LIVE UPDATES
Politike

“Histeria e qiradhënësve politikë”, Erion Braçe replikon me Lulzim Bashën: Të themi disa të vërteta, me kë je, me o

3 Prill 2020, 10:37 Nga DOSJA
“Histeria e qiradhënësve politikë”, Erion

TIRANË-  Zv/kryeministri Erion Braçe ka sulmuar kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Bashapas qëndrimit publik të PD, kundër aktit normativ të qeverisë që detyron qiradhënësit të mos bëjnë presione për të marrë qiratë nga biznesi i vogël, studentët dhe familjarët që kanë ngelur pa punë. Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Braçe pyet Bashën se në krahun e kujt është në këtë luftë, në anën e oligarkëve që japin me qira mijëra katrorë apo të qytetarëve.

REAGIMI I PLOTË:

NDAJE MENDJEN ÇUN,JE NE LUFTE ME OLIGARKET APO NE LUFTE PER TA?! Çfare e zgjoi nga gjumi LYLEZIM BASHEN qe shpertheu histerine dje ne darke? Te themi disa #TEVERTETA;

1. Qiradhenesit e medhenj ne kete vend nuk jane njerezit e zakonshem,
ata qe japin me qira nje apartament
60, 80, 100M2;

2. Qiradhenesit e medhenj ne kete vend jane ata qe zoterojne mijera metra katrore siperfaqe te pasurive te paluajtshme;

3. Pasurite e medha ne sistemin e qiradhenies i kane Ndertuesit e Medhenj dhe Pronaret e Trojeve ku kane ndertuar te paret;

 

4. Te paret, LYLEZIM BASHA i ka sulmuar fort si OLIGARKE- ka nder ta qe merren me politike, media, ka nder ta qe jane kliente te medhenj te politikes; Te dytet, merren me politike, kane familjaret ne politike si perfaqesues te tyre; DONI TI IDENTIFIKONI?
SHIHJUNI DEKLARIMET E PASURIVE NE 10 VITET E FUNDIT, DEPUTETE,
ISH DEPUTETE, ISH MINISTRA, ISH KRYEMINISTRA E FEMIJE TE TYRE;

Per transparence, krahasojini me te mia pershembull. Eshte turp te zoterosh pasuri te patundshme dhe eshte turp ti japesh ato me qira? JOOOOOOOOOOO! Turp eshte ti kesh krijuar duke grabitur, permes favoreve te njenashme, klienteliste, dokumentave te falsifikuar e gjyqeve farse, me deshmitare te rreme e gjyqtare te blere me para ose troje; Turp eshte te mos deklarosh ne tatimeve kontratat e qirase dhe te ardhurat maramendese prej tyre; TURP MBI TE GJITHA ESHTE QE, NE KETE SITUATE TE RENDE TE MOS PRANOSH AS SHTYRJE TE ARKETIMIT TE FITIMEVE NGA QIRAJA, ASNJE DITE, ASNJE JAVE, AS DY MUAJ! Akoma me turp eshte kur llogarine e ke perplot, por kalon ne histeri per vonesen e stermbushjes se saj me dy muaj!

TURP FARE FARE FARE ESHTE TE PERDORESH POZITEN TENDE POLITIKE, PER PARATE E TUA, HEM SI QIRADHENES, HEM SI BOSI POLITIK I QIRADHENESIT TE MADH! Tani nje pyetje kam per tatimet; A e degjuat sa e madhe dhe sa e forte ishte histeria e qiradhenesve politike dje? A E KUPTONI SA I MADH ESHTE EVAZIONI FISKAL I TYRE? Keta jane objekti i punes suaj, jo vetem njerezit e zakonshem me nga 60M2 pasuri!

Dje, kyeministri Edi Rama njoftoi se do të ndalohen pagesat e qirave për bizneset e vogla, studentët dhe për të gjithë familjarët të regjistruar në punë, por që kanë ndaluar punën për shkak të masave të marra nga koronavirusi. Ai u shpreh se qiraja e prapambetur do të paguhet në mënyrë propocionale pas muajit maj të këtij viti. Kreu i qeverisë, i quajti “të babëzitur” të gjithë ata qiradhënës që kërkojnë paratë në një kohë ‘lufte’. Akti u quajt propagandë nga PD, që theksoi se shumë qytetarë qiranë e kanë të vetmin burim financiar.

(F.g/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike del akti normativ për qiratë ekonomia pas koronavirusit erion brace lulzim basha del akti normativ për qiratë ekonomia pas koronavirusit erion brace lulzim basha

Sondazh

Poll
Politike 3 Prill 2020, 10:34

TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se pas konfirmimit të 27 personave të infektuar me Covid-19, në vetëm 24 orët e fundit, kemi hyrë në zonën e zja...

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha