LIVE UPDATES
Sport

Holanda/ Shënoi “hat-trick” ndaj Turqisë dhe barazoi me gola Johan Cruijff, Depay nuk është i kënaqur: Unë hum

8 Shtator 2021, 15:58 Nga DOSJA
Holanda/ Shënoi “hat-trick” ndaj Turqisë dhe barazoi me

HOLANDË-Holanda rigjen buzëqeshjen nën drejtimin e Louis Van Gaal, pasi ka regjistruar një tjetër fitore të pastër 6-1, këtë herë përballë Turqisë, një rival direkt për një vend në Kupën e Botës Katar 2022. Aktualisht tulipanët kryesojnë në Grupin G me 13 pikë, po kaq numëron edhe Norvegjia, ndërsa Turqia mjaftohet me 11, por që nuk është dorëzuar për të arritur maksimumin në këto kualifikuese.

Protagonisti absolut ishte Memphis Depay me tripletën e shënuar gjë që i lejon sulmuesit të ngjitet në listën e golashënuesve më të mirë të përfaqësueses holandeze. Megjithatë holandezi nuk është i kënaqur.

“Të gjithë mund të mendojnë se jam i lumtur, por jo. Natyrisht që jemi të kënaqur, sepse ky është një rezultat i shkëlqyer, i shoqëruar me shumë gola. Megjithatë, shpesh kemi qenë neglizhentë, përfshirë edhe veten time. Unë humba tre topat e parë dhe nuk më pëlqen kjo. Gjithmonë punoj për t’u përmirësuar dhe nuk dua të shoh më një ekip që ka qëndrim sipërfaqësor. Ne të gjithë duhet të ngremë nivelin, duke filluar me veten time”.

Para ndeshjes, sulmuesi i Barcelonës ishte jashtë dhjetë vëndeve të para, ndërsa pas 60 minutash lojtari e pa veten në kuotën e 33 golave duke barazuar Johan Cruijff dhe në të njëjtën kohë shënjestron rekordin e Rudd Van Nistelroyy dhe Fass ëilkes me 35 realizime.Sulmuesi më pas refuzoi çdo lloj krahasimi.

“Nuk mund të krahasohem me Cruijff dhe Sneijder. Ata janë dy lojtarë që kanë shkruar historinë e ekipit kombëtar, dy legjenda. Falë tyre, Hollanda është e njohur në hartën e futbollit europian.Për mua është fantastike të vazhdoj të shënoj dhe të ndihmojë ekipin të fitojë. Qëllimi im është të arrij sulmuesit më të mirë në histori “.

Shumë larg, por jo e paarritshme: në vendin e tretë është Bergkamp, me 37 gola. Huntelaar në vendin e dytë me 42, ndërsa ndërsa në krye është Van Persie me 50. Me këtë ritëm, podiumi është i arritshëm.

E.Ç (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport depay holanda turqia depay holanda turqia

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE