LIVE UPDATES
Art&Argëtim

“Hyrje në Gjuhësi”, Anastas Dodi sjell librin e ri

2 Nëntor 2019, 21:14 Nga DOSJA
“Hyrje në Gjuhësi”, Anastas Dodi sjell librin e ri

Sot doli nga shtypi vepra e prof. Anastas Dodi, një nga përfaqësuesit më të shquar të kulturës dhe shkencës shqiptare. Siç thuhet edhe në botim, cilësuar si autoritet shkencor nga gjuhëtarë evropianë, punimet e tij janë bazë kryesore reference për studiues shqiptarë dhe të huaj.

“Hyrje në gjuhësi” dallohet për faktin se autori ka kontribuar për 50 vjet me radhë për sqarimin në gjuhësinë shqiptare të një sërë çështjesh të trajtuara në të.

Anastas Dodi është një nga përfaqësuesit më të shquar të kulturës dhe shkencës shqiptare. I cilësuar si autoritet shkencor nga gjuhëtarë evropianë, punimet e tij janë bazë kryesore reference për studiues shqiptarë dhe të huaj.

Në librin “Hyrje në gjuhësi” janë diskutuar disa probleme aktuale të gjuhësisë: trajtimi i zhvillimit historik të gjuhës në formacionet e ndryshme shoqërore; rrugët e formimit të gjuhëve standarde në vende të ndryshme të Evropës dhe në Shqipëri; krijimi i gjuhëve ndërkombëtare artificiale, gjuhësia kompjuterike etj. Nga drejtimet kryesore në gjuhësinë botërore në tekst është hedhur një vështrim edhe në shkollat e ndryshme gjuhësore me pikëpamjet e tyre. Në tekst i kushtohet vëmendje kontributit të N. Çomskit për gjuhësinë.

Kjo “Hyrje në gjuhësi” shquhet për faktin se për një sërë çështjesh të trajtuara në të autori ka kontribuar në vite me studime e artikuj vetjakë për sqarimin e tyre në gjuhësinë shqiptare.

Ajo përfiton nga përvoja prej pesë dekadash e autorit në hartimin (si bashkautor) e një teksti të mëparshëm të “Hyrjes në gjuhësi” dhe të teksteve të tjera mësimore e universitare, si dhe nga përvoja e jashtëzakonshme e tij si lektor i lëndëve fonetikë e gjuhës shqipe, hyrje në gjuhësi, hyrje në historinë e gjuhës shqipe, fonetikë historike, sintaksë e gjuhës shqipe etj.

Spektri i temave të kësaj vepre është ushqyer në diskutimet shkencore të autorit me përfaqësues të fushave përkatëse në qëndrimet afatgjata studimore të tij, ndër të tjera në Universitetin e Parisit (Université Sorbonne Nouvelle-Paris 3), Francë, në Universitetin e Bonit (Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn), Gjermani, si dhe në literaturën e pasur gjuhësore, të cilën ai e takoi në dekadën kur jetoi në Filadelfia (SHBA).

Kjo “Hyrje në gjuhësi” (e lënë në dorëshkrim nga autori) është një vepër moderne, që bëhet e afërt për lexuesin edhe nga stili i thjeshtë dhe tërheqës me të cilin është shkruar.

Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

kulture kulture anastas dodi hyrje ne gjuhesi anastas dodi hyrje ne gjuhesi

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë