LIVE UPDATES
Aktualitet

“Jam linçuar prej fjalës së lirë”, u shkarkua për shkelje etike, mjeku Allkja: Tufë shpifjesh të keqkompozuara. Kërc

30 Dhjetor 2020, 18:31 Nga DOSJA
“Jam linçuar prej fjalës së lirë”, u shkarkua

TIRANË- Mjeku i Urgjencës Kombëtare Ilir Allkja ka folur sot në News24 në rubrikën “Opinion” pas shkarkimit nga QSUT për disa arsye, një prej tyre shkelje të etikës. Allkja e cilësoi linçim, shkarkimin e tij, prej fjalës së lirë. Ai i quajti akuzat ndaj tij, shpifje të keqkompozuara dhe një kërcënim për mjekët e rinj që të mos thonë atë që mendojnë, të vërtetën, por të duartrokasin.

Ka ndodhur ajo që pritej. Çdo muaj prisja që të merrej një vendim për shkarkimin tim nga puna. Në 28 vite punë si mjek nuk kam shkelur kurrë etikën, disiplinën profesionale. Unë isha ndër zërat e parë që denoncova triazhimin e dobët, mungesën e veshjeve profesionale, administrimin e dobët të pandemisë, politikat jo adekuate në shpëtimin e jetëve njerëzore. Këto i kam bërë në radhë të parë si qytetar, së dyti si mjek i vijës së parë. Kam afro 30 vite që kontribuoj në sistem. Kam pasur besim që pas viteve ‘90 Shqipëria do të ndryshonte.

Në QSUT kam 4 vite. Duke qenë se kam besuar se ky vend do të bëhet, se në këtë vend e drejta për të kërkuar përmirësime, për të kërkuar ndryshime në sistem, për të kritikuar çka nuk shkon është e drejtë themelore të paktën për profesionistët dhe ata që janë në shërbim të jetës, të njerëzve. Unë jam linçuar thjesht prej fjalës së lirë”, deklaroi Allkja.

Që kur keni pasur probleme në punë, pse mendoni se ju larguan?
Që në daljen time të parë. Kam kritikuar sistemin, administrimin e pandemisë. Kam kritikuar përgjigjen mjekësore ndaj ndihmës, për njerëzit e prekur, për njerëzit që kishin nevojë. Kam kritikuar shërbimin shëndetësor i cili ka plot defekte dhe mangësi. Këto i kam bërë në panoramën e asaj që quhet kërkesë për përmirësim.

Këto probleme kanë nisur që me nisjen e pandemisë apo më herët?

Probleme ka pasur gjithmonë, por unë kam qenë koshient si shumë kolegë të mi që ne jemi një vend i varfër, i keqmenaxhuar, i abuzuar me një sistem shëndetësor të nën financuar. Kërkesat kanë qenë evidente gjithmonë. Mjafton të kontrollosh rrjetin tim social dhe gjithmonë kam shkruar mungesat. Dikur kishim ambulanca të keqpajisura. Sot na kanë sjellë disa ambulanca që nuk kanë pajisjet bazë të sigurisë, janë pa airbag. Tregon që janë makina që ndërtuar për tjetër gjë, jo për ambulanca. Janë bojatisur dhe shpërndarë këtu. Gjithmonë ka pasur mangësi, jo se u krijuan tani, por me nisjen e pandemisë, më e madhja e këtij shekulli këto probleme u shtuan. Bashkë me merakun për jetët tona. Ne kemi rrezikuar jetët tona. Bashkë me merakun për shëndetin tonë ka qenë dhe meraku për t’iu shërbyer më mirë. Nuk kam pretenduar që mjekët tanë të kishin kushte të njëjta me mjekët gjermanë, francezë apo grekë por duhet të ishim krah për krah me mjekët maqedonas, të Kosovës.

Unë nuk kam asnjë rast konkret që të kem shkelur etikën e komunikimit. Kjo është skandaloze. Në qoftë se do të ndiqni të gjitha daljet e mia në media, kam ngritur zërin që qytetarët të kenë besim tek sistemi shëndetësor, të shkojnë në spital sepse kam hasur shumë pacientë që kanë firmosur për të mos u shtruar në spital. Kam folur shtëpi më shtëpi që të marrin ndihmën në spital. Të gjitha këto që kanë gatuar janë një tufë shpifjesh të keqkompozuara. Kompozimi është për faqe të zezë.

A keni pasur mundësi për ballafaqim?
Më është dhënë mundësia, kam qenë në datë 24 dhe aty jam pyet pse kam fol për testimet, për mungesat. Kam një procesverbal të protokolluar pyetje përgjigje. nëse unë them që jemi një vend me pak mjekë, kjo nuk është shpifje. Jemi 1.1 mjek për 1 mijë banorë. Ato më pyetën dhe iu përgjigja.

Ku jeni bazuar që ka testime të ulëta dhe që iu mohohen testimet dhe unë kam dhënë shpjegimin tim. Ku jeni bazuar që keni thënë që ka mangësi në staf. Unë kam thënë që kjo nuk është sekret. Përkundrazi duhet të shtojë vëmendjen që të shtohen mjekët. Dëmi në publik nuk është që u godit Ilir Allkja dhe ngeli pa punë. Këtu dekurajohen mjekët e rinj. Zë kërcënues që do ta pësoni si Ilir Allkja nëse flisni, nëse nuk duartrokisni. Besnikëria ime është me pacientin dhe shëndetin e tyre jo me partitë e qeveritë.

Në mbarë botën kemi parë që mjekët kanë reaguar fortë dhe kanë kërkuar. miq të mi në Itali më thonë që km i Italisë nuk guxon të shkojë në spitale se do ta kryqëzojnë mjekët me kërkesat. Kemi km belge që mjekët i kthyen shpinën dhe nuk e duartrokitën. Shqipëria nuk ka standarde më të mira se Belgjika, se Franca.

Çfarë do të bëni pas vendimit?
Do të ndjek rrugët ligjore. E kam detyrim karshi vetes, karshi profesionit.

Keni marrë mbështetje nga PD dhe LSI, keni një koment për këtë, e shihni largimin tuaj të motivuar politikisht?

Nuk e di në substancë se çfarë është shkruar por falënderoj këdo. nuk është fjala për të mbështetur Ilir Allkja. Unë do të jetoj dhe punoj por puna është se çfarë mesazhi i jep qeveria mjekëve të rinj, duke linçuar publikisht një mjek sepse guxoi të ishte fëmija naiv në përrallën e Hans Andersenit.

Marrë nga Ballkan Web

 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet ilir allkja ilir allkja

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN