LIVE UPDATES
Insights

10 arsye se pse Erion Veliaj, është kokë e këmbë brenda në murtajën e 5D

Se dyti, shumë e rëndësishme, vjedhja e drejtorëve është bërë fakt publik që nje vit me përpara, dhe zotëria në fjalë i ka dalë në mbrotje publikisht, duke thënë qe dhe ky si ata, do ta çojë për shpifje në Gjykatë. Ka vënë emrin e tij si mburoje. Tani thotë nuk dija gjë.

12 Prill 2024, 10:59 Nga Ervin Goci
10 arsye se pse Erion Veliaj, është kokë e këmbë brenda
Veliaj


Me se pari, nuk eshte distancuar nga gjema, madje thote qe drejtoret jane te njerez te mire qe mund te kene gabuar, pra si prove ai i ka dale ne mbrotje dhe Prokuroria ka te drejte qe ta marre si bashkepunetor i veteshpallur. Se dyti, shume e rendesishme, vjedhja e drejtoreve eshte bere fakt publik qe nje vit me perpara, dhe zoteria ne fjale i ka dale ne mbrotje publikisht, duke thene qe dhe ky si ata, do ta çoje per shpifje ne Gjykate. Ka vene emrin e tij si mburoje. Tani thote nuk dija gje.


Se treti, vjedhja e parave publike, nuk vjen nga jashte, nuk eshte segmentare, por eshte totale, nje cikel i plote mes porositesve dhe perfituesve, madje dhe punet e mira qe drejtoret kane bere, si psh t'u nxish jeten qytetareve te Tiranes, i kane bere per t'i hap punes vetes. Se katerti, te perfshire jane me dhjetra njerez, nuk eshte ndonje i paudhe qe ka marre 5 lek, por jane titullaret me te larte qe kane fshire miljona euro.


Se pesti, siç thone te gjithe te dhenat, keta drejtore nuk jane audituar kurre, ne asnje moment, dhe kjo eshte kompetence e Erion Veliaj, gjakderdhje e rende, pergjegjesi direkt e titullarit me te larte. Se gjashti, keta drejtore jane promovuar ne pozione te tjera, nga nje post ne tjetrin, pra nuk eshte se kane bere nje pune, po kane levizur sa nga njeri sektor ne tjetrin pa u analizuar kurre puna e tyre.


Se shtati, drejtoret ne fjale, ne konflikt interesi dhe ne shkelje te ligjit, kane qene ne krye te fushates se zgjedhjeve ne Bashkine Tirane, pra nuk kane qene thjesht administratore, por drejtues politike te fushates se Erion Veliaj. Dhe kjo duhet hetuar me vete. Se teti, afera e 5D eshte e lidhur direkt me incineratorin e Tiranes po dhe me shume afera te tjera qe kane lidhje me korrupsionin me tenderat e shkollave apo hapjen e shesheve te ndertimit me dhune me drejtoret kriminele ne krye. Pra nuk eshte nje çeshtje, por eshte me shume se nje.


Se nenti, numri i njerezve te perfshire, do te thote se 100% e drejtuesve te larte dhe nje perqindje e konsiderueshme e drejtuesve te mesem dhe ulet, jane perfshire ne kete skeme gjakpirjeje. I gjithe institucioni ka rene, nderkohe drejtuesi rrin perpiqet ta mbaje si ristele te gjithe ndertesen masive qe po e ze brenda. Se fundi, sistemi i vendimarrjes ne pushtetin lokal ne Shqiperi, kjo per shkak te ligjit dhe jo per shkak te pelqyeshmerise time personale, eshte sistem vertikal ky ne maje njeh kryetarin e bashkise.

Kjo eshte kaq e vertete, sa dhe per nje cent duhet firma e tij, dhe per lejet, dhe per gjithçka tjeter. Theksoj, ky sistem eshte pervers, por ky sistem juridik, per gjithçka ndodh ne institucion, te parin perfshin kryetarin. Nderkohe qe ai duhet te ishte i pari qe do duhej te arrestohej, prokuroria e le te lire te beje katekizem verdalle. Ngado te rrotullohet, Erion Veliaj eshte i zhytur koke e kembe, eshte nje i mbaruar i pakallur, por qe duhet mbajtur nen presion te fuqishem deri kur te shkoje "te shoket"..

ervin goci erjon veliaj dosja 5d

Sondazh

Poll
Insights 10 Prill 2024, 18:23 Enver Robelli

“Grupet nga Shqipëria"

Foto ilustruese Nga Enver Robelli  Po bie borë në Gjermani! Natyrisht, jo borë si reshje atmosferike. Fjala është për ...

Insights 29 Mars 2024, 15:33 Ola Xama

Kur korrupsioni kthehet në problem sistemik

Ola Xama Kur korrupsioni kthehet në problem sistemik. Nga ajo që lexohet nga hetimet e Prokurorisë së Posaçme deri tani, si te &...

Insights 15 Mars 2024, 11:04 Ervin resuli

Ky është fundi

"Nuk është thjesht një shprehje kur thuhet se 'peshku i madh ka të voglin', sidomos kur flasim për tregun e qumështit në Sh...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni