Aktualitet

Rinisin pjesërisht fluturimet në Rinas, ulet avioni i parë me vaksina/ Nesër rikthehet normaliteti, qeveria merr kontrollorë turq, arrestohen 3 punonjësit, zbulohen SMS-të e Whatsappit (ZHVILLIMET SOT)

 • Rama i prerë: Kanë marrë përsipër të sfidojnë qeverinë dhe kryeministrin e gabuar!
 • Komiteti i Mbrojtjes Civile: Licensoni kontrollorë të tjerë me procedurë të përshpejtuar
 • EKSKLUZIVE/ “Guxim kam por jo deri këtu”, zbardhen bisedat e kontrollorëve
 • Meta KËRKESË Kontrollit të Lartë të Shtetit: Auditoni “Albcontrol”
 • Bllokimi i Rinasit, Basha: Dështimi i një njeriu që vuri veten mbi shqiptarët!
 • Pasagjerët do të mund të nisin fluturimet nga nesër. Kur kanë kaluar më shumë se 24 orë nga protesta e kontrollorëve në Rinas, sot do të nisin fluturimet e esenciale, ndërsa në orën 15:00 do të mbërrijnë vaksinat anti-COVID. Policia dhe Prokuroria kanë nisur hetimet, duke prangosur tre prej kontrollorëve, ndërsa presidenti Meta ka kërkuar auditimin e plotë të "Albcontrol". Për situatën, nuk kanë munguar as sulmet politike.
  Featured image of article: Rinisin pjesërisht fluturimet në Rinas, ulet avioni i parë me vaksina/ Nesër rikthehet normaliteti, qeveria merr kontrollorë turq, arrestohen 3 punonjësit, zbulohen SMS-të e Whatsappit (ZHVILLIMET SOT) Aeroporti i Rinasit

  TIRANË– Pas më shumë se 24 orësh bllokim ka nisur pjesërisht fluturimi nga aeroporti i Rinasit. Fluturimet emergjente ku përfshihet edhe mbërritja e vaksinave Anti-COVID19 kanë nisur në aeroport ku është rikthyer normaliteti edhe në linjën Tiranë- Dubai, ku dhjetëra pasagjerë kanë zgjedhur të marrin këtë linjë për të fluturuar tranzit në vendet e tjera. Gjithashtu është ulur avioni i parë që erdhi nga Stambolli dhe solli ngarkesën e radhës me vaksina vaksina kineze. Ndërkohë që nesër, aeroporti i Rinasit do të rikthejë në kapacitetet normale fluturimet. Aeroplani i parë komercial që do të ulet nesër në pistën e Rinasit është ai i “Air Albania”, i cili vjen nga Stambolli.

  Lajmi për rikthimin në normalitet të fluturimeve e ka dhënë ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku, por nuk ka sqaruar mënyrën si do të kontrollohet hapësira ajrore. Por në rrugë jozyrtare është mësuar se Shqipëria ka marrë disa kontrollorë nga Turqia, të cilët kanë mbërritur që dje nga Podgorica. Ndërkohë që siç e paralajmëroi edhe ministrja Balluku, për kontrollorët kanë nisur hetimet, ndërsa në pranga kanë përfunduar 3 prej tyre, të cilët akuzohen për “shpërdorim detyre”.

  Janë prangosur kreu i Sindikatës, Armando Fezga, përgjegjësja e turnit, Flora Ndreca dhe Muhin Mezini. Ndërsa mbi 20 të tjerë janë shoqëruar në Polici gjatë natës për t’u marrë në pyetje, ndërsa më pas janë lënë të lirë. Për tre punonjësit e mësipërm, provë është konsideruar biseda me njëri-tjetrin në ‘Whatsup’, ku ka edhe diskutime për për organizim të grevës dhe për mbylljen e aeroportit. Në materialin e ‘zbardhur’ nga Dosja.al, lexohet se kontrollorët kishin prenotuar dhoma Hoteli në momentin që do të nevojitej fjetja në hotel. Në fund të shkresës, i ndaluari Armando Fezga, ka kundërshtuar procesverbalin. I njëjti akt është bërë edhe nga i ndaluari Muhin Mezini, i cili ka dhënë “leksione” për nënshkrimin e paaftësisë së përkohshme. 

  Kaosi i krijuar nga situatë në Rinas ka sjellë reagime të forta nga politika. Kreu i qeverisë Edi Rama nga Dropulli ka insistuar se gjithçka është inskenuar nga dyshja “Berisha & Meta”, ndërsa kreu i shtetit ka kërkuar nga Kontrolli i Lartë i Shtetit që të auditojë shoqërinë “Albcontrol”.  Kreu i opozitës Lulzim Basha, nga ana tjetër e konsideron situatën në Rinas si një dështim të një njeriu që vuri veten mbi shqiptarët, duke nënkuptuar kreun e qeverisë. 

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Kërkesat e kontrollorëve
  – Rikthim i kolegëve në punë;
  – Shfuqizim i vendimeve të bordit;
  – Rikthimi i pagës së plotë sipas kontratës kolektive;
  – Transparencë financiare e plotë për vitin 2020;
  – Një anëtar sindikate të jetë anëtarë bordi.

  Situata e krijuar, kur jo më shumë se 2 javë na ndajnë nga zgjedhjet parlamentare, ndaj për të ruajtur sigurinë e vendit në aeroportin e Rinasit ka zbarkuar ushtria dhe FNSH-ja për të marrë në mbrojtje gjithë objektin, duke rritur kështu edhe vigjilencën.

  (k.m;f.g/dosja.al)

  • 15:48

   Ulet avioni i parë në Rinas pas më shumë se 24 orë bllokimi të aeroportit, mbërrijnë vaksinat e radhës nga Stambolli, pritet nga kontrollorët turq

   Është ulur avioni i parë në Rinas, dy ditë pas bllokimit të aeroportit. Dosja.al mësohet se avioni ka ardhur nga Turqia, Stambolli dhe është ulur në Rinas me ngarkesën e radhës të vaksinave kineze anti-Covid. Në Rinas, avioni do të pritet nga kontrollorët turq, të cilët kanë ardhur në Shqipëri përmes rrugës tokësore, nga Podgorica.

  • 15:20

   Arrestimi i kontrollorëve, Sindikata Europiane: Jemi tmerruar nga lajmet në Shqipëri, lironi kolegët tanë

   Sindikata Europiane e kontrollorëve ka kërkuar lirimin e kolegëve të tyre të cilët janë vënë në pranga si organizatorët e protestës që mbajti të bllokuar më shumë se 24 orë aeroportin e Rinasit.  Në reagimin e tyre, ATCEUC shkruan se janë tmerruar nga lajmet e fundit nga Shqipëria. Ata shtojnë se kontrollorët kanë takuar Presidentin Ilir Meta dhe kanë shprehur frikën e tyre, ndërsa më pas janë vënë në pranga. Sipas Unionit në një vend që aspiron të bëhet anëtar i BE është i papranueshëm që punëtorët thelbësorë, të rëndësishëm për sigurinë mund të pushohen nga puna dhe përfundimisht të arrestohen thjesht për kryerjen e detyrave të tyre në përputhje me rregulloret e BE-së. Ata shtojnë se kontrollorët nuk janë dëgjuar nga punëdhënësi i tyre.

   REAGIMI NGA UNIONI

   Vendosni menjëherë lirimin për kolegët tanë! Bruksel, 8 Prill 2021. ATCEUC është tmerruar nga lajmet e fundit nga Shqipëria. Kontrolluesit e Trafikut Ajror të cilët vetëm të enjten e kaluar u takuan me Presidentin e tyre për të shprehur frikën dhe shqetësimet e tyre në lidhje me trajtimin e tyre në duart e punëdhënësit të tyre Albcontrol janë pushuar shkurtimisht dhe pastaj u arrestuan. Në një vend që aspiron të bëhet anëtar i BE është i papranueshëm që punëtorët thelbësorë, të rëndësishëm për sigurinë mund të pushohen nga puna dhe përfundimisht të arrestohen thjesht për kryerjen e detyrave të tyre në përputhje me rregulloret e BE-së ose për transmetimin e shqetësimeve të tyre publikisht kur punëdhënësi i tyre nuk pranoi të dëgjonte ose angazhohej me ta, një punëdhënës që në fund të fundit është përgjegjës për sigurinë të udhëtarëve që udhëtojnë nëpër qiellin shqiptar.

   Albcontrol ka ulur në mënyrë të njëanshme pagat e punonjësve të tyre deri në70% pa u konsultuar dhe as biseduar me Sindikatat të cilat përfaqësojnë të tyrepunëtorët. Albcontrol ka refuzuar çdo kërkesë nga Sindikatat për të negociuar një marrëveshje të përgjegjshme, kolektive për të zgjidhur këtë krizë, një pozicion i cili ka vendosi punonjësit e saj nën një stres të jashtëzakonshëm shtesë në mes të një globale kriza.Si mundet që Shqipëria ta shohë veten të denjë për një të ardhme të ndritur të re si BE anëtar kur është reagimi i tij ndaj punëtorëve që ndjekin të drejtat e tyre themelore për të vepruar në një mënyrë që të kujton një të kaluar të errët staliniste që shpresonim të ketë qenë varrosur, dhe arrestuar ata që i kundërshtojnë ata? Kjo është edhe më shqetësuese, kur kontrolluesit NUK veprojnë politikisht por kryejnë detyrat e tyre sipas rregulloreve kombëtare dhe evropiane.

   Anëtarësimi në BE kërkon që Shqipëria të respektojë jo vetëm Evropiane Rregulloret por edhe Konventa Evropiane për të Drejtat e Njeriut dhe Shtylla Evropiane e të Drejtave Sociale, ajo duhet të lërë pas të gjitha mënyrat e vjetra të kalojnë dhe përqafojnë plotësisht të drejtat e punëtorëve dhe përgjegjësitë e tyre ndaj siguria e aviacionit e bashkësive më të gjera evropiane (d.m.th. Këshilli i Europe, E.C.A.C.) në të cilën ata janë anëtarë. ATCEUC kërkon që çdo institucion i BE-së me marrëdhëniet në Shqipëri të përdorë ato ndikimi më i plotë për të ndihmuar Shqipërinë të shohë arrestimin e qytetarëve të saj që janë thjesht në përmbushjen e detyrave dhe të drejtave të tyre sipas Ligjit Kombëtar dhe Evropian në vend që të hynin në një dialog kuptimplotë dhe konstruktiv me ta të shihet si një shenjë se nuk është gati të anëtarësohet në Bashkimin Evropian dhe se lirimi dhe rikthimi i tyre është një hap themelor në rrugën drejt BE-së së plotë anëtarësimi. ATCEUC ka humbur të gjitha kontaktet me kolegët tanë shqiptarë dhe është thellësisht i mërzitur nga ky zhvillim dhe i shqetësuar për mirëqenien e tyre, ne kërkojmë që Autoritetet shqiptare lirojnë menjëherë kolegët tanë.

  • 13:32

   Kontrollorë turq në Rinas/ Kanë mbërritur që mbrëmë nga Podgorica

   Zbulohet se kush do t’i zëvendësojë 65 kontrollorët e kullës së aeroportit të Rinasit. Burime për Top Channel bëjnë me dije se shteti shqiptar ka marrë “hua” kontrollorë turq. Mësohet se ata kanë mbërritur që mbrëmë në Rinas, duke hyrë nga aeroporti i Podgoricës.

  • 15:12

   LISTA/ Nesër rinisin fluturimet në aeroportin e Rinasit! Me cilin shtet do udhëtojnë të parët qytetarët shqiptarë (SHTETET & ORARET)

   Ministrja Belinda Balluku bëri të ditur ditën e sotme se fluturimet do të rinisin ditën e nesërme në aeroportin e Rinasit. Kështu ditën e nesërme do të nisin fluturimet në orën 09:20 dhe do të vijojnë përgjatë gjithë ditës. Udhëtimi i parë do të jetë drejt Stambollit e më pas drejt, Brukselit, Vjenës, Beogradit e me radhë.

   LISTA: 

   Stamboll  09:20
   Brussels  09:35
   Eindhoven, Holande 11:30
   Milan Malpensa  12:15
   Karlsruhe, Gjermani  13:20
   Vienna / Vjene  15:05
   Belgrade / Beograd15:15
   Venice Marco Polo, Itali 15:30
   Sabiha Gokcen, Stamboll 16:30

   Athine 7:00
   Pisa / Piza (IT) 17:10
   Bari (IT)17:10
   Bologna/Bolonje 18:30
   Rome Fiumicino  19:15
   Rome Fiumicino 19:45
   Bergamo 19:55

  • 13:00

   Nisin fluturimet e para në Rinas! Qytetarët informohen: Kush ka fluturim për Dubai niset sot!

   Ditën e sotme do të rinisin vetëm udhëtimet drejt Dubait. Ky ishte informacioni që iu dha qytetarëve teksa qëndrojnë në pritje në ambientet e jashtme të aeroportit të Rinasit. ‘Kush do të iki për Gjermani, nesër në orën 09:00. Sot nuk bëhet, vetëm për Dubai. Sot nuk ka fluturime për Gjermani.’- dëgjohet të thotë qytetari në video. Kanë qënë punonjësit e aeroportit të Rinasit ata të cilët kanë dhënë informacionin për qytetarët.

  • 13:07

   Rama i përgjigjet Metës: Ilir, kam një lajm të keq për ty. Fluturimet rifillojnë normalisht, dokrrat me auditime vazhdoji me Leskon

   Edi Rama dhe Ilir Meta

   Kryeministri Edi Rama e sheh rinisjen e fluturimeve në aeroportin e Rinasit si një lajm të keq për presidentin e Republikës, Ilir Meta. Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkruan se plani i Metës dhe i Saliut dështoi, ndërsa kërkesën e presidentit për të nisur një audit në Albcontrol e quan një “dokërr”. Rama thotë se kjo çështje mund të vazhdojë në skutat e OFL-së bashkë me ish-kreun e KLSH-së, Bujar Leskaj.

   REAGIMI I PLOTË I RAMËS: 

   Ilir kam një lajm të keq për ty: Vaksinat vijnë sot dhe fluturimet rifillojnë normalisht nesër! Plani yt me Saliun për bllokimin e vaksinimit e rikthimin e Rrunpallës në prag të zgjedhjeve dështoi! Dokrrat me reflektime e auditime, vazhdoji me Leshkon dhe Leskon në skutat e OFL!

  • 12:58

   Peleshi: Forcat e Armatosura nuk do të marrin asnjë rol më tepër në ruajtjen e Aeroportit, s'jemi të licensuar për aviacion civil


   Ministri Niko Peleshi bëri të ditur ditën e sotme se policia po vijon ruajtjen e aeroportit. Në një deklaratë për mediat e pranishme, Peleshi tha se kontrollorët nuk janë ushtarakë që të mund të marrin përsipër operacionet e se nuk janë të liçensuar për aviacion civil. Ndër të tjera, ai shtoi duke thënë se nuk forcat e armatosura nuk do të marrin asnjë rol më tepër se ajo që bëjnë rutinë në aeroport.

   DEKLARATA:

   “Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura as nuk kanë marrë dhe as nuk do të marrin ndonjë rol më tepër se ajo që bëjnë rutinë në Aeroport, si pjesë integrale e tij, Policia Ushtarake, bën ruajtjen e tij. Nuk janë kontrollorët Ushtarak ato që do të marrin operacionet , nuk jemi ne të licencuar për aviacion civil”, tha Peleshi.

  • 12:49

   Presidenti Meta KËRKESË Kontrollit të Lartë të Shtetit: Auditoni shoqërinë “Albcontrol”

   Ilir Meta dhe pamje nga Rinasi

   Presidenti Ilir Meta ka kërkuar nag Konrollli i Lartë i Shtetit që të bëjë auditimin e plotë të shoqërisë “Albcontrol”. Në një njoftim zyrtar nga Presidenca, kreu i shtetit e ka cilësuar situatën si tepër të rëndë, ndaj edhe kërkon të dijë si janë menaxhuar të “Albcontrol”. Ndërkohë që shton se po ndjek nga afër dhe me vëmendje të gjitha zhvillimet e situatës, duke kërkuar marrjen e masave për të rifilluar pa vonesë funksionimin e monitorimit ajror dhe të shërbimeve aeroportuale

   “Presidenti i Republikës u bën thirrje për reflektim të gjithë aktorëve të përfshirë dhe është i gatshëm në çdo moment të thërrasë urgjent një tryezë për një zgjidhje sa më të shpejtë dhe të arsyeshme,”-shkruhet ndër të tjera në njoftimin zyrtar. 

   NJOFTIMI I PLOTË:

   Presidenti Meta i kërkon Kontrollit të Lartë të Shtetit nisjen e auditimit të plotë në shoqërinë “Albcontrol”. Nisur nga situata tepër e rëndë e krijuar dhe veçanërisht rolit, që ka “Albcontrol” për administrimin dhe kontrollin e hapësirës ajrore të Republikës së Shqipërisë, e lidhur direkt me sigurinë kombëtare të vendit dhe me garantimin e shërbimeve për udhëtarët dhe qytetarët shqiptarë, Presidenti i Republikës, SH.T.Z. Ilir Meta, i është drejtuar sot zyrtarisht Kontrollit të Lartë të Shtetit, duke i kërkuar të fillojë pa vonesë një auditim të plotë në shoqërinë “Albcontrol” mbi:

    
   –   mënyrën e menaxhimit të kësaj shoqërie;
   –  respektimin e dispozitave ligjore në vendimmarrjet e organeve drejtuese;
   –   përdorimin e fondeve publike;
   –   respektimin e procedurave në marrëdhëniet e punës, si dhe
   –   çdo aspekt tjetër që paraqet rrezik për veprimtarinë e sigurt dhe funksionimin normal të “Albcontrol”.
    
   Presidenti Meta po ndjek nga afër dhe me vëmendje zhvillimet lidhur me menaxhimin e situatës në “Abcontrol” dhe në aeroportin “Nënë Tereza”, dhe i kërkon autoriteteve respektive të marrin të gjitha masat, për të mos vënë në rrezik sigurinë e hapësirës ajrore në Republikën e Shqipërisë, për të rifilluar pa vonesë funksionimin e monitorimit ajror dhe të shërbimeve aeroportuale,  duke respektuar të drejtat dhe detyrimet reciproke, pa tejkaluar në mënyrë shproporcionale me reagimin e tyre, përgjegjësitë ligjore mbi këtë rast. Presidenti i Republikës u bën thirrje për reflektim të gjithë aktorëve të përfshirë dhe është i gatshëm në çdo moment të thërrasë urgjent një tryezë për një zgjidhje sa më të shpejtë dhe të arsyeshme.

  • 12:32

   Doni të udhëtoni jashtë Shqipërisë? Balluku jep datën: Nesër në mëngjes nisin fluturimet komerciale


   Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku ka dhënë lajmin se nga nesër në mëngjes do të rinisin fluturimet komerciale në Shqipëri. Në një konference për shtyp nga aeroporti i Rinasit, ajo ka bërë me dije se që sot do të nisin edhe fluturimet emergjente.  “Kjo situatë e rëndë padyshim na ka bërë të kuptojmë se ka qenë plan për bllokim deri ditën e fundit të zgjedhjeve. Janë marrë masat për të verifikuar çdo gjë. Trafiku ajror ka filluar punën. Do vëmë në funksion të gjitha njësitë dhe për të kthyer çdo gjë në normalitet. Në pistën e Rinasit do të ulen të gjithë avionët që futen tek fluturimet esenciale. Ndërkohë që fluturimet komerciale do të fillojnë nga nesër në mëngjes,“- tha Balluku.

   Ndërkohë që sot në aeroportin e Rinasit do të nisin fluturimet emergjente, ndërsa në orën 15:00 do të zbarkojnë edhe vaksinat e porositura anti-COVID.

  • 12:29

   Balluku shkon vetë në RINAS, jep LAJMIN: Sot në 3 vijnë vaksinat, nisin fluturimet esenciale!


   Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku ka bërë me dije se sot në aeroportin e Rinasit do të mbërrijnë vaksinat e kompanisë “Pzifer”. Në një konferencë për shtyp nga aeroporti i Rinasit, Balluku u shpreh se bashkë me vaksinat do të rinisin edhe fluturimet esenciale. Tek këto të fundit përfshihen fluturimet ushtarake, emergjente, humanitare dhe ato shëndetësore. “Jam këtu për të komunikuar situatën në aeroportin e Rinasit për shkak të një greve të paligjshme. Do të nisin fluturimet esenciale; humanitare, emergjente, shëndetësore, diplomatike etj. Kemi arritur që me një përpjekje të madhe të ruajmë sasinë e vaksianve. Do të vijën sot pas orës 3 pasdite. Është e pamundur të kemi fluturime komerciale,”-tha Balluku.

   Ndërsa sa i përket fluturimeve komerciale, ministrja dha lajmin se gjithçka do t’i kthehet normalitetit nesër në mëngjes por nuk ka bërë me dije detaje të tjera se kush do i zëvendësojë kontrollorët.

  • 12:36

   Bllokimi i Rinasit, reagon “Eurocontrol”: Po ndjekim situatën, nuk komentojmë hapat e autoriteteve shqiptare

   Eurocontrol

   Autoriteti Europian i Kontrollit Ajror, “Eurocontrol”, ka reaguar për bllokimin e fluturimeve në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza”. “Eurocontrol” thotë se ka marrë informacion mbi situatën në Shqipëri dhe për faktin që Autoriteti i Aviacionit Civil ka njoftuar për ndalimin e fluturimeve nga ora 10:00 e datës 7 prill, deri në orën 10:00 të datës 8 prill, raporton A2 News.

   “Rrjeti i Menaxherëve të “Eurocontrol” po e ndjek nga afër situatën, dhe jemi siguruar që asnjë avion me destinacion Aeroportin e Tiranës të mos niset nga zonat në përgjegjësinë tonë gjatë kësaj periudhe. Nuk mund të komentojmë hapat e marra nga autoritetet shqiptare”, thotë “Eurocontrol”.

  • 12:23

   Thellohet kriza në Rinas! Shtyhet hapja e aeroportit, puna mbetet e pezulluar deri më 9 prill

   Rinisja e punës në aeroportin e Rinasit do të  shtyhet deri në datën 9 prill. Hapja e aeroportit të Rinasit do të shtyhet dhe një ditë më shumë. Nisja e fluturimeve do të bëhet ditën e nesërme në orën 07:00. Kjo do të bëjë që qytetarët të cilët kishin planifikuar fluturime jashtë vendit të presin dhe një ditë më shumë.

  • 12:19

   KOLAPS te Aeroporti i Rinasit! Të rinjtë e të moshuarit presin me orë të tëra me valixhe në duar, garda e sigurisë shpërndan ujë


   Aeroporti ‘Nënë Tereza’ në Rinas është përfshirë në kolaps, pasi qindra qytetarë presin për të nisur fluturimet e prenotuara.

   Në fotot dhe videot e siguruara nga Dosja.al, të rinjtë e të moshuarit presin ulur në ambientet e jashtme të aeroportit, ndërsa ende nuk kanë marrë një përgjigjje përfundimtare për nisjen e fluturimeve të pezulluara që prej ditës së djeshme.

   Punonjësit e gardës së sigurisë shihen teska shpërndajnë ujë tëk personat që presin me padurim një njoftim për fillimin e fluturimeve

  • 12:01

   Arrestimi i 3 kontrollorëve, flet avokati: Arsyeja për ndalimin e tyre janë mesazhet në What’sApp


   Avokati Rezart Kthupi ka dalë para mediave për të bërë të ditur se arrestimi i tre kontrollorëve është bërë për shkak të bisedave që janë zbuluar në ‘Whatssap’. Ai ka bërë të ditur se kanë përfunduar procedurat për ndalimin e tre kontrollorëve dhe akuzat që rëndojnë ndaj tyre janë për shpërdorim detyre. Akuza që është ngritur ndaj tyre është për komunikimet që janë bërë në grup të kontrollorëve.

   DEKLARATA:Sapo kanë përfunduar procedurat për ndalimin e tre kontrolloreve, akuza është shpërdorim detyre në bashkëpunim, kjo është sa i takon pjesës informative. Zoti Fezga sapo ka kaluar Covidin, nuk është në kushtet më të mira, për të përballuar ndalimin prej 228 orësh në paraburgim. Është një akuzë që nuk mund t’iu komunikohet atyre, se nuk janë funksionarë publikë. Personat e ndaluar e kanë kundërshtuar ndalimin e tyre, nuk e di nëse një person mund të ndalohet për komunikime në Whatsup. Dmth është një akuzë që është ngritur në bazë të komunikimit në grup. Të bëjmë një sqarim, është e vërtetë që Albcontroll është me vetëfinancim, por është në pronësi të Ministrisë së Ekonomisë dhe Energjitikës, e cila kishte të gjitha mundësitë që të merrte huam, sikurse ka marrë në vitin 2019 për investime. Është pretendim që nuk ka asnjë provë që ta provojë, të gjithë kontrollorët kanë qenë sot këtu, dhe me çfarë baze, avionët nuk punojnë.

  • 11:46

   U mblodhën me urgjencë dje, vendimet e Komitetit të Mbrojtjes Civile: Licensoni kontrollorë të tjerë me procedurë të përshpejtuar

   Komiteti i Mbrojtjes Civile ka bërë me dije zyrtarisht vendimet e marra mbrëmjen e djeshme për të zgjidhur krizën në aeroportin “Nënë Tereza”. Dje u vendos që Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë të marrë masat e nevojshme për të bërë operacional kontrollin e trafikut ajror, duke zëvendësuar  kontrollorët e larguar me kontrollorë të rinj vendas ose të huaj.

   “Autoriteti i Aviacionit Civil u ngarkua të marrë të gjitha masat e nevojshme për rifillimin gradual të operimit ajror dhe në rast nevoje, të liçensojë në mënyrë të përshpejtuar kontrollorët e trafikut ajror në përputhje me urdhrin e ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë,”– shkruhet në njoftimin zyrtar.

   VENDIMET: 

   Komiteti i Mbrojtjes Civile u mblodh online me kërkesë të për të diskutuar problematikat e krijuara në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza” dhe masat e nevojshme për normalizimin e situatës. Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, njëkohësisht edhe kryetar i Komitetit të Mbrojtjes Civile, pasi u njoh me shqetësimin për problematikat e krijuara në ditët e fundit në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza”, për shkak të bojkotit të kontrollorëve të kompanisë Albcontrol, vuri në dukje se bazë të ligjit 45/2019, datë 18.07.2019 “Për Mbrojtjen Civile”, Aeroporti Ndërkombëtar i Rinasit konsiderohet infrastrukturë kritike, madje sipas nenit 43, konsiderohet infrastrukturë kritike me efekt ndërkufitar. Me propozim të ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë, Komiteti i Mbrojtjes Civile vendosi që Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë të marrë masat e nevojshme për të bërë operacional kontrollin e trafikut ajror, qoftë edhe duke zëvendësuar nëse lind nevoja kontrollorët e larguar me kontrollorë të rinj vendas ose të huaj. Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë në kuadër të situatës së krijuar, u ngarkua të përcaktojë kriteret minimale të licencës sipas standardeve ndërkombëtare si dhe çdo kriter tjetër të nevojshëm për të filluar fluturimet sa më parë. Autoriteti i Aviacionit Civil u ngarkua të marrë të gjitha masat e nevojshme për rifillimin gradual të operimit ajror dhe në rast nevoje, të liçensojë në mënyrë të përshpejtuar kontrollorët e trafikut ajror në përputhje me urdhrin e ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë.

  • 11:23

   Pezullimi i punës te aeroporti ‘Nënë Tereza’, ‘ngec’ edhe Çiljeta, pret në ambientet e jashtme në makinën luksoze

   Mes shumë qytetarëve të cilët presin prej orësh të bllokuar në aeroportin ‘Nënë Tereza’ është edhe këngëtarja Çiljeta Xhilaga. Në disa foto të publikuara nga OraNews, Çiljeta shihet duke pritur në ambientet e jashtme të aeroportit, së bashku me djalin e saj në makinë.

   Bashkë me Çiljetën, shumë qytetarë të tjerë janë duke pritur për nisjen e punës së aeroportit, edhe pse deri tani nuk është dhënë asnjë njoftim përfundimtar.

  • 11:30

   Balluku kërkon kontrollorë nga jashtë, reagon ashpër gazetarja: Jeta e pasagjerëve s’ngatërrohet me ‘sahanë turq’, se njohin relievin shqiptar

   Aranita Brahaj

   Gazetarja Aranita Brahaj ka reaguar lidhur me pezullimin e fluturimeve në aeroportin e Rinasit. Me anë të një postimi në Facebook, Brahaj shkruan se jeta e pasagjerëve nuk mund të ngelet në dorë të kontrollorëve turq, pasi nuk e njohin terrenin shqiptar.

   “Jeta e pasagjereve nuk ngatarrohet me “sahane turq”. Nese Shteti e Zgjidh me Kontrollor Turq, duhen jave trajnim per ti mesuar karakteristika te relievit dhe ajrit shqiptar. Plus nese EuroControl perligj qendrimin e Kontrolloreve Shqiptar asnje kontrollor i licensuar nuk do te pranoje te beje pune vullnetare per Aeroportin tone. Shume i rezikshem per jeten e pasagjereve cdo huamarrje e burimeve njerzore qe nuk njohin hapairat e #Rinasit. Nuk ngatarrohen sahanet me Turkun per cdo gje. Jo cdo sektor menaxhohet allaRama,”-shkruan gazetarja.

   POSTIMI I PLOTË:

    

  • 11:29

   ME EMRA: Arrestohen 3 nga punonjësit e Albcontrol

   Foto ilustruese

   Pezullimi i punës në aeroportin e Rinasit, arrestohen 3 nga punonjësit e Albcontrol. Në pranga kreu i sindikatës, Armando Fezga, përgjegjësja e turnit, Flora Ndreca e Muhin Mezini.

  • 11:17

   ASNJË FLUTURIM/ Kolapsi në Rinas, Eurocontrol “skuq” Shqipërinë, vendi kthehet në “zonë të vdekur” ajrore

   Bllokimi i fluturimeve në aeroportin e Rinasit ka krijuar kaos në hapësirën shqiptare. Siç mund ta shikoni edhe në fotot e mëposhtme, qielli shqiptar është bosh dhe i markuar me të kuqe.

   Harta e kuqe

   Të gjithë mjetet fluturuese që do të kalojnë mbi hapësirën shqiptare duhet të marrin rrugën e gjatë. Çdo avion që kalon në hapësirën ajrore shqiptare paguan rreth 70 dollarë për një kalim.

  • 11:04

   Merren MASA! Balluku lëviz çdo gur për të nisur fluturimet, ka kërkuar kontrollorë nga NATO

   Belinda Balluku

   Qeveria ka nisur përpjekjet për zëvendësuar kontrollorët e aeroportit të Rinasit, kur kanë kaluar më shumë se 24 orë që nga pezullimi i fluturimve. Burime për Dosja.al bëjnë me dije se ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku ka kërkuar kontrollorë nga NATO. Ndërkohë që pritet marrëveshje me vende partnere për të sjellë kontrollorë në Rinas

   “Është bërë kërkesë nga të gjitha vendet dhe Eurocontrol për të sjellë kontrollorë të tjerë, por ende nuk ka asnjë përgjigje prej tyre,”-bëjnë me dije burime.

  • 10:24

   Bojkotimi i punës në aeoroportin ‘Nënë Tereza’, ICAO: Pezullimi shtyhet deri në orën 15:00

   Aeroporti i Rinasit do të qëndrojë i mbyllur deri në orën 15:00 të ditës së sotme. Mbyllja do të jetë deri në nxjerrjen e një njoftimi të dytë në varësi të zhbllokimit ose jot ë situatës. Njoftimi është dhënë nga ICAO, Autoriteti Ndërkombëtar i Fluturimeve, ku theksohet mbyllja e aeroportit për shkak të mungesës së stafit deri në orën 15:00 të pasdites.

   Ende nuk dihet nëse do të arrihet një marrëveshje mes ministres Balluku dhe kontrollorëve të avizcionit civil për rikthimin e tyre në punë deri në orën 15:00.

  • 10:39

   U shoqëruan mbrëmjen e djeshme për në Komisariat, lihen të lirë të gjithë kontrollorët e trafikut ajror

   Te gjithë kontrollorët e trafikut ajror të aeroportit të Rinasit janë lënë të lirë pas marrjes në pyetje nga ana e oficerëve të policisë gjyqësore te prokurorisë së Tiranës. Deri tani zyrtarisht nuk janë lëshuar urdhër arreste, por hetimet mbi pezullimin e punës nga punonjësit e Albcontrol vijojnë.

   Një pjesë e kontrollorëve u shoqëruan gjatë orëve të vona të natës së djeshme nga ambientet e një hoteli në Rinas, ndërsa pjesa tjetër u paraqit vullnetarisht pas komunikimit policor. Numri total i personave të shoqëruar arrit në 28 mëngjesin e sotëm, ku pas marrjes në pyetje u liruan fillimisht 4 kontrollorë dhe më pas pjesa tjetër e tyre.

  • 10:23

   Peleshi mbledh Komitetin e Mbrojtjes Civile! Vendimi: Balluku do të marrë masa për rikthimin e punës në Rinas!

   Belinda Balluku, Niko Peleshi

   Komiteti i Mbrojtjes Civile është mbledhur me urdhër të ministrit Niko Peleshi. Në mbledhje është vendosur që ministrja Belinda Balluku do të jetë ajo që do të marrë masa për rikthimin e punës në Rinas. Ndërkohë, në një intervistë Peleshi ka bërë me dije se ministrja është autorizuar dhe për të bërë zëvendësimin e kontrollorëve. Sipas tij, është kërkuar që të merret çdo masë për kthimin e situatës në normalitet.

  • 10:08

   Protesta e kontrollorëve të trafikut ajror, zyrtarë të lartë pritet t’i nënshtrohen hetimit

   Në hetimet për situatën e krijuar në aeroportin e Rinasit do të përfshihen dhe zyrtarë të lartë. Kjo iu bë e ditur ditën e sotme nga gazetarja Klodiana Lala. Ajo tha se prokuroria është duke sekuestruar të gjithë dokumentacionin, si kontratat e punës, por edhe është duke marrë në pyetje të gjithë kontrollorët që pretendojnë se janë të paaftë përkohësisht për të kryer punën për shkak të stresit të krijuar edhe nga përhapja e COVID-19

   “Në orët e vona të mbrëmjes së kaluar Prokuroria e Tiranës njoftoi se ka çelur një hetim penal lidhur me situatën e krijuar në aeroportin e Rinasit ku pas bojkotit të punës nga ana e kontrollorëve është paralizuar gjithë puna dhe nuk ka pasur asnjë avion të jetë ulur apo të jetë ngritur nga pikëpamja e aeroportit më të madh në vend. Burime zyrtare pranë organit të akuzës bëjnë me dije se hetimi ka nisur për veprën penale të shpërdorimit të detyrës.Prokuroria është duke sekuestruar të gjithë dokumentacionin, si kontratat e punës, por edhe është duke marrë në pyetje të gjithë kontrollorët që pretendojnë se janë të paaftë përkohësisht për të kryer punën për shkak të stresit të krijuar edhe nga përhapja e COVID-19 dhe më pas do të ketë dhe një rimarrje të tyre në pyetje lidhur me pretendimet që kanë ngritur. Ky bojkot i kontrollorëve ka sjellë dhe bllokim të punës duke sjellë një dëm të madh ekonomik, ndërkohë që janë dhjetëra qytetarë që nuk kanë mundur të fluturojnë.Hetimit pritet t’i nënshtrohen dhe zyrtarë të lartë të cilët kanë pasur informacion për mënyrën se si po rrjedhin ngjarjet dhe se si mund të shkohej në paralizimin e punës në aeroportin e vetëm në vend”, raportoi gazetarja Klodiana Lala.

  • 9:48

   Anulimi i fluturimeve, pasagjerët qëndrojnë të hutuar jashtë Rinasit: Nuk dimë asgjë, nuk na kanë dhënë asnjë infomacion. Do iki në Kosovë, çfarë të bëj…

   Qyteraret ne Rinas

   Pasagjerët të cilët iu janë anulluar udhëtimet në Rinas janë shprehur se nuk kanë marrë asnjë informacion se çfarë do të bëhet më tej. Për ‘Faxnews’ ata bëjnë të ditur se nuk kanë marrë asnjë telefonatë nga aeroporti, ndërsa ka të tjerë që shprehen se kanë marrë vesh për anulimet vetëm pak minuta para se të mbërrinin në Rinas.

   DEKLARATAT:

   Nuk dimë gjë. Kam fluturim në orën 12 në Bergamo’.

   ‘Për në Piza, nuk ka njoftuar njeri. Kam ardhur që në orën 5, mora vesh gjysëm ore më herët, rrugës. Cfarë do të bëj, do gjej mënyrë tjetër, ose do të kthehem mbrapsht në Kosovë. Numër telefoni e kanë, nuk kanë marrë në telefon.’.

   ‘Në orën 12 kam udhëtim. Nuk di gjë fare’

   ‘Nuk ka informacion. Nuk e di, në orën 10 na thanë se do na japin informacion’.

   ‘Në orën 09:35 kam udhëtim. Na i kanë anulluar’.

  • 9:38

   MERRET VENDIMI! Ministri Peleshi zbardh DETAJE: Kontrollorët do të zëvendësohen me shqiptarë e të huaj

   Niko Peleshi

   Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka bërë me dije detaje lidhur me mbledhjen e Komitetit të Mbrojtjes Civile në orët e vona të mbrëmjes së djeshme.  Në një intervistë për “Vizion Plus”, Peleshi ka bërë me dije se ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku është autorizuar për të bërë zëvendësimin e kontrollorëve. Sipas tij, është kërkuar që të merret çdo masë për kthimin e situatës në normalitet.

   “Dua të bëj me dije për herë të parë në media diçka. Ministri i Mbrojtjes është edhe drejtues i Komitetit të Mbrojtjes Civile dhe kam thirrur në orët e vona një takim të Komitetit të Mbrojtjes Civile. Ky Komitet i përbërë nga disa ministra, ka marrë një vendim me tre pika. Pika e parë ngarkon ministrin e Infrastrukturës dhe Energjisë për marrjen e masave të nevojshme për të bërë të mundur rikthimin e punës, qoftë edhe duke zëvendësuar e kontrollorët, qoftë me të huaj, qoftë me vendas; të përcaktojë kriteret e licencimit për të rinisur fluturimet sa më parë dhe të bëhet çfarë është e nevojshme për rifillimin gradual të punës. Nuk mund të rrimë në vend, nuk mund të ngelemi peng i lojës politike, do të kryej deri në fund detyrën time si ministër, nisur nga rezultati i këtij Komiteti, ministrja Balluku ngarkohet për të bërë gjithçka për të rifilluar punën. Njerëzit kanë shumë pikëpyetje kur do të vijnë, kur do të ikin, priten vaksinat, e kemi vlerësuar si një kërcënim për Mbrojtjen Civile dhe kemi marrë këtë vendim,”-tha Peleshi.

  • 9:21

   U ndalua nga policia, kontrollori: Kam brenda prej orës 11 të darkës, më sekuestruan telefonin, nuk e di a kanë të drejtë ta mbajnë

   Kontrollori Pirro Lako ka dhënë një deklaratë për ‘Balkanweb’ pas daljes së tij nga ambientet e komisariatit të Tiranës. Ai bëri të ditur se policia i kishte sekuestruar telefonin, por se nuk dinte arsyen. Ndër të tjera, ai tha se i kanë bërë pyetje të thjeshta, firmosi një procesverbal për telefonin dhe më pas e lanë të lirë.

   PYETJE-PËRGJIGJET:

   Sa orë qëndruat i shoqëruar në Drejtorinë e Tiranës?
   Që nga ora 11 e darkës.

   Çfarë ju komunikua?

   Thjesht për një pyetje, plotësoni deklaratën për veprimet tona, pse deklaruam paaftësinë. Mua më bënë pyetje të thjeshta, thjesht më kanë mbajtur telefonin, nuk e di pse. Nuk e di a kanë të drejtë ta hapin telefonin dhe ta mbajnë, por aty jemi pambrojt.

   Firmosët diçka?

   Firmosa deklaratën dhe një procesverbal për telefonin.

   Telefoni është aktualisht i sekuestruar?

   Po i sekuestruar. Nuk e di, nuk është se të thonë shumë, thjesht do kalojë në prokurori.

  • 9:06

   Ndalimi i kontrollorëve, avokati i tyre: Janë shoqëruar 24 prej tyre, 4 janë lënë të lirë. Nuk e di arsyetimin që do bëjë Prokuroria…


   Avokati i kontrollorëve të Rinasit ka dalë në një deklaratë për mediat. Rezart Kthupi ka bërë të ditur se mbrëmjen e djeshme janë ndaluar nga policia 24 kontrollorë, ku katër prej tyre janë lënë të lirë ditën e sotme. Ndërkohë, Kthupi bën të ditur se arrestimi i tyre është bërë mbrëmë në orën 12 të natës. Ai shton se disa prej ndalimeve u bënë në hotele e të tjera në ambientet e Rinasit, mirëpo nuk përjashton as faktin se disa janë paraqitur në mënyrë vullnetare në polici.

   Avokati: Janë shoqëruar 24 kontrollorë, 4 kontrollorë u lanë të lirë, në polici kanë dhënë shpkegime. Për këta 4 që kanë dalë nuk ka ende akuza të ngritura. Unë nuk kam qënë prezent dhe nuk e kam parë fizikisht. Kur të dalin do të flasim. Janë shoqëruar mbrëmë në orën 12 të natës, një pjesë u kapën në hotele. Disa janë paraqitur vullnetarisht në polici. Në rastin e kontrollorëve nuk e di se si është arsyetimi që do të bëjë Prokuroria. Albcontrolli është i pavarur nga shteti shqiptar.

  • 9:05

   Keni për t’u larguar sot nga Shqipëria? Mos u nisni në aeroport, anulohen fluturimet e parashikuara paraditen e sotme! Ende asnjë vendim për orët e pasdites (LISTA)

   Asnjë fluturim nuk do të kryhet as sot nga aeroporti i Rinasit. TIA, në faqen e saj zyrtare, shprehet se nuk mban asnjë përgjegjësi për anullimin apo vonesat në fluturim, duke njoftuar edhe fluturimet që nuk do të kryhen. Ndërkohë që ende nuk ka asnjë vendim për fluturimet e orëve të pasdites.

  • 8:53

   Pezullimi i fluturimeve nga Rinasi, arrestohen 2 nga kontrollorët e Albcontrol

   Prokuroria e Tiranës ka firmosur  urdhër-arrestet e para për 2 nga kontrollorët e aeroportit të Rinasit. Mësohet se të dy ishin shoqëruar mbrëmjen e djeshme në Prokurori për t’u marrë në pyetje por sot janë arrestuar. Ndërkohë që ende nuk dihen detaje lidhur me identitetin e tyre.

   Aeroporti i Rinasit ka pezulluar ditën e djeshme të gjitha fluturimet, ndërkohë që anulimi vijon dhe ditën e sotme. Shkak është bërë mosplotësimi i kërkesave të kontrollorëve. Ministrja Belinda Balluku ka hequr të gjitha përgjegjësitë nga shteti, ndërsa ka ngritur alarmin për “puç shteti”. Presidenti Ilir Meta ka kërkuar zgjidhje nga qeveria, ndërsa kryeministri Edi Rama i ka kërcënuar punonjësit e ‘Albcontrol’ me burg.

  • 8:43

   ‘Sikur po arrestonin Bin Ladenin’/ Kontrollorët i nxorën me dhunë nga hoteli në Rinas, flet menaxheri: Morën dhe dy punëtorët tanë

   Aeroporti Nënë Tereza

   Kontrollorët e trafikut ajror të Rinasut u ndaluan nga policia e shtetit në një hotel pranë aeroportit. Ndërkohë, pas ndalimit të tyre, menaxheri i hotelit ka bërë të ditur se mes personave që kanë dërguar në komisariat janë dhe dy punonjës të hotelit.“Ishte sikur po arrestonin Bin Ladenin jo kontrollorët. Morën dhe dy punonjës të hotelit”, ishte dëshmia e menaxherit të hotelit. Puna në Aeroportin e vetëm të vendit është e pezulluar prej ditës së djeshme, deri në orën 10 të paradites së sotme, dhe mbetet për t’u parë nëse një pjesë e kontrollorëve do të kthehen në punë, duke rënë pre e presionit të qeverisë.

  • 8:39

   Protesta në Rinas, shtetit “i zien koka”/ Niko Peleshi në krye të detyrës, mbledh natën vonë Komitetin e Mbrojtjes Civile. Çfarë u vendos…?

   Foto ilustruese

   Protesta në aeroportin e Rinasit ka ngirut në “këmbë” shtetin. Situata e paprecendentë që ka bllokuar çdo hyrje nga ajri ka sjellë edhe mbledhjen e Komitetit të Mbrojtjes Civile. Burime për Dosja.al bëjnë me dije se mbrëmjen e djeshme, në orët e vona ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka mbledhur këshilltarët e tij për të diskutuar lidhur me hapat që duhet të merren për të mbrojtur vendin. Ndërkohë që në aeroport është dërguar Ushtria, për të ruajtur objektin.

  • 7:59

   ME EMRA/ U shoqëruan pas mesnatës…Mbahen ende në Prokurorinë e Tiranës 9 kontrollorë

   Pamje nga Rinasi

   Mbahen të shoqëruar në Prokurorinë e Tiranës 9 kontrollorë të aeroportit të Rinasit. Bëhet fjalë për: Rei Katroshi, Flora Ndreca, Sokol Kosta, Mohnir Mezini, Elton Shabani, Armando Fezga, dhe disa persona të tjerë. Mësohet se një pjesë e tyre janë marrë në telefon, ndërsa të tjerë kanë shkuar vullnetarisht në Polici. Kontrollorët janë vendosur që të hetohen në gjendje të lirë pasi ndaj tyre  nuk ka një urdhër-arresti. Të gjithë janë marrë në Prokurori pa avokatin, me pretendimin se nuk kanë cilësinë e të pandehurit, dhe janë pyetur për informacion lidhur me situatën e tyre.

  • 7:55

   Ishin strehuar në një hotel! Policia ‘zbarkon’ në terren, shoqërohen 7 kontrollorë

   Pamje nga Rinasi

   7 nga 65 kontrollorët që firmosën sot letrën për paaftësi në punë dhe nisën protestën, janë shoqëruar në Polici. Dosja.al ka mësuar se kontrollorët ishin strehuar të gjithë në një hotel mbrëmjen e sotm ku dhe do të flinin. Kjo pasi shtëpia e tyre ishte vendi i parë ku policia do të kërkonte pas protestës që bllokoi trafikun ajror në vend. Pas kontrolleve të kryera, efektivët kanë shoqëruar 7 kontrollorë. Dosja.al raportoi më herët se Porkuroria e Tiranës ka nisur hetimet për protestën dhe po zbulon rolin e çdo kontrollori, të cilët do të merren në pyetje.

  2 Komente në “Rinisin pjesërisht fluturimet në Rinas, ulet avioni i parë me vaksina/ Nesër rikthehet normaliteti, qeveria merr kontrollorë turq, arrestohen 3 punonjësit, zbulohen SMS-të e Whatsappit (ZHVILLIMET SOT)

  1. Shteti nxjerr ushtrine e FNSh …per virusin e aeroportin …se nxorri as ne Elbasan as Shkoder e Vlore ku vriten perdite njerezit sikur te jen ne Sinaloa …shteti ben te fortin gjithmone me te dobetit …shtet leshi ..shtet bastard ..

  2. Ku do ikin mbas 25 prillit Perversi qe di vetem fjalen burg dhe ajo injorantja qe mezi ka mbaruar gjimnazin dhe u be ministre ???????

  Shto Koment