LIVE UPDATES
Aktualitet

Grabitja në Korçë/ Kambisti ndiqej nga hajdutët deri në Tiranë, dinamika e plotë e një krimi që tmerroi qytetin

14 Janar 2021, 11:24 Nga DOSJA
Grabitja në Korçë/ Kambisti ndiqej nga hajdutët deri

KORÇË-Agim Çaçi, një 42-vjeçar me profesion jurist është njeriu që së bashku me dy persona të tjerë në 11 janar 2021 në qytetin e Korçës, arritën ti marrin plot 40 milion lekë të vjetra, kambistit Shefqet Muço.

Nga kjo grabitje është arritur të arrestohet vetëm juristi Agim Çaçi, i cili u “mbërthye” nga Muço në përleshje e sipër,duke mos u lëshuar deri në momentin e ardhjes së një patrulle policie.

Ora News zbardh të plotë dinamikën e këtij krimi të rëndë, që tre ditë më parë tronditi opinionin në Korçë. Skuadra me tre persona, ku bënte pjesë dhe juristi Agim Çaçi, ishte e pajisur me armë dhe leva hekuri dhe ditën e krimit, ishin pozicionuar qysh në orët e para të mëngjesit përpara shtëpisë së kambistit, Shefqet Muço.

Gazetari Elton Qyno raporton se grabitësit, kishin ngritur një skenar të denjë për filma aksion, pasi kishin disa ditë që monitoronin lëvizjet e kambistit nga Korça në Tiranë dhe anasjelltas, itinerar, ky që kryhej thuajse çdo ditë nga Muço, për shkak të shkëmbimit valutor. Të njëjtën gjë kambisti Muço, do kryente dhe në datën 11 janar 2021, ku herët në mëngjes ai do udhëtonte nga Korça në Tiranë, për të këmbyer në tregun e valutës, një shumë financiare prej rreth 40 milion lekë.

Por 56 vjeçari nuk ka menduar se sapo të dilte nga banesa do binte në një pritë të mirëorganizuar me armë dhe leva hekuri. Sipas dosjes së policisë së Korçës, grabitësit janë pozicionuar para shtëpisë së kambistit rreth orës 04:30, ku në ambientet pranë shtëpisë është parkuar një makinë me ngjyrë blu,ku te vendi i shoferit qëndronte një person i shtrirë në sendilje që të linte përshtypjen se po flinte gjumë. Këtë fakt policia e ka vërtetuar nga dëshmia e një roje objekti që ndodhet afër vendit të ngjarjes, i cili ka vënë re pozicionimin e tre personave, por që s’ka kuptuar se çfarë mund të ndodhte.

Sipas dëshmisë së rojës një person ndodhej në makinë, të tjerët ishin fshehur afër shtëpisë së Shefqet Muços. Grabitësit kanë qenë me maska dhe mjete të forta si leva hekuri dhe një prej tyre ka qenë me armë. Sipas hetimit e para që ka dalë nga banesa ka qenë gruaja e Shefqet Muços, J.Muço, e cila pasi vëzhgon rrugën, ambientin për rreth, i flet bashkëshortit të saj, që të dilte nga banesa.

Shefqeti ka dalë nga shtëpia me një çantë, ku sipas tij kishte 40 milion lekë të vjetra. Në momentin që Shefqeti ka futur në bagazh çantën me lekë dhe ka mbyllur bagazhin është sulmuar befasisht nga grabitësit e maskuar, të cilët kanë filluar ta godasin me sende të forta. Muço, ka arritur të kapi njërin prej tyre dhe nuk e ka lëshuar për asnjë moment. E gjithë skena është parë nga bashkëshortja e kambistit, e cila e tmerruar, ka hyrë brenda në banesë duke thirrur.

Nga britmat, është çuar nga gjumi djali i kambistit, Oltjon Muço, i cili i ka shkuar në ndihmë babait të tij, Shefqetit. Oltjoni, është përleshur me dy grabitësit e tjerë, të cilët kishin sende të forta dhe ishin të maskuar. Njëri prej tyre kishte një pistoletë dhe se do e vriste, nëse nuk e lëshonte nga duart shokun e tyre, që më vonë rezultoi të ishte Agim Çaçi.

Në pamundësi për të liruar shokun dhe për shkak se në ndihmë të kambistit, dolën dhe disa komshinj të lagjes, janë larguar me një automjet tip Golf me targa të qytetit të Durrësit. Në ikje e sipër njërit prej grabitësve i është rrëzuar maska dhe është parë nga gruaja e kambistit se ishte pa flokë dhe i dobët.

Deri në këtë fazë të hetimit nuk del se grabitësit kanë marrë çantën me lek të vendosur nga kambisti në bagazhin e makinës. Vjedhjen e çantës me para nuk janë në gjendje ta përshkruajnë dhe vetë të dëmtuarit, të cilët japin shpjegime se çanta pas përleshjes me grabitësit mungonte në bagazhin e makinës.

Babë e bir, kanë mbajtur të “mbërthyer” dhe kanë ushtruar dhunë fizike ndaj personit që kishin mundur të neutralizonin, Agim Çaçi, që më vonë rezultoi të ishte me profesion jurist.

Tashmë ndaj Çaçit, është ngritur akuza e “Vjedhjes me dhunë” kryer në bashkëpunim dhe “Plagosjes së lehtë me dashje” kryer në bashkëpunim. Ndërkohë pritet që ditën e sotme, juristi Çaçi të dalë para gjykatës së Korçës, për tu njohur me masën e sigurisë “arrest në burg”.

MARRE NGA ORA NEWS

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet grabitja ne korce ngjarja ne korce grabitja ne korce ngjarja ne korce

Sondazh

Poll
Aktualitet 14 Janar 2021, 11:18

SHKODËR– Shtetrrethimi në Shkodër nga disa të rinj nuk është respektuar. Ata kanë shkelur orën 22:00 e cila është vendosur nga qeveria për masat anti-covid...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!