LIVE UPDATES
Bota

Kalifornia rihap shkollat në fund të korrikut/ Guvernatori Newsom njofton planin

29 Prill 2020, 15:50 Nga DOSJA
Kalifornia rihap shkollat në fund të korrikut/ Guvernatori Newsom

KALIFORNI– Klasat në Kaliforni mund të rihapen me modifikime ndoshta që në fund të korrikut, tha të martën Guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom, duke sjellë kështu një valë të re ankthi për prindërit, mësuesit dhe studentët.

Zoti Newsom parashtroi ndryshimin e mundshëm, datën më të hershme të propozuar deri më tani, si pjesë e një plani të rihapjes që do t’i lejonte dyqanet dhe ndërmarrjet të rifillonin me shumë mundësi brenda disa javësh. Kopshtet e fëmijëve dhe shkollat verore së bashku me parqet, shtigjet dhe hapësirat e tjera në natyrë gjithashtu mund të lejohen të rihapen.

Asnjë vendim nuk është marrë rreth një fillimi të hershëm të shkollës, tha Guvernatori Newsom, duke përmendur se “humbja e mësimit është shumë reale“. Pothuajse të gjitha shkollat janë të mbyllura bazuar në udhëzimin në mbarë shtetin e Kalifornisë për të qëndruar në shtëpi. Arsimtarët dhe studentët janë duke luftuar për t’u përshtatur me mësimin në shtëpi.

Shteti i Kalifornisë gjithashtu nuk ka fuqi të urdhërojë qarqet të rihapen; ndryshimet do të duhet të hartohen në bashkëpunim mes njësive lokale dhe sindikatave të mësuesve. Njoftimi i të martës u duk se e zuri në befasi zyrtarin më të lartë të shkollave të Kalifornisë, i cili tha në një deklaratë se “të gjithë kemi dëgjuar për herë të parë sot idenë e shkollave që mund të rihapen që në korrik ose gusht”.

Mbikëqyrësi i sektorit arsimor Toni Thurmond tha se “disa pyetje kryesore” ende kanë nevojë për përgjigje. “E para dhe më e rëndësishmja: A mund të bëhet kjo në një mënyrë që mbron shëndetin dhe sigurinë e nxënësve, mësuesve dhe stafit të shkollës?”.

Në të njëjtën kohë që arsimtarët në Kaliforni po shqyrtojnë mënyrën se si të rihapen, më shumë se 1.000 zona shkollore të këtij shteti pritet të përballen me ulje të buxhetit ndërsa të ardhurat e taksave bien për shkak të humbjeve të vendeve të punës dhe mbylljeve të biznesit.

Presidentja e Bordit të Arsimit, Linda Darling-Hammond, u tha ligjvënësve të martën se shkollave u duhen 100 milionë dollarë për të blerë 400,000 kompjutera dhe 290,000 pika shpërndarjeje interneti (hotspots) për të ndihmuar “në mbushjen e hendekut dhe ruajtjen e aksesit për studentët”. Ajo tha se shumica e 6.2 milionë studentëve në Kaliforni kanë qasje në teknologji.

Mbeten shumë pyetje në lidhje me afatin kohor dhe strukturën për shkollat që do të rihapen, vendime që do të merren nga distriktet arsimore, shumë prej të cilave e fillojnë realisht vitin shkollor në gusht.

Cilido qoftë afati kohor, shkolla ka të ngjarë të duket rrënjësisht e ndryshme, thonë zyrtarët.

Ndër skenarët që zoti Newsom ka përmendur më parë: Orare të ndryshme të fillimit të mësimit që të reduktohet numri i nxënësve që gjenden në shkollë në të njëjtën kohë; ndryshime në pushim, drekë dhe mbledhje të tjera në grup; si dhe një sistem hibrid i mësimit në klasë dhe në internet.

Një ide do të ishte mbajtja e nxënësve me mësuesit e vitit të kaluar, qoftë edhe përkohësisht, tha zonja Darling-Hammond.

Mësuesit mund të japin mësime më efektive kur i njohin mirë nxënësit e tyre dhe nxënësit mësojnë në mënyrë më efektive në një mjedis besimi dhe përkatësie,” tha zonja Darling-Hammond. Ajo tha se disa ekspertë kanë thënë se mund të zgjasë për një semestër “para se të kalohen studentët te mësuesi i nivelit tjetër“.

Gjithashtu nuk është e qartë nëse një fillim i hershëm do të thotë një vit më i gjatë shkollor ose një vit shkollor që përfundon më shpejt se zakonisht. Presidenti i Federatës së Mësuesve të Kalifornisë, Jeff Freitas tha se është e mundur që shkollat duhet të mbyllen përsëri për një pushim në vjeshtë ose dimër për shkak të një rritje të dytë të koronavirusit.

Njoftimi i shkollave ishte pjesë e një plani katërfazor që zoti Newsom diskutoi të martën për rihapjen graduale të Kalifornisë, kur normat e shtrimit në spital për shkak të koronavirusit të fillojnë të stabilizohen. Kalifornia mbetet e përqëndruar tani tek përpjekjet për për të marrë më shumë pajisje mbrojtëse për punëtorët thelbësorë dhe në rritjen e testimit dhe gjurmimit të virusit.

Ndryshe nga disa shtete të tjera që tashmë po lejojnë operimin e floktoreve dhe salloneve të bukurisë, ato do të duhet të presin deri në një fazë të mëvonshme të planit të rihapjes së Kalifornisë, tha Sonia Angell, drejtore për shëndetin publik. Dhe koncertet dhe ngjarjet sportive janë edhe më larg, mbase jo deri sa të gjendet një kurë për virusin.

Nuk është ende e qartë se kur mund të jenë në gjendje restorantet të rihapen për të servirur ushqimin në mjedisin e tyre. Shumë prej tyre kanë filluar të ofrojnë shërbim marrjeje të ushqimit me porosi, por mijëra punëtorë të restoranteve kanë humbur vendet e tyre të punës.

Ndërsa shteti po shqyrton rihapjen, guvernatorit Newsom i duhet të menaxhojë një shtet me personalitet të ndarë. Zyrtarët në disa qarqe rurale thonë se janë gati të rihapen, ndërsa qendrat urbane po tregohen të kujdesshme.

Zyrtarë nga gjashtë qarqet rurale të Kalifornisë Veriore – Sutter, Yuba, Butte, Colusa, Tehama dhe Glenn – i shkruajtën Guvernatorit Newsom të hënën duke kërkuar të zbatojnë “një rihapje të kujdesshme dhe me faza të ekonomive tona vendore”. Qarqet, me një popullsi prej rreth 500,000, kanë patur më pak se 100 raste të konfirmuara COVID-19 dhe vetëm një pjesë të vogël të vdekjeve. Zonat rurale në pjesë të tjera të Shteteve të Bashkuara gjithashtu po hapen.

Tani për tani, Guvernatori Newsom tha se qeveritë lokale mund të miratojnë vetëm masa më të rrepta, por jo më të lirshme se plani i shtetit. Pa iu drejtuar atyre gjashtë qarqeve drejtpërdrejt, ai shtyu përsëri një rihapje të shpejtë, duke thënë se nuk mund të bëhet pa një gjurmim më të mirë të virusit.

Mbikëqyrësi i Qarkut Sutter, Mike Ziegenmeyer, i cili është zv.president i një firme prodhimi të pajisjeve të specializuara, është ndër ata që kërkojnë që dyqanet dhe restorantet të rihapen sa më shpejt.

Nivelet tona të tolerancës po bien, ato nuk po rriten,” tha zoti Ziegenmeyer, i cili ndoqi një konferencë shtypi të martën duke kërkuar një fleksibilitet më të madh.

Për shumicën e njerëzve, virusi shkakton simptoma të buta ose të moderuara, të tilla si ethe dhe kollë që largohen në dy deri në tre javë. Për disa, veçanërisht të moshuarit dhe njerëzit me probleme shëndetësore ekzistuese, mund të shkaktojë sëmundje më të rëndë dhe vdekje.

Marrë nga:VOA

(A.K.Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota gavin newsom koronavirusi ne kaliforni gavin newsom koronavirusi ne kaliforni

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh