LIVE UPDATES
Sport

Të shtunën, klasikja e Bundesligës: “mbreti” Lewandowski përballë “princit” Haaland!

1 Dhjetor 2021, 11:50 Nga DOSJA
Të shtunën, klasikja e Bundesligës: “mbreti”

GJERMANI – Statistikat para klasikes së Bundesligës flasin për Robert Lewandowskin, i cili do të luajë ndeshjen e tij të 350-të për kampionët. Ai ka shënuar 319 gola në 349 ndeshje deri më tani.

Rekordet po shtrojnë karrierën e polakut. Nuk është çudi, që rekordi kundër ish-klubit të tij, ai veshi fanellën e BVB nga 2010 deri në 2014, është mbresëlënës.

Lewandowski ka shënuar 20 gola në 14 duele me Dortmundin, duke u bërë lojtari i pare në historinë e Bundesligës, që shënon kaq shpesh kundër ish-klubit të tij. Sulmuesi polak do të ishte edhe një hap më lart se Gerd Müller, i cili gjithashtu brohoriti dy herë dhe më shpesh kundër HSV dhe RW Essen shtatë herë.

Gjithashtu interesante është se: numri 9 i Bayernit është shpallur lojtari i ndeshjes shtatë herë kundër BVB-së nga “Kicker”. Që kur çmimi u prezantua në vitin 1996, asnjë lojtar tjetër nuk e ka marrë këtë çmim kaq shpesh kundër një kundërshtari.

Klasikja e Bundesligës të shtunën, sigurisht pritet të jetë shpërthyese sepse Lewandowski, “mbreti” i të gjithë golashënuesve aktualë, do të përballet me “princin” e tij të kurorës: Erling Haaland që është i aftë në kohë.

Deri më tani, norvegjezi ka humbur në të pesë duelet konkurruese me Lewandowskin: Bajerni ka fituar tre herë në ligë dhe dy herë në Superkupë. Të rinjtë flasin për Haaland, e ardhmja i përket atij. Por sigurisht, e tashmja është ende Lewandowski. Edhe të shtunën?

B.T (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sport Sport 14 duele me Dortmundin Bayern është një ekip i madh Bayern Munich dhe Borussia Dortmundit Bayern Munich i rikthehet fitores Klasikja e Bundesligës të shtunën një hap më lart se Gerd Müller Nuk është çudi numri 9 i Bayernit për Haaland për Robert Lewandowskin Statistikat para klasikes 14 duele me Dortmundin Bayern është një ekip i madh Bayern Munich dhe Borussia Dortmundit Bayern Munich i rikthehet fitores Klasikja e Bundesligës të shtunën një hap më lart se Gerd Müller Nuk është çudi numri 9 i Bayernit për Haaland për Robert Lewandowskin Statistikat para klasikes

Sondazh

Poll

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Aksidetohet turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Aksion në Elbasan/ Mbajti peng një person, arrestohet në mes të ditës Thanas Beko

Komisioni për Hartën gjyqësore/ 'Më vjen të qesh', Maks Haxhia: Më morën në telefon, ishte anulluar

Policia Rrugore kontrolle në Tiranë, vendosen 268 masa administrative dhe pezullohen 21leje drejtimi

Rama takohet me Biden, e prek në kurriz e i thotë diçka, presidenti i SHBA-së ngel me gojë hapur

Reforma Territoriale, Xhelal Mziu: Të bejmë një tur, marrim eksperienca, është çështje komplekse

Komisioni për Reformën Territoriale, caktohen ekspertët teknikë! Mziu: Të bëjmë tur në rajon

Rama dhe bashkëshortja e tij priten nga Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe mbretëresha

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Iu gjet magazina me drogë në Fier, arrestohet 47-vjeçari në Dibër

'Shqiptarëve po u ngushtohet laku'/ Berisha: Qeveria ka ulur me 2% ndihmën ekonomike

POROSIA/ Protesta e 7 korrikut, Berisha: Kërkoj intensifikim maksimal

Edi Rama flet vonesën e satelitëve, do i përdorë për fermerët: Do të vijnë brenda këtij viti!

Shifrat e INSTAT flisnin për rënie,Rama i kundërshton: Mbulojmë 97%të konsumit vendas.Ku ikën lopët?

Gruri problem për t'u shitur, Rama mburret: Na është rritur prodhimi

Rama ngre alarmin: Do të kemi një dimër të ashpër dhe mungesa të mëdha

Rama me charter privat në mes të krizës ekonomike/ Peleshi: Ka lidhje me dinjitetin e shtetit

“Ju s’menaxhoni dot dy mikrofonë”/ Salianji ironizon Peleshi: Na jepni dhe ne nga një lopatë

Peleshi: S'kemi avionë për shuarjen e zjarrit, s'na leverdis. Ka kosto shumë, e kam dhimbje koke

Helmim masiv në Kukës, Gjici: S’ka probleme me ujin e pijshëm, u përzie me atë të vaditjes

Sherr tek 'Siguria Kombëtare', Peleshi: Zjarre do kemi! Xhaferaj: Të kemi helikopterë në punë

Del VD-Ka momenti kur makina me nënë dhe djalin thyen kangjellat dhe përfundon në lumë

Mjeti me nënën e fëmijën në ujë, dalin pamjet nga Berati

Avionët për shuarjen e flakëve, Peleshi: Do blejmë orë tek NSPA. Noka: E provova unë, nuk ia vlen

Zjarri në Sazan, Peleshi: S'u shua vetë, uji vetëm do e 'eksitonte'. Duhet ndërhyrje nga terreni

Informacion "TOP SECRET"/ Kuvendi futet pa dashje LIVE, gjenerali ndërhyn me urgjencë

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës