LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Horoskopi kinez 2022! Viti i Tigrit dhe Ujit, parashikimi për 12 kafshët

26 Janar 2022, 12:52 Nga DOSJA

TIRANË– Çdo vit, rreth një e katërta e planetit feston një ditë të veçantë të quajtur Festivali i Pranverës. Këtë ditë mund ta njihni më mirë si Viti i Ri Kinez. Në vitin 2022, ne do të hyjmë në vitin e Tigrit të Ujit, i cili ju prek më shumë sesa mund ta kuptoni.

Këtu janë disa njohuri të vlefshme që do t’ju ndihmojnë të parashikoni sfidat dhe mundësitë që do t’ju vijnë këtë vit dhe se si mund t’i përdorni ato në avantazhin tuaj!

Parashikimi i 12 kafshëve:

Miu

Ata thonë se kohët e vështira ndërtojnë karakterin; Viti 2022 do të jetë viti që jeni në provë. Për ata që kanë lindur me këtë shenjë kafshe, është viti juaj për të dëshmuar vlerën tuaj përsa i përket pavarësisë, vetëbesimit dhe mbështetjes te vetja. Pra, ngrihuni në këmbë dhe merrni atë që ju është dhënë me hapa të shpejtë.
Bini në kontakt me anën tuaj shpirtërore në mënyrë që të keni paqen e mendjes dhe qartësinë për të kapërcyer sfidat përpara. Mësoni t’i shihni gjërat ashtu siç janë.

Për sa i përket shëndetit, është e vetëkuptueshme që stresi dhe lodhja do të grumbulloheshin gjatë një viti. Prandaj, edhe aspekti shpirtëror mund të ndihmojë në zbutjen e kësaj çështjeje. Bëni një përpjekje të vetëdijshme për t’i dhënë vetes një pushim herë pas here. Mos harroni të jeni gjithmonë të sjellshëm me veten tuaj.

Kau

Nëse shenja juaj e kafshës është Kau, duhet të përqendroheni në marrëdhëniet këtë vit. Si qenie njerëzore, ne mbështetemi tek njëri-tjetri për nevojat dhe dëshirat tona të ndryshme. Kështu që viti 2022 është një vit i mrekullueshëm për ju për të krijuar lidhje të reja dhe për të forcuar ato që kanë ekzistuar më parë.

Për sa i përket karrierës suaj, ju presin mundësi pasurie dhe kjo është e arritshme përmes rrjeteve. Mbani mend, njerëzve u pëlqejnë njerëzit e lumtur. Pra, në vend që të prisni që rrethanat e jashtme të vijnë dhe t’ju bëjnë të lumtur, gjeni arsye për të qenë të lumtur nga brenda dhe gjithçka do të jete në vendin e duhur.

Megjithatë, një gjë për t’u theksuar është cilësia e njerëzve që takoni.Mos lejoni që negativiteti i tyre të arrijë tek ju ose të ndikojë tek ju në shëndetin mendor. Ka shumë njerëz të tjerë që meritojnë kohën dhe vëmendjen tuaj.

Tigri

Si Duka i Madh i vitit, të gjithë sytë do të jenë drejt jush. Ju do të dëshironi të jeni të përgatitur për momentin tuaj në qendër të vëmendjes për t’u siguruar që do të jeni ylli kryesor i vitit. Kjo do të thotë të largoheni nga shpërqendrimet dhe të përqendroheni në përmirësimin e njohurive dhe aftësive tuaja. Përpjekjet tuaja do të vihen re, sidomos në punë.

Do të duhet pak kohë që rritja në karrierën tuaj të shfaqet si kthime në pasurinë tuaj personale. Pra, mos i ‘numëroni pulat tuaja’ para se të mbërrijnë tek ju dhe mos shpenzoni para që nuk kanë arritur në portofolin tuaj. Në vend të kësaj, krijoni një buxhet të qëndrueshëm për vitin dhe lini mënjanë disa kursime në para për ‘një ditë me shi’.

Ju do të dëshironi të bëni disa planifikime edhe kur bëhet fjalë për marrëdhëniet tuaja. Për të siguruar një jetë të ekuilibruar, planifikoni kohë në ditën tuaj për të kaluar kohë me të dashurit tuaj. Në fund të fundit, ylli juaj do të shkëlqejë më shumë me një kallëp të mirë mbështetës.

Lepuri

Lepujt mund të gëzohen pas një 2021 sfidues pasi viti 2022 është viti që do të merrni shumë mbështetje për çdo lëvizje që bëni. Ndihma do të vijë nga çdo cep për sa kohë që ju jeni të qartë për qëllimet tuaja dhe jeni të dalluar duke punuar në mënyrë aktive drejt tyre.

Kjo e bën vitin e përsosur për të filluar një biznes, pasi partneritetet që krijoni dhe njerëzit që punësoni ka të ngjarë të jenë veçanërisht të aftë dhe të dobishëm këtë vit. Është mundësia juaj për të ndërtuar një themel të fortë që do ta çojë biznesin tuaj në vite të lehta dhe të vështira.

Nëse je një punonjës, gjërat po shkojnë mirë gjithashtu. Bëni një performancë të mirë dhe do të shpërbleheni me një promovim – veçanërisht nëse shefi juaj është mashkull. Shkathtësia juaj në punë mund të tërheqë edhe një partner – një romancë zyre është e rëndësishme nëse jeni gati për të. Përndryshe, njerëzit përreth jush do të luajnë gjithashtu mblesëri. Kështu që sigurohuni që të jeni gati për të gjithë emocionet që ofron ky vit.

Dragoi

Ky vit premton të jetë një vit i vetë-reflektimit për Dragoin. Sfidat që do të përballeni këtë vit do të hapin derën për realizime të thella për veten dhe drejtimin tuaj në jetë. Pra, mos i hidhni poshtë këto pyetje të mëdha; ata do të udhëheqin rrugën për të zbuluar veten tuaj të vërtetë dhe për të zhvilluar një shpirt vërtet të palëkundur.

Do të keni aftësinë për të gjithë këtë mendim të thellë sepse gjërat do të ecin pa probleme kur bëhet fjalë për financat dhe karrierën tuaj. Për sa kohë që i keni kryer detyrat e shtëpisë, mund të prisni rritje të qëndrueshme në investimet dhe punën tuaj.

Megjithatë, marrëdhëniet tuaja do të bëjnë një hap prapa këtë vit. Kjo vlen veçanërisht nëse jeni beqar – shanset janë të pakta nëse kërkoni një partner të ri. Ata tashmë të martuar do të gëzojnë një martesë të qëndrueshme, por mos prisni emocione pasi ka të ngjarë që partnerët tuaj të mos ju kushtojnë vëmendjen e tyre të plotë këtë vit. Kjo është në rregull – do t’ju lërë më shumë kohë për vetë-reflektim që do të çojë në përparimin tuaj të madh personal.

Gjarpëri

Viti 2022 po duket të jetë një vit frymëzues për ata me shenjën e kafshës Gjarpër. Kur jeni të frymëzuar, nuk është e vështirë të gjeni motivimin për të ndërmarrë veprime që mund të krijojnë ndikime pozitive në jetën tuaj. Kur përputhet me veprimet dhe mentalitetin e duhur, ky mund të jetë viti ku do të fitoni pasuri të konsiderueshme.

Për sa i përket karrierës, patjetër do të shihni disa mundësi për të treguar vlerën tuaj. Sidoqoftë, nëse vendosni ta merrni këtë kokë më kokë, është shansi juaj për të shfaqur talentin tuaj. Kjo, nga ana tjetër, do t’ju hapë dyert për më shumë mundësi dhe gjasat që ju të takoni mentorë që mund t’ju çojnë një hap më tej.

Dashuria mund të mos jetë diçka për t’u dhënë prioritet këtë vit, por padyshim që ia vlen t’i kushtohet vëmendje. Në pavarësinë tuaj të sapogjetur, mund t’i neglizhoni ata që janë afër jush. Si i tillë, përpiquni ta bëni zakon të qëndroni në kontakt me ta herë pas here dhe të kurseni një mendim sa herë që mundeni.

Kali

Fati juaj i pasurisë duket i mirë në vitin 2022. Nëse po planifikoni të zgjeroni biznesin tuaj, rezultati është i favorshëm dhe mund të ketë një humbje të papritur. Nëse jeni punonjës, do ta gjeni veten duke lulëzuar në fushën tuaj këtë vit.

Do ta gjeni veten më të motivuar dhe më energjik për të përmbushur qëllimet tuaja, dhe më në fund përpjekjet dhe puna juaj e palodhur do të shpërblehen. Përveç kësaj, do të shpërbleheni mjaft mirë.

Fati juaj i dashurisë është në anën mesatare, pasi do të përqendroheni më shumë te puna se çdo gjë tjetër. Prandaj, është më mirë të vendosni një ekuilibër punë-jetë dhe të kaloni çdo kohë të disponueshme me partnerin tuaj duke e çmuar momentin.

Për sa i përket shëndetit, shëndeti juaj fizik është gjithashtu i mirë, por nuk mund të thuhet e njëjta gjë për emocionet dhe për mirëqenien shpirtërore. Por mos u shqetësoni, me kujdesin e duhur dhe rregullimet e stilit të jetesës, ju mund t’i kapërceni këto probleme.

Dhia

Pasuria juaj do të dyfishohej këtë vit për të lindurit me shenjën e kafshës së Dhisë. Megjithatë, të ardhurat e papritura nuk ndodhin vetëm kur ju nuk bëni asgjë për të. Për shembull, nëse ju merrni me shitje, do t’ju duhet të punoni për paratë tuaja – si në rrjet, zgjeroni kontaktet tuaja për të fituar mbështetje nga klientët ose klientët tuaj besnikë. Thjesht qëndroni larg çdo shpenzimi të panevojshëm dhe vazhdoni të menaxhoni financat tuaja me mençuri.

Për sa i përket karrierës, përpjekjet tuaja do të japin fryte në vitin 2022 dhe mund të fitoni mundësinë për një promovim dhe rritje. Përveç kësaj, nuk do të ketë mungesë të njerëzve të dobishëm rreth jush, të cilët janë të gatshëm t’ju nxjerrin nga telashet nëse është e nevojshme. Nuk është një vit i përshtatshëm për të ndërruar punë.

Ndërsa ata që dëshirojnë të martohen, ky do të jetë një vit i shkëlqyer për ta bërë këtë.

Majmuni

Ky vit do të jetë sfidues për sa i përket pasurisë. Do të ketë humbje monetare ose shpenzime të tepërta. Sidoqoftë, nëse jeni pronar biznesi, filloni një biznes ndërkombëtar në internet ose angazhohuni në investime të huaja. Tani është një kohë e shkëlqyer për zgjerim, rritje ose fillimin e një biznesi të ri jashtë shtetit.

Dhe supozoni se po aspironi të bëheni një Udhëheqës i Opinionit Kryesor (KOL) ose thjesht dëshironi të grumbulloni më shumë shikues dhe angazhim në platformat tuaja të mediave sociale. Në këtë rast, 2022 do të jetë një vit i mirë për të rifilluar karrierën tuaj në internet pasi do të keni aftësinë për ta bërë këtë, dhe popullariteti juaj mund të jetë jashtë grafikëve.

Shëndeti juaj mund të mos jetë në nivelin më të mirë. Kini kujdes kur ecni me makinë pasi mund të ketë aksidente. Për sa i përket marrëdhënies, mund të jetë sfidues për ju këtë vit pasi do të përballeni me disa konflikte dhe ndoshta një tradhti emocionale.

Gjeli

Në vitin 2022, do të jeni të kërkuar pasi do të fitoni aftësinë për zgjidhjen e problemeve dhe për t’i kthyer situatat e papritura të favorshme për ju dhe të tjerët. Por, nga ana tjetër, do të ketë nga ata rreth jush që do t’ju udhëheqin plotësisht dhe do t’ju ndihmojnë të shihni mundësitë që po ju vijnë.

Nëse jeni gati të bëni një ndryshim në karrierë, mos kini frikë ta bëni atë. Vetëm sigurohuni që përpara se të largoheni, bëni dorëzimin e duhur për të shmangur mosmarrëveshjet zyrtare ose personale me ish-kolegët tuaj.

Fati juaj i pasurisë duket premtues, veçanërisht për ata që merren me shitje, pasuri të paluajtshme. Do të ketë një rritje të mundësive që ju ofrohen dhe rrjeti juaj i klientëve do të rritet. Megjithatë, këtë vit mund të përballeni me ndonjë sëmundje të papritur. Pra, kini kujdes me dietën tuaj.Nëse jeni i martuar, durimi dhe komunikimi i sinqertë janë kritikë këtë vit.

Qeni

Këtë vit do të bëheni kreativ me gjithçka që bëni dhe do të jetë shumë e dobishme për ata që janë në fushën krijuese. Do të ketë gjithashtu avancim në karrierë dhe ndjekje drejt interesit tuaj profesional. Pra, mos harroni të përkulni ata muskuj krijues dhe do të filloni të sillni para në vitin 2022.

Shikoni shpenzimet tuaja dhe blini vetëm gjërat që ju nevojiten. Për pronarët e bizneseve apo sipërmarrësit, bëni kujdes me investimet tuaja pasi mund të ketë humbje monetare. Gjithashtu, jini të kujdesshëm ndaj shëndetit tuaj pasi tentoni të lëndoheni lehtë. Dhe nëse jeni beqarë, këtë vit do të merrni kohën tuaj për të gjetur dashurinë.

Derri

Në vitin 2022, do të ketë mundësi për të rritur jo vetëm rrjetin tuaj, por edhe për të lidhur dhe ushqyer marrëdhënie të reja dhe për të fituar mençuri të re nga njerëz të dobishëm. Do të ketë gjithashtu një shans për promovim dhe rritje pagash.

Nga ana tjetër, për të reduktuar daljet e tepërta të parave për ju këtë vit, rekomandohet që të mësoni rreth menaxhimit financiar. 2022 është gjithashtu një vit moderimi për sa i përket shëndetit tuaj. Mos e teproni, mbani një dietë të shëndetshme dhe qëndroni larg snackeve, pijeve alkoolike ose pirjes së tepërt të duhanit.

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Horoskopi Horoskopi horoskopi horoskopi kinez horoskopi horoskopi kinez

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng