LIVE UPDATES
Sport

Katari hap “dyert” edhe për homoseksualët në Kupën e Botës 2022

1 Dhjetor 2021, 17:36 Nga DOSJA
Katari hap “dyert” edhe për homoseksualët në

KATAR – Duke u përballur me polemikat mbi të drejtat e njeriut, komiteti organizativ i Kupës Botërore të Katarit 2022, përmes drejtorit të tij ekzekutiv, Nasser al Khater, është shprehur i hapur për homoseksualët në Botërorin e ardhshëm.

“Josh Cavallo do të ishte i mirëpritur në Katar, askush nuk është i pasigurtë prej nesh. Por duhen evituar shfaqjet publike të dashurisë, të cilat janë të neveritshme. Është i vetmi tregues për t’u respektuar, pastaj secili mund të jetojë jetën e tij,”– ishin fjalët e tij.

Përgjigja i erdhi drejtpërdrejt futbollistit australian, i cili doli muajin e kaluar, duke u shprehur se ai do të “kishte frikë të shkonte të luante Kupën e parë të Botës në një vend arab, ku homoseksualiteti mund të dënohet me vdekje”.

Ditët e fundit, shoqata britanike ‘Kick It Out’ kishte akuzuar ‘BeIn Sport’, transmetuesin televiziv të Katarit, për nxitjen e homofobisë dhe ftesën ndaj futbollistëve myslimanë të Premier League për të bojkotuar nismën e ‘dantellave të ylberit’, pasi homoseksualiteti është “i papajtueshëm” me Islamin.

Al Khater, i intervistuar nga ‘CNN’ dhe ‘Independent’, foli për situatën e të drejtave të njeriut, në kuadër të Kupës së Botës së ardhshme, duke shtuar se “homoseksualët mund të vijnë në Katar si çdo tifoz tjetër dhe ata mund të sillen si çdo person tjetër. Ajo që them unë, thjesht, është se nga pikëpamja e perceptimit të afektivitetit në publik, e jona është një shoqëri konservatore”.

Sipas ligjit të sheriatit, homoseksualiteti dënohet edhe me vdekje, por shoqatat e të drejtave të njeriut theksojnë, se nuk ka prova për dënime me vdekje të kryera për këtë arsye. Martesat e homoseksualëve, bashkimet civile dhe propaganda janë të ndaluara në çdo rast. “Ne e dimë se Kupa e Botës është një fazë e mundshme për protesta për këto çështje, por nuk jemi të shqetësuar”,- përfundoi Al Khater.

B.T (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sport Sport #katar2022 askush nuk është i pasigurtë prej nesh botërorit të “Katar 2022” dita nderkombetare kunder homofobise do të ishte i mirëpritur në Katar duhen evituar shfaqjet publike të dashurisë i vetmi tregues për t'u respektuar komiteti organizativ i Kupës Botërore të Katarit 2022 mbi të drejtat e njeriut Nasser al Khater pasi homoseksualiteti për nxitjen e homofobisë përmes drejtorit të tij ekzekutiv secili mund të jetojë jetën e tij #katar2022 askush nuk është i pasigurtë prej nesh botërorit të “Katar 2022” dita nderkombetare kunder homofobise do të ishte i mirëpritur në Katar duhen evituar shfaqjet publike të dashurisë i vetmi tregues për t'u respektuar komiteti organizativ i Kupës Botërore të Katarit 2022 mbi të drejtat e njeriut Nasser al Khater pasi homoseksualiteti për nxitjen e homofobisë përmes drejtorit të tij ekzekutiv secili mund të jetojë jetën e tij

Sondazh

Poll

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën