LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Bashkëqeverisja’/Rama në Lezhë: Sanksione për titullarët,s’ka sportele nga 1 janari

17 Dhjetor 2021, 16:20 Nga DOSJA
‘Bashkëqeverisja’/Rama në Lezhë: Sanksione për

LEZHË – Kryeministri Edi Rama ka organizuar takimin e katërt në Lezhë me qytetarët për të prezantuar Ligjin e Ri të Bashkëqeverisjes. Gjatë takimit me qytetarë në Lezhë, numri një i qeverisë ka bërë me dije lajmin se nga data 1 janar 2022, nuk do të ketë sportele, e se të gjitha shërbimet do të merren online nëpërmjet platformës “e-Albania”.

Gjatë fjalës së tij kreu i maxhorancës i paralajmëroi se do të ketë sanksione financiare ndaj titullarëve të administrates dhe zyrtarëve të tjerë që nuk do t’u përgjigjen ankesave dhe kërkesave të qytetarëve. Në raste kur zyrtarët nuk u përgjigjen qytetarëve, Rama shtoi se do të jetë “Njësia Antikorrupsion”, ajo që do të veprojë për të hetuar rastet dhe shkeljet e mundshme nga ana e zyrtarëve.

Ndërkohë që ndër të tjerea në fjalën e tij, Rama gjithashtu foli edhe për çështjen e pronave, duke bërë me dije se ‘Bashkëqeverisja’ do të ketë një opsion ‘arbitrazhi’ mes palëve të konfliktuara për një hapësirë toke në mënyrë që të ofrohet zgjidhje. Nëse konflikti nuk zgjidhet, atëherë çështja shkon në gjykatë.

Edhe pse ligji për “Bashkëqeverisje” është kthyer në Kuvendi për rishikim nga presidenti Ilir Meta, Rama duket se nuk heq dorë, duke bërë me dije se kjo nismë e maxhorancës do të miratohet sërish në Kuvend pa ndryshime. Edhe pse Meta pretendon se me ndryshimet shkelet autonomia e pushtetit vendor dhe  centralizohet shumë pushtet te kryeministri.

Por çfarë parashikohet tek “Bashkëqeverisja”?

Ky ligj përcakton rregullat për bashkëqeverisjen me qytetarët nëpërmjet gjithëpërfshirjes së tyre në politikëbërje, garantimin e pjesëmarrjes së tyre në procedurat administrative vendimmarrëse, rritjen e përgjegjshmërisë dhe të llogaridhënies së administratës shtetërore. Gjithashtu synohet përfshirja e qytetarëve në vendimmarrje, si dhe ndëshkimin e atyre që shkelin detyrën dhe nuk japin shërbimin e duhur. ‘Bashkëqeverisja’ përcakton mekanizma detyrues për shërbimet publike ndaj qytetarëve e sipërmarrjeve, si edhe sanksione financiare e administrative për zyrtarët që rezultojnë pengues të zgjidhjeve për qytetarët.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Rama: Nga 1 janari 2022 s’do ketë më sportele, përgjigjia për hipotekat si ‘sms’

Rama: Prindërit do t’i marrin mungesat e fëmijëve në shkollë me telefon

‘Bashkëqeverisja’/ Rama: Për pronat do të ketë një opsion ‘pajtimi’ mes palëve

Meta e ktheu mbrapsht, Rama i vendosur: ‘Bashkëqeverisja’ do kalojë në Kuvend

Rama: Sanksione për zyrtarët që s’përgjigjen, martesat s’bëhen dot dixhitale

(d.v.k.m.dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike edi rama platforma e bashkeqeverisjes rama ne lezhe per bashkeqeverisje edi rama platforma e bashkeqeverisjes rama ne lezhe per bashkeqeverisje

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN