KRYESORET
Editorial

Ishte fitore, jo për Ilir Metën

17 Shkurt 2022, 15:00 Nga DOSJA
Ishte fitore, jo për Ilir Metën

Nga Enton Abilekaj

Për ata që e panë si betejë mes Ilir Metës dhe Edi Ramës, vendimi i Gjykatës Kushtetuese ishte humbje e të dytit dhe fitore e të parit. Ata që e panë si provë të institucionit më të lartë që ka prodhuar Drejtësia e re, mund ta kenë certifikuar Gjykatën Kushtetuese, ndoshta edhe Reformën në Drejtësi. Me këtë argument po krenohen edhe deputetët e Rilindjes. Pasi gëlltitën gjithë natën vendimin e orëve të vona të mbrëmjes së të mërkurës, që ua bëri nul votimin me urgjencë në fund të mandatit të Parlamentit të shkuar, ata po flasin për Drejtësi të pavarur, që nuk impresionohet nga maxhoranca.

Nisur nga kjo alibi e kapësve të Drejtësisë, më skeptikët e quajnë vendimin 6 me 1 kundër shkarkimit të Ilir Metës, si një lojë të maxhorancës. Meqënëse shkarkimi i Metës nuk do të kishte ndonjë efekt, vetëm 4 muaj përpara përfudimit të mandatit, i gjithëpushtetshmi ka urdhëruar të mos shkarkohet Meta në mënyrë që Kushtetuesja të fitojë integritetin e vënë në dyshim.

Mund të ketë qenë edhe një vendim personal i gjithsecilit prej anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, që e kanë shprehur në vendim se nuk kanë gjetur asnjë shkelje të rëndë të Kushtetutës në ndonjë nga argumentet me të cilat parlamenti votoi shkarkimin. Sot diskutohet për lojë, për integritetin e Gjykatës Kushtetuese, për suksesin e reformës, për fitore të Ilir Metës, por jo për atë që fitoi Shteti me precedentin e vendosur mbrëmjen e vonë të së mërkurës.

Kur lufta e ditës të precipitojë dhe gjakrat të ftohen, do kuptohet se vendimi ishte i rëndësishëm, jo për inatin e njërës palë, apo presionin e palës tjetër, jo për vlerësimin e Gjykatës Kushtetuese, as për bastet që Gjykatësit popullorë vunë nëpër bare ndërsa pritej vendimi. Ai ishte i rëndësishëm vetëm për precedentin. Vendimet e Gjykatës Kushtetuese janë unifikuese, ato shërbejnë si precedente dhe kanë të njëjtën vlerë si një nen i Kushtetutës.

Duke votuar kundër shkarkimit të Presidentit, u krijua precedenti i rëndësishëm i paprekshmërisë të institucionit më të lartë të vendit nga pushteti partiak, sado i pakufijshëm të jetë. Pavarësisht arsyeve që e shtynë Kushtetuesja fitoi një betejë për votëbesimin e saj si mbrojtëse e Kushtetutës. Jo sepse mbrojti Ilir Metën, por sepse mes dy precedenteve zgjodhi t’ i jepte vendit precendin Demokratik dhe Kushtetues. Precedentin që, sado i çmendur të jetë një parlament, sado i çmendur të jetë autokrati që nuk mëson nga historia, nuk mund të kontrollojë çdo institucion që nuk i shërben atij.

Kjo është një fitore që do të mbetet si shtesë e Kushtetutës edhe në raste të tjera të ngjashme. Është një kolonë e demokracisë që nuk mund të shkatërrohet më dhe për këtë arsye duhet vlerësuar edhe nga ata që kanë frikë se mund të certifikojnë kështu pavarësinë e Drejtësisë së re. Nëse është prodhuar apo jo Gjykatë Kushtetuese të Pavarur, apo Drejtësi e pavarur, me gjithë institucionet, përfshirë SPAK, mund të gjykohet nga vendimet për zgjedhjet lokale, nga vendimi për Teatrin Kombëtar, nga mënyra se si u trajtuan dosjet 339 dhe 184, apo edhe denoncimet e bëra para zgjedhjeve të 5 prillit nga opozita dhe Presidenti, nga mënyra se si u trajtua cështja e DH Albania dhe së fundi ajo e Patronazhistëve. Hetimi i inceneratorëve pa përjashtuar askënd në zinxhirin e vendimmarrjes, sado pushtet që të ketë, është prova më aktuale e Drejtësisë së re. Fitorja e djeshme nuk lidhet me këtë provë, ajo lidhet me forcimin e shtetit, duke favorizuar balancimin e pushtetit.

Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 17 Shkurt 2022, 14:58

Pazari politik!

Nga Meri LikaThonë se, njerëzit, e vlerësojnë diçka vetëm atëherë kur nuk e kenë. Unë mendoj se kush e ka thënë këtë ka patur të drejtë. Përfundimisht ne...

Editorial 16 Shkurt 2022, 11:54

Çfarë kërkon Putin në Ukrainë

Nga Garry KasparovSot ka shumë lajme në lidhje me “krizën e Ukrainës” dhe jam i lumtur kur shoh sesi ky kërcënim i madh për rendin botëror më në fun...

Editorial 11 Shkurt 2022, 18:07

Fale nëna Lizën o i nderuar kryeministër!

Nga Meri LikaKa pothuajse një muaj që propaganda qeveritare na ka bombarduar me formularin “Këshillimi Kombëtar. Le të dëgjojmë njëri – tjetrin”. Mua personalis...

Editorial 10 Shkurt 2022, 18:08

Turpi historik i “opozitës” në Kuvend

Nga Enton AbilekajAta që zënë ulëset e opozitës në Kuvend, sot vërtetuan të jenë një çetë e çartur pa asnjë organizim dhe pa asnjë ide. Ndërsa Lul...

Editorial 5 Shkurt 2022, 14:59

Tahiri, ca gjëra duhen thënë…

Nga Desada MetajSaimir Tahiri nuk është “kokë turku”. Ai është përgjegjës për çorbën që sajoi dhe e gëlltiti bashkë me shefin e tij.Kur u zgjodh ministër...

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar