LIVE UPDATES
Aktualitet

Humbi gruan në tragjedinë e Gërdecit, Laçi fiton ndaj Shqipërisë në Strasburg

19 Tetor 2021, 10:34 Nga DOSJA
Humbi gruan në tragjedinë e Gërdecit, Laçi fiton ndaj

TIRANË– Mustafa Laçi, bashkëshorti i Nafije Laçit e cila humbi jetën në tragjedinë e Gërdecit ka fituar përballjen en shtetin shqiptar në Strasburg. Mësohet se Gjykata e Strasburgut i ka dhënë të drejtë Laçit të cilit shteti shqiptar i detyrohet dëmshpërblimin prej 7 mijë e 500 eurosh.

Në vendimin e Gjykatës së Strasburgut thuhet se ankuesi dhe shtatëdhjetë njerëz të tjerë kanë parashtruar pretendimet kundër Ministrisë së Mbrojtjes dhe kanë kërkuar kompensim nga shteti shqiptar. Gjykata e Strasburgut shkruan se kërkuesi ishte në gjendje shumë të vështirë ekonomike dhe madje pulla që nevojitej dhe duhej paguar për dokumentacionin kapërcente shtatë herë nivelin e të ardhurave të tij.

PROCEDURAT NË LIDHJE ME KËRKESËN E KËRKUESIT PËR DËMSHPËRBLIM:

5.Më 21 shkurt 2011, ankuesi dhe shtatëdhjetë njerëz të tjerë të parashtruara pretendimet kundër Ministrisë së Mbrojtjes dhe kompensimit të shtetit kërkues (pa treguar shumën e) për dëmin pasuror dhe jo-dëmit material për humbjen e jetës së anëtarëve të familjes së tyre në një shpërthim në një municion objekti i çmontimit, menaxhimi i të cilit ishte transferuar nga autoritetet tek kompanitë private.  

6.Më 27 janar 2012, Gjykata e Rrethit Tiranë ndërpreu kërkesat për dëmshpërblim. Më 20 janar 2014, aplikanti pagoi një shumë fikse të tarifës së pullës (taksa e padisë) prej 12,000 lekë shqiptare (lekë – afërsisht 98 euro (EUR)) në përputhje me rregullat e brendshme (shih paragrafin 22 më poshtë). Më 28 shkurt 2014, gjykata u deklarua jo kompetente për të shqyrtuar kërkesën e ankuesit në funksion të krijimit dhe funksionimit të gjykatave administrative dhe e çoi çështjen në Gjykatën Administrative të Shkallës së Parë Tiranë (“Gjykata e Shkallës së Parë”). Shuma e kompensimit të kërkuar u përcaktua në 32,000,000 lekë (afërsisht 228,000 euro ) dhe pagesa e pullës ishte 3% e asaj shume, domethënë 960,000 lekë (afërsisht 6,840 euro ).      

7. Më 6 janar 2015, kërkuesi, i cili ishte i papunë dhe jetonte me një pagesë mujore prej 8,000 lekësh (afërsisht 57 euro), i kërkoi Komisionit Shtetëror për Ndihmë Juridike (“SCLA”) një formular aplikimi për të kërkuar ndihmë juridike në formën e përjashtimi nga pagesa e tarifës së pullës për shkak të varfërisë së tij. Kërkesa u la pa përgjigje .  

8 . Pas kërkesës së aplikantit për përjashtim nga pagesa e tarifës së vulës, Gjykata e Shkallës së Parë, në një seancë paraprake, e refuzoi atë në përputhje me nenin 154/a të Kodit të Procedurës Civile (” KPP”) për mos korrigjim mangësitë e kërkesës (të metat e padisë ). Më 20 nëntor 2014, përfaqësuesi i ankuesit kërkoi një ulje të shumës së kompensimit të kërkuar. Kërkesa nuk duket se është shqyrtuar nga gjykata.    

9 . Më 20 janar 2015, Gjykata e Shkallës së Parë ia ktheu padinë kërkuesit pa ndërmarrë asnjë veprim, duke deklaruar se ai kishte dështuar në korrigjimin e mangësive, përkatësisht pagesën e detyrimit të pullës dhe tarifat e ekspertëve në tërësi brenda afatit të caktuar. Gjykata më tej konstatoi se legjislacioni përkatës tatimor nuk parashikonte në mënyrë eksplicite përjashtimin nga pagesa e tarifës së pullës dhe tarifave të ekspertëve, edhe pse ankuesi kishte treguar, duke paraqitur dokumentet mbështetëse, se nuk ishte në gjendje të paguante detyrën e pullës. Më 26 janar 2015, ankuesi apeloi kundër këtij vendimi.  

10  Më 21 Dhjetor 2017, Gjykata Administrative e Apelit Tiranë (“Gjykata Administrative e Apelit”) rrëzoi vendimin dhe ia ktheu çështjen Gjykatës së Shkallës së Parë, duke e udhëzuar atë që: të përcaktojë vlerën e kërkesës dhe shumën e tarifës së pullës që do të jetë e paguar; të marrë një vendim ndërmjetësues duke treguar se cila palë do të paguajë kostot; dhe të drejtojë kërkuesin të kërkojë ndihmë juridike në formën e përjashtimit nga pagesa e tarifës së pullës sipas Aktit të Ndihmës Juridike 2008. Në rast të refuzimit ose mos përgjigjes nga SCLA, Gjykata e Shkallës së Parë duhej të vlerësonte me lëvizjen e saj nëse aplikanti kishte të drejtë të përfitonte ndihmë juridike sipas nenit 21 (1) dhe (2) dhe nenit 13 (1) (c) të Aktit të Ndihmës Juridike 2008. Nëse Gjykata e Shkallës së Parë konkludonte se aplikanti nuk i plotësonte kërkesat ligjore për të përfituar ndihmë juridike, mund të kthejë padinë për mospagim të detyrës së pullës, në përputhje me nenet 25 (a) dhe 21 (1) të Aktit të Gjykatave Administrative. Nga ana tjetër, dështimi për të paguar tarifat e ekspertëve nuk përbënte bazë për ta konsideruar kërkesën të dëmtuar, sepse gjykata mund të lëshonte një urdhër për të mbuluar shpenzimet (nxjerrjen e detyrueshme të shpenzimeve), in açordance ëith Article 105 of the ÇP (see paragraph 17 beloë).

11. Më 22 janar 2018, Ministria e Mbrojtjes, e cila ishte e pandehur në procedurë, paraqiti një apel për kasacion në Gjykatën Supreme, para së cilës procedurat ende duket se janë në pritje. Ankesa e kasacionit nuk e sfidoi mungesën e mjeteve financiare të ankuesit, por pohoi se Gjykata e Shkallës së Parë kishte interpretuar dhe zbatuar saktë dispozitat përkatëse në lidhje me kërkesën e tij për përjashtim.  

(f.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet gjykata e strasburgut mustafa laci nafije laci tragjedia e gerdecit gjykata e strasburgut mustafa laci nafije laci tragjedia e gerdecit

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë