LIVE UPDATES
Aktualitet

Mëkat&lutje! Grabitësit e kambistit shkuan pas vjedhjes tek Kisha e Laçit, “skiferët” ia besuan milionat shokut…q

10 Maj 2021, 08:25 Nga DOSJA
Mëkat&lutje! Grabitësit e kambistit shkuan pas vjedhjes tek Kisha

TIRANË– Grabitja e 30 milionë lekëve të vjetra tek Rruga e Kavajës 6 ditë më parë është zbardhur tashmë nga Policia pas zbulimit të autorëve dhe kapjes së bashkëpunëtorit të tyre. Dëshmia e Roni Spahos, shokut të M. Gjonpalaj dhe M. Bashës (dy autorëve të grabitjes që janë ende në kërkim), ka zbardhur dinamikën e plotë të arratisjes dhe të fshehjes së parave.

Sipas Report Tv, dy autorët qëlluan me bishtin e sqeparit Qani Zilin dhe i morën paratë e më pas u larguan me motor. Të dy ishin të maskuar dhe me role të ndara. Njëri prej tyre mori paratë bashkë me çantë dhe u nis në këmbë, tjetri hipi në motor.

Ata e lanë me plan që të bashkoheshin tek vizat e bardha tek Rruga e Kavajës, por aty një automjet tip Mercedes Benz i preu rrugën motorit dhe përplasja ndryshoi edhe planin e grabitjes. Ata u larguan të dy me këmbë në drejtim të 21 dhjetorit, dhe nga ai moment kanë humbur çdo gjurmë. Paralelisht në këtë moment policia kishte nisur hetimin për grabitjen.

Por çfarë po bënin dy autorët? Ata fshehën paratë në një rrugicë tek Rruga e Kavajës dhe vetë u nisën për tek Kisha e Laçit. Aty u lutën në një ritual disi të habitshëm dhe më pas telefonuan mikun e tyre, tashmë të arrestuar Roni Spaho të shkonte të merrte lekët.

Por tashmë ishte tepër vonë! Policia i kishte gjetur paratë dhe po priste personin që do të shkonte ti merrte për të parë se kush ishte autori. Atë pasdite, telefoni i Roni Spahos tringëlliu nga zilja pasi e mori M.Gjonpalaj, për ti treguar se kishin bërë grabitje dhe se paratë i kishin fshehur te rruga e Kavajës.

Për t’ja ilustruar, ata kanë marrë një makinë “Toyota Yaris” dhe më pas duke bërë xhiro ia kanë treguar vendin. Të nesërmen, Gjonpalaj i kërkoi të shkonte dhe të merrte paratë. Sapo Roni Spaho hyri tek rrugica, ai iu tha policëve që e kapën në flagrancë se kishte ngatërruar rrugën. “Kam ngatërruar rrugën“,-mësohet të jetë shprehur i riu duke tentuar të largohej. 

(f.g/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

aktualitet aktualitet grabitet kambisti ne tirane qani zili grabitet kambisti ne tirane qani zili

Sondazh

Poll

Aktualitet 10 Maj 2021, 07:47

FIER– Familjarët e 31-vjeçares që ndërroi jetë një muaj më parë në spitalin e Fierit pas lindjes së foshnjes, kanë dalë në protest ditën e sotme para pro...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave