LIVE UPDATES
Insights

Metamorfoza e krimit dhe e..., medias!

Nuk besoj se ka gazetar sot që i ka rezistuar detajeve të zbuluara në dosjen voluminoze "Metamorfoza 2", e cila nuk zhgënjeu me episodet e saj as në sezonin e dytë.

28 Maj 2024, 12:28 Nga Denada Kola Jushi
Metamorfoza e krimit dhe e..., medias!
Denada Kola Jushi

Sa euro i jepte bosi i krimit të dashurës së tij?

Çfarë çante i dhuroi?

Ku e çonte për pushime?

Këto "lajme" kanë qarkulluar që nga e premtja e kaluar, që SPAK me praktiken e tij e ka kthyer në "të premte të zezë", duke i lënë të gjithë sa kurioz aq edhe të habitur.

Nuk besoj se ka gazetar sot që i ka rezistuar detajeve të zbuluara në dosjen voluminoze "Metamorfoza 2", e cila nuk zhgënjeu me episodet e saj as në sezonin e dytë.

Një kineast tashmë e ka një skenar pothuajse të gatshëm për një film, por le të kthehemi te çështja.

Vëmendja e kësaj dosjeje padyshim ra mbi vajzat e bukura, lidhjet e boseve të krimit me "misset". Kjo histori, sa romantike aq edhe e errët, sherben si muzë për klubin e thashethemeve.

Ndërkohë, dosja tregoi se para larjes së hesapeve, askush nuk kursehej – as fëmijët e as familjet e pafajshme, as qytetarët e këtij vendi, që punojnë për një pagë që nuk mbulon shpenzimet e muajit.

Vetëm pak kohë më parë, një banakiere në Dom Bosko vdiq duke vrapuar për të mbrojtur mbesën e saj 6-vjeçare nga armët e kallashnikovëve, të atyre që ndoshta kurrë nuk ua kishte dëgjuar emrin. Por banakierja, viktimë e këtyre krimeve, nuk gjeneron aq shumë vëmendje sa miset që "fusin" gangot në kurth.

Po çfarë ka për t'u habitur?

A nuk kemi qenë dëshmitarë të veprimeve të këtyre "te fortëve", kur i shihnim live në ambient publike apo kur transmetohej live djegia e makinave të tyre pas kryerjes së krimit.

Pse shokohemi sot kur lexojmë skenarët e atyre që jo vetem i njohim, por edhe i njihnim.

Ajo çka mungon në valën e metamorfozës kriminale është analiza e metamorfozës së shoqërisë dhe medias.

Sot, modeli i suksesit për të rinjtë është pasurimi brenda natës, jeta luksoze që ta postojmë në Instagram dhe TikTok për djemtë, si dhe të qenurit aq të bukura sa të përzgjidhesh nga bosi i radhës si lodër argëtuese në tavolinën e negociatave të "mallit".

Këtë dosje e lexon sot ekonomisti, gazetari, mekaniku, kamarieri dhe polici që rropatet në diell për 10 orë punë dhe merr 1/10 e një informatori të rëndomtë të bosit të krimit. Ndaj, nuk duhet të çuditemi që të rinjtë kalojnë Kanalin e La Manshit, mbyllen në shtëpitë e barit në Spanjë apo vrasin dikë për llogari të grupeve në Shqipërinë e sotme.

Dosja Metamorfoza është në gjykatë. Është koha që dosja "Metamorfoza e shoqërisë dhe medias" të dalë sa më shpejt në gjykatën e opinionit publik.

metamorfoza e krimit dhe media

Sondazh

Poll
Insights 14 Maj 2024, 16:28 Ola Xama

Peshkaqenët e kredive

Ola Xama Nuk ka asnjë vlerë sqarimi se sa ishin kreditë me probleme në vitin 2014 dhe sa u ulën. Nuk ka asnjë vlerë t&eu...

Insights 10 Maj 2024, 22:24 Klodian Tomorri

Pse hesht Opozita për Microcreditë

Klodian Tomorri Shikoni ca vendi eshte ky Cohen dy mashtrues, me historik problematik te faktuar dhe marrin nje licence ne Banken e Shqiperise. Me kete lic...

Insights 9 Maj 2024, 18:05 Dosja.al

Pafshi ëndrra me turizëm!

Foto Ilustruese Unë personalisht nuk kam asgje kundra turizmit dhe ç’do lloj forme tjetër të zhvillimit ekonomiko-social, por n...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh