LIVE UPDATES
Sport

Britanikja Johanna Konta “befason” me lamtumirën nga tenisi, në moshën 30-vjeçare…

1 Dhjetor 2021, 16:38 Nga DOSJA

ANGLI – Ish-numri 1, britanikja Johanna Konta, ka njoftuar tërheqjen e saj shokuese nga tenisi profesionist në moshën 30-vjeçare. Në një deklaratë në Twitter të titulluar “Mirënjohje”, gjysmëfinalistja e Wimbledon 2017 përshkroi se si arriti të “jetonte ëndrrat e saj” dhe e konsideroi veten “tepër me fat”, pavarësisht nga një 2021 zhgënjyese e lënë në hije nga problemet e shkaktuara nga Covid.

Konta, e cila arriti një renditje të lartë të karrierës në vendin e katërt në botë, zbuloi në gusht se nuk ishte e sigurt, nëse duhej të merrte vaksinën kundër Covid-19, pasi hodhi poshtë vaksinën përpara se të dilte pozitive, duke shtuar se Covid e kishte prekur atë fizikisht dhe mendërisht.

Konta me origjinë australiane, e cila e ndryshoi besnikërinë dhe iu bashkua Britanisë së Madhe në vitin 2012, gjithashtu ka treguar së fundmi, se ajo ka pasur ‘rrahje zemre’ dhe se ndihet ‘e dridhur’ gjatë ndeshjeve.

“Ndonjëherë kam rrahje zemre. Në thelb, rrahjet e zemrës ime shpejtohen pa asnjë arsye. Ndihem pak e trullosur. Hera e parë që ndodhi ishte në Birmingham në vitin 2017; hera e dytë ishte në Pekin në 2018. Hera e tretë ishte tre muaj më pare, kur po bëja stërvitje në balte në shtëpinë time në Londër. Pra, nuk do të thosha se ka një emërues masiv të përbashkët. Ka pasur situata stresuese dhe situata pa stres”.

Në njoftimin e lajmit për pensionimin e saj, Konta shkroi një deklaratë emocionuese në rrjetet sociale, duke thënë: “Mirënjohje. Kjo është fjala që ndoshta e kam përdorur më shumë gjatë karrierës sime dhe është fjala që mendoj se e shpjegon më së miri në fund”.

Kur u pyet Konta nëse ishte penduar që nuk e mori vaksinën, ajo tha: “Nuk e di, nuk jam shumë e sigurt”.

B.T (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sport Sport "tepër me fat" britanikja Johanna Konta Britanisë së Madhe në vitin 2012 hodhi poshtë vaksinën ishte në Birmingham ka njoftuar tërheqjen e saj shokuese nga tenisi profesionist kam rrahje zemre kundër Covid-19 shtëpinë time në Londër si arriti të "jetonte ëndrrat e saj" "tepër me fat" britanikja Johanna Konta Britanisë së Madhe në vitin 2012 hodhi poshtë vaksinën ishte në Birmingham ka njoftuar tërheqjen e saj shokuese nga tenisi profesionist kam rrahje zemre kundër Covid-19 shtëpinë time në Londër si arriti të "jetonte ëndrrat e saj"

Sondazh

Poll

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë

Ndryshojnë çmimet e karburanteve në vend/ Ibrahimaj: Ulet benzina, nafta dhe gazi

Tronditet Lezha! I vendoset tritol gjatë natës servisit në Shëngjin, gjithçka bëhet “copash”

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos