KRYESORET
Editorial

Pazari politik!

17 Shkurt 2022, 14:58 Nga DOSJA
Pazari politik!

Nga Meri Lika

Thonë se, njerëzit, e vlerësojnë diçka vetëm atëherë kur nuk e kenë. Unë mendoj se kush e ka thënë këtë ka patur të drejtë. Përfundimisht ne, shqiptarët, jemi një popull mosmirënjohës. Jemi të tillë sepse nuk arrijmë dot të vlerësojmë qeveritarët dhe politikanët që kemi. Unë personalisht, kam filluar të kem një admirim gati hyjnor, për qeveritarët dhe për politikanët tanë në përgjithësi.

I admiroj sepse, kanë shumë më tepër qendrueshmëri se unë, janë shumë më të fortë se unë, shumë më punëtorë se unë, shumë më të shkolluar se unë, shumë më të mençur se unë, shumë më, e shumë më, e shumë më, e shumë më të tjera. Duke patur parasysh sulmet që, shpesh, iu bëhen publikisht, them me vete se nëse do të kisha qenë në vendin e tyre do ta kisha ngritur prej kohësh flamurin e bardhë të dorëzimit, e t’iu jepja kritikuesve dhe sharësve atë që ata dëshironin. Por qeveritarët dhe politikanët tanë nuk e bëjnë, ata qëndrojnë, si okllai, përballë çdo sulmi dhe nuk dorëzohen.

Unë nuk jam aspak dakord me shprehjen se çdo popull ka qeverinë që meriton sepse, ne nuk i meritojmë këta qeveritarë kaq të përkushtuar, këta qeveritarë dhe politikanë që natë e ditë luftojnë e punojnë, ndërkohë kur ne zhgërryhemi plazheve të Maldiveve e Dubait.
Në këtë derexhe ku kemi arritur, si popull thashethemexhi, mendoj se, meritojmë të qeverisemi nga njerëz të ndershëm, nga ata të cilët kanë parime, nga ata që ndjekin rrugën e drejtë në të mirë të vendit e që në fund të qeverisjes të mos ikin të pasur, etj etje si këto dhe të na e venë festen siç kemi kokën. Po jo, Zoti na ka mbajtur me hatër duke na dhënë krejt të kundërtën e atyre qeveritarëve dhe politikanëve që ne me të vërtetë meritojmë.

Ju që nuk jeni dakord me këtë qeverisje dhe që nuk iu pëlqejnë politikanët tanë, e keni rrugën të hapur, mund të ikni nga Shqipëria. U habitët?! Po mor po, të ikni që ç’ke me të. Nuk është e denjë që qeveria dhe politikanët tanë të udhëheqin këta konformistë të cilët nuk dinë të vlerësojnë asgjë.

Është e pamundur të qeverisësh një popull të tillë, ku kriminelët e rrezikshëm duke filluar nga ata që nuk paguajnë dritat, apo ata që parkojnë makinën keq, apo ata që ndërtuan pa leje dhe janë në proces legalizimin, etj, bredhin të lirë, e në vend të tyre arrestohen politikanë e askush nuk ua merr parasysh shumë e shumë sakrifica që kanë bërë për këtë popull.

Jemi popull llafazan, ngelëm duke bërtitur për liri e për të drejta, ama kur vjen puna tek qeveritarët dhe politikanët tanë, harrojmë se edhe ata, e duan lirinë dhe të drejtat. Po pra, e duan lirinë që të votojnë çfarë t’iu dojë qejfi, pa menduar nëse na shkaktojnë dëm ne votuesve, duan edhe ata të kenë të drejtë të pasurohen njësoj si dhe ne. A na ndalon ndokush, që të pasurohemi me punën tonë?

Jo!

Po ata përse nuk duhet të pasurohen me punën e tyre?

Jemi popull bukëshkalë, që turremi mbi politikanët si shkaba e i quajmë, hajdutë, të korruptuar, të shitur, vegla, e sa e sa fjalë të tjera që nuk mi nxe goja. Po ngadalë o popull ngadalë, se njerëz janë edhe ata, dhe nuk janë njerëz dokudo por, janë njerëz të cilët, siç e tha dhe kryetari i nderuar i qytetit tonë, “edhe në ato pak orë gjumi që flenë”, janë duke ëndërruar se si të na e bëjnë jetën më të lehtë, duke “punuar në këtë zanat që nuk e zgjodhën por i zgjodhëm”.

E kuptoni? Ne jemi fajtorët që i zgjodhëm kurse ata me zemërgjerësinë që i karakterizon, pranuan të sakrifikohen si Rozafa. E thashë edhe në fillim, unë nuk do kisha duruar kaq shumë, do të isha dorëzuar, kurse këta vazhdojnë më luftarak se kurrë, më të fortë se kurrë, me ide më të qarta se kurrë. E keni parasysh kur, prindërit marrin vendime për fëmijët sepse mendojnë vetëm për të mirën e tyre, (të mos hanë shumë çokollata, patatina etj) paçka se fëmijëve nuk iu pëlqejnë ato vendime?

E pra, për të njëjtën arsye durojnë edhe politikanët e qeveritarët tanë, sepse ata e dinë se çfarë është e mirë për ne, prandaj marrin vendime që të na i ndalojnë “çokollatat dhe patatinat”.

Jemi popull egoist. Si nuk u lodhëm xhanëm, na zuri goja lesh duke iu kërkuar politikanëve që të merren vesh, të kuptohen, të dialogojnë, të arrijnë marrëveshje, po a më thoni dot se përse duhet t’i bëjnë ata të gjitha këto? Po për ne more për ne!

Ata na durojnë, mblidhen, kuptohen, arrijnë marrëveshje, ndryshojnë kushtetutën etj. Të mos flasim për këtë të fundit, se kur arrijnë marrëveshje për të, ata e dinë se sa vuajnë! Jemi popull mendjengushtë dhe nuk kemi për ta kuptuar dot kurrë se, kur ndryshojnë kushtetutën vuajtja e tyre nuk shpjegohet dot me fjalë, por ata e tejkalojnë edhe këtë dhimbje e na japin ndryshimet që duam.

E ndiejë për detyrë t’iu kërkoj t’i lutemi Zotit, që qeveritarët tanë të mos dorëzohen dhe që një ditë të bukur të mos e gjejmë veten përballë tyre e të na thonë:  “Merreni pushtetin o popull  mosmirënjohës, merreni dhe të shohim si do drejtoni.” Të lusim Zotin që kjo të mos ndodh, dhe të shpresojmë që Zoti t’i dëgjojë lutjet tona se po nuk i dëgjoi na mori lumi, e nuk na ngelet gjë tjetër por, të këndojmë këngën “Lumi që mori Vunonë, pse s’mori dhe Qeparonë?”./Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 16 Shkurt 2022, 11:54

Çfarë kërkon Putin në Ukrainë

Nga Garry KasparovSot ka shumë lajme në lidhje me “krizën e Ukrainës” dhe jam i lumtur kur shoh sesi ky kërcënim i madh për rendin botëror më në fun...

Editorial 11 Shkurt 2022, 18:07

Fale nëna Lizën o i nderuar kryeministër!

Nga Meri LikaKa pothuajse një muaj që propaganda qeveritare na ka bombarduar me formularin “Këshillimi Kombëtar. Le të dëgjojmë njëri – tjetrin”. Mua personalis...

Editorial 10 Shkurt 2022, 18:08

Turpi historik i “opozitës” në Kuvend

Nga Enton AbilekajAta që zënë ulëset e opozitës në Kuvend, sot vërtetuan të jenë një çetë e çartur pa asnjë organizim dhe pa asnjë ide. Ndërsa Lul...

Editorial 5 Shkurt 2022, 14:59

Tahiri, ca gjëra duhen thënë…

Nga Desada MetajSaimir Tahiri nuk është “kokë turku”. Ai është përgjegjës për çorbën që sajoi dhe e gëlltiti bashkë me shefin e tij.Kur u zgjodh ministër...

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët