LIVE UPDATES
Insights

Nacionalist apo populist ose Coca Cola apo Pepsi Cola?

Rezultati në RMV e tregon mësë miri, fitues është partia e liderit Hristijan Mickoski, pasardhës i Gruevskit, politikani me retorikë nacionaliste.Me të njëjtën retorikë politike nacionaliste por jo vetëm, i miksuar me populizëm fitoi bindshëm Albin Kurti në Kosovë.

10 Maj 2024, 15:37 Nga Denada Kola Jushi
Nacionalist apo populist ose Coca Cola apo Pepsi Cola?
Denada Kola Jushi

Populizmat kanë qënë gjithnjë dëshmi ditësh të vështira në politikë. Në Ballkan, ndoshta si në mjaft vende, populistet po bëhen zerat dominues prej kohësh. Por pas nuk mbeten as nacionalistët. Rezultati në RMV e tregon mësë miri, fitues është partia e liderit Hristijan Mickoski, pasardhës i Gruevskit, politikani me retorikë nacionaliste.Me të njëjtën retorikë politike nacionaliste por jo vetëm, i miksuar me populizëm fitoi bindshëm Albin Kurti në Kosovë.

I shpërfaqur si lideri që thotë JO "të mëdhenjve" për interesat e shtetit. E se ky interes prevalon mbi gjithçka, retorikë që ka shtuar vota si me magji.Nëse shkojme edhe më tej Mitsotakis në Greqi po ashtu po luan kartën e nacionalistit sa herë i duhet të mbajë qeverinë dhe pushtetin e tij.E nëse do kishte një çmim për lider nacionalist me siguri pretendenti kryesor do të ishte Aleksandër Vuçiç.Për t'u rikthyer në Shqipëri, vitin e ardhshëm mbahen zgjedhjet. Modelet e lidereve që na paraqiten janë dy. ( Si më prevalues) Nacionalistet e Populistët.Madje ata që deri dje kishin tiparet e dukshme të liderit populist, po i shtojnë armatës së tyre edhe kartën e nacionalistit, arsye?Vota të fituara ekstra...

** "Ata të vjetrit e në të rinjtë, ata tradhëtarët e ne atdhetarët"-kështu nis zakonisht një fjalim i politikani të ri nacionalist i cili me parullën e "vrasjes" së klasës së vjetër politike premton se gjërat do të ndryshojnë sapo pushteti të jetë në duart e tij.Edhe pse kjo nuk ka rezultuar kështu jo pak herë, kur këta individë kanë marrë sado pak pushtet në duart e tyre.Ndërsa në anën tjetër modeli i politikanit populistit shfaqet karizmatik, me batutë, fjalim të thjesht, të kuptueshëm për masën, gati gati si zëri i tyrë nën lëkurën e liderit.Lideri populist na shfaqet me zgjidhje krejt të thjeshta duke mohuar gjithfarë sfidash që përballët secili në të përditshmen e tij. Edhe pse me një analizë të thjeshtë realiteti me delirin e liderit a politikanit shpesh janë shumë larg.

** Profesori i shkencave politike Jean-Michel De Waele në një bashkëbisedim me studentet shqiptarë pak ditë më parë, renditi disa nga karakteristikat kryesore të partive/liderve populist nxjerrë nga studimet për vendet europiane.Ajo që më bëri përshtypje ishte që karakteristika të vendeve të ndryshme për populizmin i shquaje lehte e thuajse të gjitha këto tiparet tek klasa jonë politike.Disa prej karakteristikat e populizmit partiak apo tek liderët ishin:Një, masat "kanë të drejtë" elita jo. Është populli dhe lideri "zëri i të vertetës"

Dy, elementet i dytë "Koka e Turkut"Pas çdo ngjarje thotë profesor Jean Michel , nuk është me interes bërja e një analize por gjendet një kokë turku. Një dukuri e parë shpesh tek ne.Kjo ndoshta është pika më e fortë e shpërfaqur në Shqipëri.Gjyqi bëhet më shumë publik se sa penal, çfarë do që të jetë akuza. Vijojmë, krijimi i realiteti virtual, punët shpërfaqën në rrjetë sociale, pa verifikime apo shpjegime por vetëm imazh. Mjafton tju hedhim një sy profileve të politikanëve tanë.

E në fund Media. Kjo prek informimit e qytetareve. Liderët dhe partitë populistë, mekanizmin që zgjedhin të përdorin për të shtrirë ndikimin e tyre është media. Me parë kishim median tradicionale, gazetat etj që duhej një kalvar përpjekjesh gjithesesi për të shkuar drejt ndikimit/përdorimit të tyre. Ndërkohë sot politikani populist komunikon me rrjetin e tij, ka krijuar TV personale, prodhon kaseta të gatshme, mohon daljet përballe gazetarëve dhe vijon i qetë rrugëtimin e tij me tezat e tij populiste.

Të gjithë keto komponentë ndikojnë në demokracinë e një vendi, e sidomos në vende të brishta si vendi ynë. Modelet që na ofrohen janë për fat të keq modelet më problematikë, sigurisht, keto modele nuk janë të shpikura në Shqipëri, por të huazuar nga vendet më të medha. Por që në mungesë të modeleve të tjerë, në zgjedhjet e ardhshme do të na duhet të zgjedhim tek e keqja me e vogel edhe pse kjo e "keqja" është bërë kaq e ngjashme sa veshtirë ta dallosh. Populistët apo nacionalistët kush do të na qeverisin nesër? Për këtë duhet të presim që ta dime, por një gjë është e sigurt: Shoqëria sot nacionalizmin, populizmin e kapitalizmin i ka pranuar e jeton bashkë me to.

zgjedhje rmv populizmi

Sondazh

Poll
Insights 9 Maj 2024, 18:05 Dosja.al

Pafshi ëndrra me turizëm!

Foto Ilustruese Unë personalisht nuk kam asgje kundra turizmit dhe ç’do lloj forme tjetër të zhvillimit ekonomiko-social, por n...

Insights 7 Maj 2024, 13:02 Anila Hoxha

Një thirrje për ndihmë, letër e gruas pa emer!

Anila Hoxha Nje thirrje per ndihme, leter e gruas pa emer! Jam menduar naten e kaluar ta botoj apo jo dhe vendosa qe ta ndaj. Ja ku ESHTE nje thirrje. Per ...

Insights 6 Maj 2024, 19:07 Andi Bushati

Pranvera e ankthit të Veliajt

Andi Bushati Kush e ndjek rregullisht Instagramin e kryeministrit me siguri është habitur që në albumin e fotove që ai botoi nga n...

Insights 6 Maj 2024, 17:12 Enton Abilekaj

Taulanti kërkon një përgjegjës

Enton Abilekaj Taulant Balla vendosi të kapte pak protagonizëm nga tragjedia, kur doli të njoftonte për gjetjen e vajzes së dyt&eu...

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta