LIVE UPDATES
Bota

I shpëtoi mbytjes me varkë në Angli, por nuk heq dorë: Do kthehem sërish…

28 Nëntor 2021, 16:25 Nga DOSJA
I shpëtoi mbytjes me varkë në Angli, por nuk heq dorë: Do

FRANCË – Mohammed Shekha, 21 vjeç, ishte një nga 29 personat në bordin e një varke që u mbyt në brigjet e Francës veriore. Ai ishte një nga vetëm dy njerëzit që mbijetuan kur 17 burra, shtatë gra dhe tre fëmijë vdiqën në tragjedinë më të madhe të mbytjes në Britani për dekada të tëra.

Sipas Dailymail, Shekha, një bari nga rajoni kurd i Iranit është më i madhi nga gjashtë fëmijët dhe donte të shkonte në Britani për të kërkuar punë, për të mbledhur para për operacionin e motrës së tij 18-vjeçare. Në një udhëtim të rrezikshëm nëpër Irak dhe Siri, bariu fluturoi për në Bjellorusi dhe më pas kaloi kufirin në Poloni.

Ai gjeti një kontrabandist që e çoi në Gjermani dhe një tjetër që e çoi në Francë, ku tentoi kalimin e parë. Me atë rast anija u mbyt jo shumë larg bregut dhe Shekha u tërhoq nga uji nga autoritetet franceze. Varka u fut në telashe kur motori i saj dështoi dhe ai më vonë i tha vëllait të tij nga spitali se kishin ngecur në bord të bllokuar për orë të tëra përpara se dallgët e mëdha të hidhnin njerëzit në ujë.

Pothuajse të gjithë në bord vdiqën nga mbytja dhe hipotermia brenda pak minutash. Në pamundësi për të notuar, Shekha u mbajt në këmbë me jelek shpëtimi përpara se të shpëtohej nga autoritetet franceze, të cilët ishin alarmuar nga një peshkatar që zbuloi trupa që notonin në ujë. Pavarësisht sprovës, Shekha i tha vëllait të tij se do të përpiqej të kthehej për interesat e familjes së tij, me shpresën për të gjetur punë dhe për të mbledhur mijëra dollarët e nevojshëm për furnizimet mjekësore për motrën e tij.

Ndërkohë viktimat e ngjarjes ende nuk janë duke u identifikuar. Baran Nouri Hamadami, një grua kurde 21-vjeçare nga Iraku Verior, u emërua si viktima e parë. Ajo e la universitetin para kohe për të udhëtuar nëpër Gjermani dhe për në Francë me shpresën për të takuar të fejuarin e saj, i cili jeton në Britani.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Bota Bota emigrantet sirian permbyset varka ne Angli refugjatet siriane SIRIANET emigrantet sirian permbyset varka ne Angli refugjatet siriane SIRIANET

Sondazh

Poll

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë

Ndryshojnë çmimet e karburanteve në vend/ Ibrahimaj: Ulet benzina, nafta dhe gazi

Tronditet Lezha! I vendoset tritol gjatë natës servisit në Shëngjin, gjithçka bëhet “copash”

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos