LIVE UPDATES
Aktualitet

Kaloi në sitën e Vetting-ut por pa sukses! U përpoq të zvarriste procesin, prokurori Avni Kraja me balanca negative të mëd

23 Korrik 2021, 09:01 Nga DOSJA
Kaloi në sitën e Vetting-ut por pa sukses! U përpoq të

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, KPK vendosi më 18 maj të shkarkojë nga detyra prokurorin e Tiranës Avni Kraja, pasi u konkluduan mungesa të mëdha financiare për krijimin e pasurive, si deklarim i pasaktë dhe i pamjaftueshëm në këtë kriter.

Në vendimin e arsyetuar të Komisionit evidentohet se Kraja nuk ka qenë bashkëpunues gjatë procesit të rivlerësimit, pasi nuk u është përgjigjur në kohë pyetësorëve si dhe nuk ka dhënë shpjegime shteruese. “Subjekti ka tentuar zvarritje të procesit, duke depozituar kërkesa të njëpasnjëshme, të cilat synonin pezullim të procesit të rivlerësimit”, vëren KPK. Komisioni e rrëzoi kërkesën e Krajës për riçeljen e hetimit për kriteret e pastërtisë së figurës dhe profesionalizmit dhe e përfundoi procesin e vetingut për këtë subjekt rivlerësimi vetëm për pasurinë.

Avni Kraja e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1992 dhe përgjatë tre dekadave e ka ushtruar funksionin e prokurorit në Lushnje, Krujë, në Shkodër dhe prej vitit 2010 në Prokurorinë e Tiranës. Komisioni konkludon se prokurori Kraja ka deklaruar në mënyrë të pasaktë dhe të paplotë burimet që kanë shërbyer për krijimin e një apartamenti me sipërfaqe 135.5 m2 të porositur në vitin 2007 në Tiranë.

Në deklaratën veting ai ka shënuar si burime të ardhurat nga shitja e katit të tretë të një banese me sipërfaqe 160 m2 të ndërtuar në 2001-in në Tiranë në shumën 6.9 milionë lekë; një kredi në shumën 35 mijë euro; të ardhura të krijuara nga puna e tij dhe e bashkëshortes ndër vite; si dhe të ardhurat e përfituara nga një vendim gjyqësor në shumën 1 milion e 351 mijë lekë. Ai ka deklaruar se vlera përfundimtare e çmimit të blerjes është në shumën 105 mijë euro.

Komisioni konstaton se Kraja nuk ka deklaruar në 2007-ën kontratën e sipërmarrjes të lidhur në shtator të atij viti për këtë apartament; se nuk ka pasqyruar shpenzime për kryerjen punimeve të mbetura që ka deklaruar në vitin 2008, si dhe nuk ka provuar me dokumentacion ligjor kryerjen dhe vlerën e tyre.

Nga hetimi administrativ ka rezultuar se subjekti ka deklaruar në mënyrë të pasaktë edhe vlerat dhe mënyrën e shlyerjes së kësteve dhe nuk është provuar me dokumentacion ligjor shlyerja totale e çmimit.

Sipas trupit gjykues, Kraja nuk ka deklaruar ndonjëherë pjesën takuese të një ndërtese në Tiranë, ku nga shitja e katit të tretë të kësaj pasurie ka pretenduar se ka përfituar 6.9 milionë lekë që sipas tij kanë shërbyer për pagesën e këstit të parë në shumën 40 mijë euro për apartamentin e porositur në 2007-ën.

Komisioni konstaton se nuk u provua me dokumentacion ligjor vlera e shitjes së katit të tretë të pretenduar nga subjekti, si dhe transferimi i shumës 6.9 milionë lekë nga vëllai i tij në cilësinë e blerësit, tek prokurori Kraja.

“Konstatohet se subjekti me kontratën e datës 20.01.2020 ka shitur 1/5 e pjesës takuese të ndërtesës në rrugën “***” dhe jo katin e tretë të saj”, shprehet trupi gjykues dhe ngre dyshime mbi vlerën e investimit për katin e tretë të deklaruar nga subjekti në shumën 2 milionë lekë në vitin 2001 krahasuar me atë të shitjes në vitin 2007 për çmimin 6.9 milionë lekë. Gjithashtu, në vendim thuhet se Kraja nuk ka provuar me dokumentacion ligjor vlerën e investuar në ndërtimin e katit të tretë.

Nga analiza financiare ka rezultuar balancë negative në shumën 3.5 milionë lekë për ndërtimin e katit të tretë krahasuar me vlerën e referencës sipas Entit Kombëtar të Banesave, EKB dhe për rrjedhojë konkludohet deklarim i pasaktë dhe i pamjaftueshëm për apartamentin me sipërfaqe 135.5 m2 në Tiranë.

Komisioni vlerëson të pamundur të pamundur verifikimin e gjendjes reale të likujditeteve cash, pasi janë konstatuar deklarime kontradiktore në deklaratat periodike dhe në atë veting.

Në deklaratën veting subjekti ka shënuar gjendje cash në vlerën 1 milion e 450 mijë mijë lekë, duke deklaruar si burim të ardhurat nga puna e tij që nga viti 1992 dhe prej punës së bashkëshortes nga viti 2002 deri më në vitin 2017 kur është kryer deklarimi. Si burim krijimi të gjendjes cash ai ka deklaruar edhe të ardhurat nga shitja e një apartamenti në Lushnjë të përfituar si i pastrehë gjatë kohës së ushtrimit të detyrës në këtë qytet.

Bazuar në deklarimet vjetore për periudhën 2003-2016, Komisioni konstaton se gjendja cash e kursimeve më 31 dhjetor 2016 duhet të jetë në shumën 2.5 milionë lekë dhe jo aq sa ka shënuar subjekti në deklaratën veting.

Pas kalimit të barrës së provës për këtë diferencë, Kraja ka shpjeguar se gjendja cash u referohet dy momenteve të ndryshme dhe se shuma 1 milion e 50 mijë lekë është konsumuar për shpenzime të ndryshme të kryera në janar të vitit 2017.

“[…]si pasojë e deklarimeve kontradiktore të subjektit në deklaratat periodike, në deklaratën Vetting dhe gjatë procesit të rivlerësimit, në drejtim të vlerës cash dhe ndryshimeve në vlerën e deklaruar, krijojnë pamundësinë për të verifikuar se cili prej deklarimeve të bëra është ai që pasqyron gjendjen reale të likuiditeteve cash[…]”, konkludon Komsioni bazuar edhe në jurispudencën e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit.

Komisioni evidenton pamundësi edhe për të verifikuar ligjshmërinë e krijimit të një pasurie truall me sipërfaqe 540 m2 në Tiranë, që subjekti e ka në bashkëpronësi nga trashëgimia e babait të tij me pjesë takuese 1/5, që është certifikuar në korrik të 2017-ës.

Kraja e ka deklaruar këtë pasuri në vitin 2019 dhe ka shpjeguar se nuk ka pasur dijeni më parë, prandaj nuk e ka pasqyruar në deklaratën e 2018-ës. Por, nga verifikimi i kryer prej KPK ka rezultuar se babai i subjektit e ka blerë këtë pasuri në vitin 2013 dhe se në 2014-ën kur ai ka ndërruar jetë, është çelur dhe dëshmia e trashëgimisë ligjore.

Në vendim thuhet se Kraja nuk ka dhënë asnjë shpjegim për barrën e provës lidhur dyshimet e ngritura prej Komisionit për padijeninë e tij për përditimin e kësaj pasurie nga i ati, para se të certifikohej.

“[…]si pasojë e mungesës së parashtrimeve rreth barrës së provës së dërguar, ka pamundësinë për të verifikuar dhe, për pasojë, për të arritur në një konkluzion për të kontrolluar ligjshmërinë e krijimit të kësaj pasurie[…]”, konstaton trupi gjykues.

Komisioni vëren se në deklaratën veting, Kraja nuk ka pasqyruar automjete apo transaksione shitblerje të kryera gjatë viteve me ato pasuri, por nga hetimi është konstatuar se ai ka deklaruar blerje dhe shitje të tyre në deklaratat periodike të interesave private të viteve 2003 – 2016.

Në një rast, në lidhje me shitjen e një automjeti tip “Volksëagen Golf” kanë rezultuar dy kontrata shitje të kryera në dy zyra noteriale të ndryshme dhe të nënshkruara prej subjektit, një e vitit 2006 dhe tjetra e 2005-ës, ku e njëjta makinë rezulton t’u jetë shitur personave të ndryshëm.

“[…]konstatimi i dy kontratave me të njëjtin objekt dhe me dy persona të ndryshëm, gjë e cila përveçse është një element i rëndësishëm i etikës, por e bën në mënyrë të drejtpërdrejt deklarimin për këtë pasuri të pasaktë dhe të pamjaftueshëm[…]”, konkludon Komisioni. Nga analiza financiare për periudhën 2003-2016, edhe pas kalimit të barrës së provës, prokurori Avni Kraja ka rezultuar me balancë negative në shumën totale 13.2 milionë lekë për krijimin e pasurive dhe kryerjen e shpenzimeve.

Marrë nga Reporter.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet avni kraja avni kraja ne vetting avni kraja avni kraja ne vetting

Sondazh

Poll
Aktualitet 23 Korrik 2021, 07:45

BRITANI E MADHE- Një shqiptar, i kërkuar për plagosje të trefishtë në Itali është prangosur në Angli, pasi po ndiqej prej kohësh për t’u arrestuar. Ansa.it ka b...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!