LIVE UPDATES
Politike

I hapi “punë” partisë me Valdrin Pjetrin, PS lë jashtë procesit të strukturave Ditmir Bushatin

17 Nëntor 2019, 06:21 Nga DOSJA
I hapi “punë” partisë me Valdrin Pjetrin, PS lë

Për situatën e krijuar në Shkodër, PS duket se ka bërë përgjegjës Ditmir Bushatin, ndërsa ky i fundit nuk është përfshirë as në procesin e reformimit të degës partiake në kryeqendrën e veriut. I deleguari për Shkodrën, Arben Pëllumbi, tha në studion e televizionit Ora se ish-ministri ka qenë në krye të punëve kur ndodhën të gjitha problemet, dhe si rrjedhojë, nuk mund të jetë pjesë e ristrukturimit.

Partia Socialiste ka bërë përgjegjës Ditmir Bushatin për zhvillimet negative në Shkodër me rastin e Valdrin Pjetrit, ndërsa ish-ministri nuk do të përfshihet në procesin reformues dhe ristrukturues të degës së kësaj partie në kryeqëndrën e veriut.

Lajmin e dha i deleguari i PS-së për Shkodrën, Arben Pëllumbi, i cili u shpreh se problemet në këtë qark u krijuan në momentin që në krye të degës ishte pikërisht ish-kryediplomati, i kthyer tashmë në një zë kritik brenda socialistëve.

Pëllumbi: Zoti Bushati ishte drejtues politik i qarkut të Shkodrës, dhe përderisa qarku i Shkodrës pati ato probleme që pati, në këtë pjesë strukturimi zoti Bushati nuk është përfshirë.

Sa i përket situatës së krijuar, z. Pëllumbi, u shpreh se PS ka propozuar një zgjidhje për këtë problematikë.

Pëllumbi: Nuk i kemi kapacitete dhe mundësitë që të kontrollojmë gjithçka. Ne do të bëjmë disa ndryshime ligjore për të parandaluar këtë gjë, duke futur më shumë në lojë si policinë e shtetit ashtu dhe prokurorinë.

Pëllumbi tha se mungesa e dijenisë e ul në maksimum përgjegjësinë morale që PS duhet të mbajë.

Pëllumbi: Nëse ne do të dinim se dikush ka një të shkuar të tillë dhe ti me koshiencë do ta vendosje aty, sigurisht që edhe moralisht do të kishte një lloj përgjegjësie. Por kur ti nuk e di këtë gjë edhe pjesa morale merr një karakter simbolik. Përgjegjësia është sepse ne jemi përfaqësuesit, ne jemi ata që vendosim dhe që zgjedhim. Por gjithësesi edhe në këtë aspekt përgjegjësia morale është shumë e ulët kur edhe kapaciteti jonë për ti kontrolluar këto gjëra është gjithashtu i ulët.

Në mbyllje, Pëllumbi pranoi se për të adresuar këtë problematikë duhet vullnet politik i gjithanshëm.

Marrë nga OraNews

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike ditmir bushati ps ne shkoder shkoder valdrin pjetri ditmir bushati ps ne shkoder shkoder valdrin pjetri

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë