LIVE UPDATES
Politike

Holanda ‘pret’ shpresën për negociatat, Rama ‘justifikohet’: Problem i tyre i brendshëm, kanë zgjedhje vitin tjetër

3 Nëntor 2020, 11:32 Nga DOSJA
Holanda ‘pret’ shpresën për negociatat, Rama

TIRANE- Kryeministri Edi Rama e ka quajtur një qendrim politik, atë të Holandës për të mos i hapur dritën jeshile Shqipërisë për hapjen e negociatave. Gjatë bashkëbisedimit me gazetarët, Rama u pyet nga Ambrozia Meta, për tri çështje, ku kryeministri foli për Holandën dhe tha se ky qëndrim lidhet me zgjedhjet.

Pyetje: 1 vit nga tërmeti, a ka një shifër sa familje janë ende në çadra? Situata e pandemisë morën vendimin për të njoftuar se mësimi do të zhvillohet online, a menduat për ata studentë që kanë paguar qiratë dhe konviktet. Holanda ka paralajmëruar se Shqipëria nuk është ende gati, duke kërkuar dialog politik por dhe krijimin e GJK. Për Maqedoninë, a mendoni se kjo lidhet me punët e brendshme të Holandës?

Edi Rama: Por me ça lidhet tjetër kjo? Se unë se pranoj dot që Holanda është më e vëmendshme për standartet sesa Suedia apo Finlanda. Është pak më e komplikuar se kaq. 

Flet Ahmetaj: Banorët që janë në çadra (1324 familje). Bonusi i qirasë vazhdon, 13 mijë e 556 familje që marrin vlerë 23 milionë dollarë.

Vazhdon Rama: Duhet të jemi të qartë që qendrimi i Holandës influencohet nga situata e brendshme, veçse ka patur gjithmonë pozicione skeptike për vendet që janë afruar. Ama merreni shtypin holandez, meqë jeni të interesuar, shikojeni shtypin holandez, prej sa kohësh shqiptarët përdoren si gogoli në Holandë. Shihni artikujt e mediave holandeze, bandat, që janë 2 shqiptarë dhe 12 të tjerë, holandezë, belgë e polake. Është politike, është elektorale. Holanda ka zgjedhje. Shihni kalendarin e zgjedhjeve në BE, shihni qendrimin e vendeve me zgjedhjet. Nuk duhet të biem pre e lajmeve të pjesshme, para konkluzioneve. Ne kemi raporte të mira me Holandën, kryeministrit por kjo s’është çështje e vendit, por e politikës atje. Është instrumentalizuar një çështje për shqiptarët, kur hynin bullgarët, ishin bullgarët, kur hynë rumunët, rumunët. Kur hynë bullgarët, thonin këta janë ata që duan të vrasin Papën, për rumunët thonin, këta hanë lejlekë, se njëri u kap duke ngrënë lejlekë. 

Lajmi kryesor: Rama: MSH numëron vetëm testimet e shtetit, privatit i merren rastet pozitive. Shumë shpejt, sjellim testet e shpejta! Holanda ‘jo’ Shqipërisë për çështjet e brendshme! (SULMET PËR METËN E KRYEMADHIN)

(F.g/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike edi rama holanda kundër negociatave edi rama holanda kundër negociatave

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh