LIVE UPDATES
Aktualitet

Kërkohet nga SPAK-u, kush është Rezart Taçi, ish-‘bosi’ i naftës në Shqipëri?

12 Nëntor 2021, 08:26 Nga DOSJA
Kërkohet nga SPAK-u, kush është Rezart Taçi,

TIRANË – Biznesmeni Rezart Taçi është shpallur në kërkim nga shteti shqiptar për akuzat e “pastrimit të produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “grupit të strukturuar kriminal” dhe “kryerjes së veprave nga grupi i strukturuar kriminal’‘. Njëri prej njerëzve më të fuqishëm në Shqipëri prej shumë vitesh tashmë i duhet të përballet me drejtësinë shqiptare për një sërë shkeljesh serioze.

Por, kush është Rezart Taçi?

Rezart Taçi ishte njëri prej personazheve më të debatuar në vendin tonë përpara gati 10 vitesh. Aktiviteti i tij kryesor u shtri në fushën e përpunimit dhe tregtimit të hidrokarbureve, duke shkaktuar një dëm të madh financiar. Arriti të blinte rafinerinë e naftës “ARMO” për 128 milionë euro, tentoi të blinte “Albpetrolin” për 850 milionë euro, por nuk ia doli.

Fillimisht, ai themeloi kompaninë “Taçi Oil” në vitin 2003 dhe brenda pak vitesh arriti të kontrollonte një pjesë të mirë të aktivitetit të tregtimit të hidrokarbureve.

Taçi u përfshi dhe në investimin në futboll. Bleu klubin e Gramozit, të cilin e ngjiti në Kategorinë Superiore, solli në Shqipëri dy klubet e mëdha Real Madrid dhe Milan. Më tej, ia doli të bëhej njëri prej sponsorëve të klubit legjendar kuqezi si dhe u përfol se do të ishte njëri prej aksionerëve të Çelsit.

Kulmi i fuqizimit të tij ekonomik arriti kur bleu ARMO-n për 128 milionë euro. Pastaj, hapi zyra dhe luajti në Bursën e Singaporit, kërkoi të privatizonte “Albpetrol”-in për 850 milionë euro, xhiroi në vitin 2012 rreth 350 milionë euro, nga kompanitë e naftës dhe u largua në gusht të 2013, duke i shitur të gjitha, pasi ishte i mbytur në borxhe.

Gjithashtu, ish-bosi i naftës bleu dhe televizionin “Alsat“.

Me daljen e Partisë Demokratike në opozitë në vitin 2013 erdhi dhe fundi i shkëlqimit të Rezart Taçit. Ai e zhyti kompaninë ARMO në borxhe të shumta (75 milionë euro), e cila më pas iu kalua një konsorciumi azer të quajtur “Heaney Assets Coorporation”.

Në vitin 2016 u arrestua nga shteti zviceran për akuzat e “mashtrimit”, “falsifikimit të dokumenteve” dhe “falsifikimi i vulave dhe i stampave ose i formularëve”.

Pas largimit të tij nga Shqipëria, shteti shqiptar nisi hetimet për biznesmenin 50-vjeçar për “pastrimit të produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “grupit të strukturuar kriminal” dhe “kryerjes së veprave nga grupi i strukturuar kriminal”.

Sot, SPAK vendosi arrestimin e tij dhe Rezart Taçi duhet të përballet me drejtësinë e shtetit shqiptar.

LAJMI KRYESOR: Pastrim parash! SPAK shpall në kërkim Rezart Taçin, arrestohen dy bashkëpunëtorët

(d.v/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet albpetrol armo pastrim parash rezart taçi shpallet ne kerkim rezart taci spak albpetrol armo pastrim parash rezart taçi shpallet ne kerkim rezart taci spak

Sondazh

Poll

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"