LIVE UPDATES
Insights

Ornela e pafajshme u vra nga bashkëshorti, mediat shqiptare e lanë në hije

As emrin nuk ja permendën në disa raste!!! Është një vrasje e dytë që i bëhet Ornelës e cila u la në hije nga media shqiptare. Sikur jeta e saj të mos kishte asnjë vlerë apo rëndësi!!

8 Gusht 2022, 21:59 Nga Lindita Semanjaku
Ornela e pafajshme u vra nga bashkëshorti, mediat shqiptare e lanë
Florind Belliu dhe Ornela Shehi

Ornela Shehi, gruaja shtatzënë u vërvit nga kati i 6-të nga duart e burrit të saj Florind Belliu ndërsa dy fëmijët e tyre që e panë këtë skenë klithën “mama mama” teksa ai e përplasi për vdekje bashkë me fëmijen e tretë në bark. Belliu, bazuar në përshkrimet e atyre në brendësi kishte simptoma skizofrenie gjë e cila u shfaq pas humbjes së babait të tij dhe u përkeqësua në ditët, javët e muajt në vazhdim e kulminoi me aktin fatal që ai kreu.

Ai kishte marrë edhe ilaçe “qetesuese” thotë miku i tij në një intervistë, sepse shikonte dhe fliste gjëra që ishin anormale duke e lënë me aq. Por njerëzit që kanë lexuar mbi sëmundjen e skizofrenisë e kupton që ai në fakt ishte skizofren. Një kolpo e fuqishme emocionale i bën njerëzit që mbartin këtë vulnerabilitet të fillojnë të kenë simptoma që përkeqësohen në vazhdimesi. Ka detaje të tjera në shtypin amerikan që faktojnë që Belliu ishte me probleme të rënda mendore!!

Për shkak te tij vdiq një nënë, bijë, mbesë, mike, kolege e pafajshme!! Po, a dëgjuat gjë ju për Ornelën në media!!??? As emrin nuk ja permendën në disa raste!!! Është një vrasje e dytë që i bëhet Ornelës e cila u la në hije nga media shqiptare. Sikur jeta e saj të mos kishte asnjë vlerë apo rëndësi!! Ndërsa për dhunuesin, fajtorin e aktit çnjerëzor, barbar e monstruoz u fol e vazhdon të flitet gjerë e gjatë në çdo media në Shqipëri.

Po të kishte ndodhur ky rast në Shqipëri fajtor dihet kush do të ishte, shteti!!!! Media nuk mban përgjegjësi për paaftesinë e tejskajshme profesionale, nuk mban përgjegjësi për mungesën e objektivitetit, nuk mban pergjegjësi për mungesën e informacionit të saktë dhe të plotë e as për shtrembërim të fakteve sy për sy.

Ornela nuk u hodh vetë! Ajo nuk donte të vdiste! Ajo donte të jetonte të rriste e të edukonte fëmijët e saj e t’i jepte jetë jetës brenda saj! Viktima është ajo, fëmija në trupin e saj, fëmijët e saj tashmë jetim. Pikëllimi i shumëfishtë është për familjen e saj, miqtë e saj, kolegët e saj!!! Ornela është më e pafajshme se pafajshmëria.

Media shqiptare me paturpërpësine më të madhe heshti ndaj saj!!! Nuk dëgjuam asnjë superlativë, asnjë fjalë të vetme për Ornelën nga të afërmit apo miqtë e saj. Nuk dëgjuam se sa e fortë, mbështetëse, ndihmuese, e mirëkuptimin dhe tolerancën e tejskajshme që ajo pati për atë burrë. Nuk dëgjuam as për vuajtjen, peripecinë, dhunën, stresin, dhimbjen, makthin e saj deri në frymën e fundit!

Çfarë dëgjuam? Lartësime, keqardhje, superlativa për njeriun që kreu një nga aktet me monstruoze që një njeri mund të kryejë me apo pa ndërgjegjie!!!!

ornela shehi florind belliu

Sondazh

Poll
Insights 8 Gusht 2022, 07:38 d.a.

Serbia nuk e pranon gjakun e Kosovës

Kemil Bekteshi Nga Balkans Aljazeera Edhe pse kanë kaluar dekada nga luftërat e përgjakshme në vendet e ish-Jugosllavisë, narrat...

Insights 6 Gusht 2022, 10:58 Klodian Tomorri

Rama, shakaxhiu i përparimit

Klodian Tomorri Po na ngjet me Kryeministrin, ashtu sic i pati ngjare nje fisniku gjerman me Nastradinin e popujve te Veriut, Til Ulenshpigelin. Pasi kisht...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve