LIVE UPDATES
Bota

Grabitqari seksual përdhunoi dhe vrau 48 burra në Britani, djali shembullor i biznesmenit joshte viktimat dhe i filmonte aktet

9 Janar 2020, 09:58 Nga DOSJA
Grabitqari seksual përdhunoi dhe vrau 48 burra në Britani, djali

BRITANI– Sinaga, një student 36-vjeçar i doktoratës nga Indonezia, u shpall fajtor për 159 vepra seksuale kundër 48 burrave.

Ai i kapte viktimat e tij jashtë klubeve në Manchester dhe i joshte në banesën e tij, ku i drogonte dhe i sulmote ndërsa po filmonte sulmet.

Të hënën, një gjykatës burgosi ​​Sinagën për tërë jetën, me një mandat minimal 30 vjet.

Ndërsa familja dhe miqtë e Sinagës pajtohen me fatin e tij, ata kanë pikturuar një foto të jetës së tij në Indonezi para se ai të bëhej një grabitqar seksual serial.

Duke folur për herë të parë që kur djali i tij u burgos, babai i tij Saibun Sinaga i tha BBC Indonesian përmes telefonit: “Ne e pranojmë aktgjykimin. Dënimi i tij i përshtatet krimeve të tij. Unë nuk dua ta diskutoj çështjen më tej.”

Miqtë e Sinagës në Universitetin e Indonezisë thonë se ai ishte një student i zjarrtë dhe i popullarizuar.

“Ai ishte shumë shoqëror, miqësor, i thjeshtë për t’u shoqëruar dhe argëtues për të punuar me projekte,”- tha një mik, i cili dëshironte të mos emërohej.

Sinaga thuhet se ka rënë në dashuri me qytetin e Manchester dhe i tha familjes së tij që ai dëshironte të jetonte përgjithmonë në Britani.

Duke jetuar afër fshatit Gay të Mançesterit, ai ishte në gjendje të shprehte hapur seksualitetin e tij në një mënyrë që ishte e pamundur të bëhej përsëri në Indonezi.

Sinaga më i madhi nga katër fëmijët, lindi në vitin 1983 në një familje konservatore të krishterë, pjesë e fisit Batak nga ishulli i Sumatra.

Babai i tij është një biznesmen i pasur, i cili zotëron disa degë të një banke private.

Ishin paratë e babait të tij që lejuan Sinaga të ishte një student i përhershëm që paguan tarifë ndërkombëtare për më shumë se 10 vjet, deri në arrestimin e tij në 2 qershor 2017. Babai i Sinaga gjithashtu financoi banesën e tij në Rrugën Princess, në zemër të qendrës së qytetit të Manchester.

Nëna e tij ishte i vetmi anëtar i familjes që ndoqi një nga gjyqet e Sinagës. Ajo erdhi në seancën e parë paragjyqësore, por nuk ishte e pranishme për asnjë nga katër gjykimet.

 

Sidoqoftë, ajo shkroi një deklaratë të dëshmitarëve të karakterit, e cila u paraqit në mbrojtjen e tij.

Burimi: BBC

(R.L/Dosja/al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota britani manchester reynhard sinaga vrasesi famëkeq vrasesi serial britani manchester reynhard sinaga vrasesi famëkeq vrasesi serial

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve