare prej 300 eurosh nuk i justifikon dot makinat luksoze, ndërtesat e pafundme që sa vijnë e shtohen shtrenjtimin e pasurive të paluajtshme.

Me këtë realitet janë përballur mesa duket gazetarët e medias holandeze L1, të cilët kanë vizituar Shqipërinë dhe kanë bërë një dokumentar për situatën këtu. Ata kanë ndarë edhe disa nga mendimet e tyre se si funksionon rrjeti shqiptar i drogës “Limburg” në Holandë dhe si pastrohen këto para.

Rrjeti shqiptar i drogës, i cili prej vitesh operonte nga Geleen, Holandë dhe rrethinat, duket se është në gjendje të pastrojë milionat që fitoi relativisht lehtë në vendin e vet. Investimet bëhen në makina dhe prona të paluajtshme. Grupi fitonte 1.8 milion euro në vit në tre plantacione të mëdha në Limburg. Sidoqoftë, numri i plantacioneve, dhe fitimi nga rrjeti idrogës, ishte shumë herë më i madh. Protagonistët nuk u tunduan të tregonin pasurinë e tyre. Jo në Holandë, të paktën.

“Dihet, për shembull, se i dyshuari kryesor Haxhi P. pëlqen të ngasë Mercedesin e tij kur është në Shqipëri për disa ditë. Dhe ai nuk është vetëm. Për një vend me të ardhura mesatare prej 300 euro, ka një numër të jashtëzakonshëm të makinave të shtrenjta në rrugë. Për më tepër, Shqipëria sheh që numri i banorëve po zvogëlohet në vend që të rritet, por shumë projekte të reja dhe të shtrenjta të pasurive të paluajtshme janë nisur”, thonë gazetarët.

Stadiumi bosh i futbollit

Kryeqyteti,Tirana, në veçanti është plot me ndërtesa të reja që pothuajse nuk përdoren ose nuk përdoren fare. Për shembull, një hotel luksoz në qendër mund të strehojë qindra mysafirë, por vetëm disa dhjetëra shtretër zihen çdo ditë. Dhe stadiumi i ri i futbollit i ekipit kombëtar përdoret vetëm një ose dy herë në muaj.

Përmes gishtërinjve

Sipas gazetarëve investigativë në terren, qeveria shqiptare po mbyll sytë ndaj praktikave të pastrimit të parave në shkallë të gjerë. “Makinat, ndërtesat, të gjithë e dinë se ka diçka të dyshimtë në të. Kriminelët as nuk shqetësohen për të fshehur pasurinë e tyre. Ata e dinë se askush nuk mund t’u bëjë asgjë. Nëse është e nevojshme, ata vetëm u japin ryshfet politikanëve”, thotë gazetarja Klodiana Lala.

Gjashtë herë pushime

Receta standarde është lëvizja jashtë vendit, zakonisht Itali, Angli ose Holandë, dhe të fituarit para atje nëpërmjet trafikut të drogës. Fitimi investohet në Shqipëri. Me njëfarë rregullsie ata vijnë për vizitë në vendin e tyre. Për shembull, udhëheqësi i ‘Limburg’, Haxhi, udhëtoi në vendin e tij të lindjes gjashtë herë midis vitit 2018 dhe arrestimit të tij në maj 2019. Kjo është e qartë nga të dhënat e udhëtimit të mbajtura nga L1. Ai vazhdoi të përdorte rrugë të ndryshme.

Jo e lehtë
Gent Ibrahimi, kreu i drejtësisë në Shqipëri, thotë se ekziston vërtet një sistem për të luftuar pastrimin e parave. “Dhe ai sistem funksionon. Nuk është e lehtë të fitosh para në Holandë dhe të ndërtosh një ndërtesë të madhe këtu. Por më duhet të pranoj se duket se po ndodh”, thotë Ibrahimi

Imazh i keq

Ministri holandez i dretësisë, Ferdinand Grapperhaus, udhëtoi në Tiranë vitin e kaluar për një konsultim me kolegun Ibrahimi. Qëllimi ishte ndalimi i shqiptarëve kriminelë në Holandë. “Ishte një bisedë e mirë. Nuk e di nëse imazhi juaj për Shqipërinë dhe krimin korrespondon me realitetin. Ne nuk kemi një imazh të mirë. Por nuk varet nga ju, na takon neve të bëjmë diçka për këtë”, ka thënë Ibrahimi.

Të dyshuarit në dosjen e drogës në Limburg duhet të dalin përsëri në gjykatë më 12 maj.

(m.k/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet holande rrjeti i droges limburg rrjeti shqiptar i droges trafikimi i drogës në europë holande rrjeti i droges limburg rrjeti shqiptar i droges trafikimi i drogës në europë

Sondazh

Poll

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane