LIVE UPDATES
Politike

Holanda dha ‘JO’ për Shqipërinë, Balla: Shqipëria i ka përmbushur parakushtet për mbajtjen e konferencës së parë nd

2 Nëntor 2020, 09:22 Nga DOSJA
Holanda dha ‘JO’ për Shqipërinë, Balla:

TIRANË– Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla është shprehur shumë optimist për hapjen e negociatave për Shqipërinë me BE-në, pavarësisht se një ditë më parë, Holanda dha ‘JO’-në e prerë për vendin tonë.

Pas mbledhjes së socialistëve në selinë rozë, Balla, në një dalje për gazetarët, u pyet në lidhje me këtë vendim. Ai tha se Shqipëria i ka plotësuar të gjitha parakushtet për hapjen e negociatave, ndërkohë që la të nënkuptohej se e gjithë kjo, po bëhet për shkak të zgjedhjeve që do të zhvillohen në mars të vitit që vjen në Hollandë, dhe të vendeve të tjera në BE.

“Presidenca gjermane e cila përfundon në 31 dhjetor ka në objektivat e veta mbajtjen e konferencës ndërqeveritare me Maqedoninë dhe me Shqipërinë. Vlerësmi i vetëm zyrtar është nga KE. Komisioni europian sikurse të gjithë jeni në dijeni ka vleërsuar që Shqipëria i ka përmbushur parakushtet për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare. Kam pasur një bisedim me parlamentin hollandez javën e kaluar, ku nga kolegët kemi marrë vlerësimet për përmbushjen e disa parakushteve deri në momentin që po flasim. Padyshim unë do të thoja që ju e dini që vitin e ardhshëm në Mars janë zgjedhjet në hollandë. Në shtator kemi zgjedhje të përgjithshme në Francë. Vendet e BE-së nuk duhet kurrsesi që fushtatat e tyre zgjedhore ti vëjnë në shërbim për vendet që kanë përmbushur kushtet për të filluar negociatat,”- tha Balla.

Qeveria e Holandës ka marrë vendimin për t’i dhënë më shumë kohë Shqipërisë që të përmbushë kushtet e vendosura nga Bundestagu për çeljen e negociatave, pasi nuk janë plotësuar të gjitha. Holanda sheh ende punë para për të t’u bërë nga qeveria shqiptare, duke ‘hedhur poshtë’ edhe raportin e Komisionit Europian, i cili u dorëzua nga Komisioneri për Zgjerim. 

Dosja.al ka përkthyer dokumentin e plotë, nga i cili ministri i jashtëm holandez Stef Blok ka raportuar ndaj qeverisë së tij. Në dokument thuhet se Shqipëria ka më shumë nevojë për kohë, çka do të thotë se edhe në këtë vit, nuk ka çelje negociatash me Bashkimin Europian.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike celja e negociatave me be taulant balla celja e negociatave me be taulant balla

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM