LIVE UPDATES
Politike

“Kam super lëpirje”, Erion Kristo dhe Edi Oga u përgjigjen akuzave për ‘lavde’ ndaj Berishës: Ai është tornado, po

25 Tetor 2019, 19:01 Nga DOSJA
“Kam super lëpirje”, Erion Kristo dhe Edi Oga u përgjigjen

TIRANË– Erion Kristo dhe Edi Oga u janë përgjigjur akuzave të një artikulli të publikuar nga “Gazeta Tema”, se dy gazetarët janë ‘lëpirës’ të Sali Berishës, referuar kjo nga biseda e bërë në emisionin “Tempora” ku i ftuar ishte ish-kryeministri.

Në status në rrjetet sociale përkatëse, Kristo dhe Oga shkruajnë se nuk janë aspak personazhë të tillë siç i ka përshkruar media në fjalë.

Pedagogu Erion Kristo shkruan se Sali Berisha është tornado por që ai nuk është lëpirës. Madje ndër rreshta, Kristo thekson se pot ë ishte i tillë do të ishte në majat e shoqërisë pasi ka superlëpirje.

Statusi i plotë i Erion Kristos

Diten e marte Sonila Meco me ftoi ne emisionin Tempora per nje diskutim me ish-Kryeministrin Sali Berisha. Para se te shkoja u kerkova miqve te fejsbukut te me shkruanin pyetjet dhe komentet e tyre. Jam mirenjohes ndaj angazhimit te tyre. Kete e thashe dhe ne emision. Doja te isha zedhenes i shqetesimeve te tyre. Dhe besoj e realizova. Nuk shkova atje as per tu bere si gore, as si interesant, as si i barabarte me ish kryeministrin. Mbajta nje qendrim dinjitoz, te cilin ma keshilloi dhe regjisori i madh M.Sh. Emisioni shkoi shume mire. Ashtu e ka ndertuar emisionin Sonila, pa dhune. Vete Berisha me dha te drejte disa here.

Ajo dihet: Berisha eshte si tornado, nuk lidhet dot. Qe te kuptoni dallimin e emisionit, mjafton te kujtoni debatin e djeshem, ku njerezit donin te rriheshin me Kryeministrin. Me vjen keq. Nese ju e quani gazetari ate, mua nuk me pelqen. Shume demokrate me shkruan pozitivisht. Emisionet nuk jane hedhje krahu as shkapetje. Ajo qe ishte me e rendesishmja, une pyetjet tuaja i percolla. Dje, per te sulmuar figuren time, kuptohet me urdher te vecante, dy gazeta, Shqiptarja pike com dhe Tema me sulmuan si b…lepires. Shenimi ishte i redaksise se tyre.

Domethene pronareve te tyre, une u dukesha si lepires. Nuk po komentoj me ne kete pike. Eshte e veshtire te kenaqesh gjithkend ne kete vend. Shume shpejt do postoj videot dhe ju gjykojini vete. Sulmi ndaj meje dhe Oges thjesht na shton famen, me parate e tyre. Une nuk jam percjelles i urrejtjes tuaj. Ju mund te urreni ke te doni dhe si te doni, po mos me perfshini dhe mua ne endrrat tuaja. Po te isha lepires, pa diskutim qe do isha ne maje te shoqerise, se une kam superlepirje. Po jam nje pedagog i thjeshte dhe nje gazetar i thjeshte. Vetem kaq.
P.S. Kete postim e bera per te falenderuar ata qe me perkrahin gjithmone.

Nga ana tjetër Edi Oga teksa ka shpërndarë statusin e Kristos shkruan se nuk janaspak të rrezikshëm dhe se “Tema” e ka bërë këtë artikull pasi ka frikë se dikush mund t’u vjedhë ekskluzivitetin e lëpirjes.

“Frika se dikush mund të futet në “domain”-et e tyre ekskluzive të lëpirjes dhe përbaltjes, është e pabazuar!
Unë dhe miku im Erion Kristo, nuk paraqesim asnjë rrezik! Si ne është edhe gazetari Ndrenika.
Ne i përkasim një kategorie profesionistësh të lirë në mendimet dhe veprimet tona,”- shkruan Oga.

Një ditë më parë “Gazeta Tema” shkruante se dy gazetarët janë ‘lëpirës’ të ish-kryeministrit Sali Berisha.

“Personazhet në fjalë i lëpiheshin Berishës gjatë gjithë emisionet, dhe ishin në garë me Sonila Meçon, kush do ta lavdëronte më shumë,”- shkruhej ndër të tjera në artikull.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike edi oga erion kristo sali berisha edi oga erion kristo sali berisha

Sondazh

Poll

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare