Aktualitet

Gjonaj pret prokurorin e antimafias italiane: Do përgjohen bisedat e të dënuarve, rruga që ndoqi Falcone do mposhtë krimin në Shqipëri (VD)

Gjonaj u shpreh se bashkëpunimi me drejtësinë italiane ka bërë që të vihet në zbatim është regjimi i posaçëm“41 bis”, sistem që në Itali ka rezultuar mjaft i posaçëm. Ministrja shtoi se ky plan ka si qëllim që ndërpresë marrëdhëniet e të dënuarve me anëtarët e bandës që kanë jashtë, por duhet përgjigje institucionale e koordinuar për të vijuar më tej.

TIRANË– Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, ka pritur sot Prokurorin e Antimafias dhe Antiterrorizmit në Itali, Federico Cafiero De Raho. Të dy së bashku, në një konferencë për mediat, kanë deklaruar bashkëpunimet që kanë inplementuar për të mposhtur krimin e organizuar, terrorizmin dhe mafian në Shqipëri.

Gjonaj u shpreh se bashkëpunimi me drejtësinë italiane ka bërë që të vihet në zbatim është regjimi i posaçëm“41 bis”, sistem që në Itali ka rezultuar mjaft i posaçëm. Ministrja shtoi se ky plan ka si qëllim që ndërpresë marrëdhëniet e të dënuarve me anëtarët e bandës që kanë jashtë, por duhet përgjigje institucionale e koordinuar për të vijuar më tej.

Nga ana tjetër prokurori De Raho solli në vëmendje vitet e trauzara të ’90-s në Itali, ku pas propozimit të konfiskimit të pasurisë së krimit gjyqtari Giovanni Falcone përfundoi i vrarë bashkë me gruan dhe tre truprojat e tij. Prokurori antimafias shtoi se Shqipëria po ndjek të njëjtën rrugë si Italia drejt shkatërrimit të krimit dhe se kjo gjë do të rezultojë mjaft efektive.

Kemi një problem të përbashkët, luftën ndaj krimit. Duhet të përgjohen bisedat e të dënuarve, tu reduktohen lidhje me botën e jashtme. Në këtë mënyrë të dënuarit nuk do të mund të drejtojnë botën e krimit nga burgu.

Duhet bërë konfiskim i pasurive të krimit. Ai që sugjeroi për konfiskim dhe për ligjin për pasuritë e krimit në Itali u vra nga mafia. Me Gjonajn kemi pasur bashkëpunim. Të godasësh pasuritë e tyre, kështu luftohet mafia. Ky është një hap ë bashkon Shqipërinë dhe Italinë. Ky është një hap që afron dy vendet dhe bashkon lidhjet e tyre. Kemi ngritur skuadra hetimore të përbashkëta,

Organizata kriminale Ndrangheta ka lidhje në Shqipëri. Shpesh krimi në Itali bashkëpunon më Shqipërinë për të lidhur marrëveshje. Kriminaliteti në Shqipëri është lidhur me organizata mafioze,”- tha De Raho ndër të tjera.

Pjesë nga fjala e Etilda Gjonajt

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Bashkëpunimi ynë me antimafian italiane është solid dhe i shtrirë në shumë aspekte për të luftuar krimin e organizuar venda dhe atë transnacional. Një nga prioritetet e qeverisë shqiptare është lufta kundër krimit të organizuar me të gjitha instrumentet ligjorë dhe institucionale.

Duhen ndaluar kontaktet e subjekteve që vuajnë dënimin ose ajnë në process hetimi. Ky sistem ka rezultuar më efikas në Itali dhe Shqipëria e ka huazuar në luftën krundër krimit të organizuar, është regjimi i posaçëm 41 bis.

Jemi të gjithë së bahsku për një sfidë të re. jemi aktualisht në fazën përfundimtare të zbatimit të regjimit të posaçëm të sigurisë së lartë në burgje për dosjet e para. Regjimi i posaçëm 41-bis është një instrument i domosdoshëm për të neutralizuar rrezikshmërinë dhe lidhjet e të burgosurve, të dënuar ose në paraburgim, me organizatat kriminale jashtë mureve të burgjeve.

Regjimi 41-bis do të rishikohet e rivlerësohet për secilin të dënuar gjatë zbatimit të tij, me qëllim garantimin e një balance të drejtë ndërmjet nevojës për të ndërprerë lidhjet e të dënuarve me organizatat kriminale, por edhe për të lejuar realizimin e qëllimit riedukues të dënimit dhe riintegrimin e të dënuarit në shoqëri.

Falënderoj përfaqësuesit e institucioneve ligjzbatuese, ambasadorin e BE-së, të ShBA-së, Italisë, Britanisë së Madhe, për mbështetjen që na kanë dhënë në kuadër të këtij proçesi.

Të pranishëm në konferencë ishin edhe Ambasadori i Italisë në Shqipëri, Alberto Cutillo, përfaqësuesja e OBDAT Michele Lakomy, Ambasadori Britanik Norman Duncan, ambsadaroi Luigi Soreca.

(j.v/f.m/dosja.al)

 • 13:02

  “Rrezikuan jetën e policëve dhe sigurinë në burgje”, Prela tregon ç’arrijnë të bëjnë ‘të fortët’ e burgosur: Ranin marrëdhënien me bandat

  Drejtuesja e Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Donika Prela, u shpreh se element të rrezikshëm të cilët edhe pse ndodhen në burgje ose janë dënuar kanë kërcënuar jetën e punonjësve të policisë. E pranishmë në deklaratën e përbashkët me ministren e drejtësisë Etilda Gjonajn, Prela u shpreh se kjo gjë ka cënuar sigurinë në burgje.

  “Elementë shumë të rrezikshëm është konstatuar që edhe pse ndodhen brenda burgjeve ose si të dënuar apo paraburgosur kanë vazhduar me intensitet të ruajnë lidhjet e tyre kriminale si brenda dhe jashtë burgut duke u bërë rrezik serioz për rendin dhe sigurinë në burgje por jo vetëm,”- tha ajo ndër të tjera.

 • 12:17

  Konfiskimi i pasurisë së krimit dhe lufta ndaj tij, Cutillo: Na bashkon kjo iniciativë

  Ambasadori i Italisë në Shqipëri, Alberto Cutillo u shpreh se Italia e mbështet Shqipërinë në nismat e ndërmarra për të luftuar krimin e organizuar.

   

  I pranishëm në konferencën e përbashkët me ministrinë e drejtësisë Etilda Gjonajn, Cutillo theksoi se italianët dhe shqiptarët i bashkon përpjekja për të anëtarësuar Shqipërinë në BE. Ai mbështeti fjalët e prokurorit De Raho.

  Fjalët e prokurorit dëshmojnë në mënyrë ekzemplare se si Italia i mbështet këto nisma të reja të ndërmarra nga Shqipëria. Na bashkon përpjekja për rrugën e Shqipërisë drejt BE. Për ne është shuëm e rëndësishme që Shqipëria të anërtarësohet në BE,- tha Cutillo ndër të tjera.

 • 12:17

  Lufta kundër krimit të organizuar, Duncan: Shqipëria po bën hapa para

  TIRANË- Ambasadori Britanik Norman Duncan u shpreh se Shqipëria po bën hapa para me implementimin e sistemit ’41 bis’.

  I pranishëm në konferencën e përbashkët me ministren e drejtësisë Etilda Gjonajn, Duncan tha se puna ë bërë pritet të japë rezultate, duke filluar nga brenda burgjeve, pasi aty fshihen kriminelë që drejtojnë grupet e tyre.

   

   

  “Shqipëria po bën hapa para me implementimin e sistemit ’41 bis’. Rezutatet e para pritet të shihen në burgje duke përgjuar bisedat e të dënuarve dhe duke bllokuar komunikimet e tyre. Burgjet kanë kriminelë të një niveli të lartë. Ne e dimë që disa nga këta kriminelë kanë drejtuar grupet kriminale nga brenda dyerve të burgjeve. Lufta kundër krimit është në qendër të punës së ministrisë së drejtësisë dhe drejtorisë së përgjithshme të burgjeve,”- tha Duncan ndër të tjera.

 • 12:17

  Lufta kundër krimit të organizuar, Lakomy: Duhen përdorur taktika shumë të sifistikuara

  E pranishme në konferencën e përbashkët për shtyp me ministren e Drejtësisë Etilda Gjonan, përfaqësuesja e OBDAT Michele Lakomy ka deklaruar se Shqipëria ka mbështetjen e tyre.

   

   

  Ajo theksoi më tej se Italia dhe SHBA kanë eksperiencë në shkatërrimin e grupeve kriminale, ndërsa vuri në dukje se lufta kundër krimit të organizuar nuk përfundon me një dënim nga gjykata. Sipas Lakomy, krimi duhet shkatërruar krejtësisht që të quhet i luftuar.

  “Është shumë e rëndësishme lufta kundër krimit të organizuar. Duhen përdorur taktika shumë të sifistikuara pasi të njëjtën gjë bëjnë grupet kriminale për të mbijetuar.

  SHBA dhe Italia kanë eksperiencën e duhur për të treguar se si të ndalohen, pengohen dhe shkatërrohen grupet kriminale. Krimi i organizuar është ndër kërcënimet kryesore për sigurinë ku ka edhe pasojë politike, ekonomike dhe të zhvillimit. Është e rëndësishme ta ndalim krimin e organizuar.

  Lufta kundër krimit nuk përfundon kur gjykata jep një vendim. Për ti shpërndarë këto grupe dhe për të garantuar sigurinë e qytetarëve është e rëndësishme që sistemet e burgjeve ti heqin pjesëtarët e grupeve kriminale nga aktivitetet e tyre,”- tha ndër të tjera Lakomy.

 • 11:17

  Konfiskimi i pasurisë së krimit, Soreca: Shqipëria ka mbështetjen e BE-së

  Ambasadori i BE-së Luigi Soreca ishte i pranishëm në konferencën për mediat që mbajti sot ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj në bashkëpunim me prokurorin italian të Antimafias.

  Në kuadër të tematikës ‘Administrimi, menaxhimi dhe përdorimi i pasurive të sekuestruara e të konfiskuara’, Soreca tha së Shqipëria ka mbështetjen e BE-së për vënien në zbatim të regjimit të posaçëm“41 bis”.

  E rëndësishmë është të shikojmë rezultate dhe të marrim masa shtesë. Çështja e korrupsionit të personelit të burgjeve është i rëndësishëm dhe Qeveria ka marrë masa kurajoze për këtë çështje. Janë larguar disa punonjës të shërbimit policor.

  Duhet të ngrihen standartet në burgjet shqiptare. Shqipëria ka mëbshtetjen e BE-së në lidhje me vënien në zbatim të regjimist të posaçëm,”– tha Soreca ndër të tjera.

 • 10:01

  Prokurori italian i antimafias: Ndrangheta ka lidhje me Shqipërinë, duhet konfiskuar pasuria e krimit. Në Itali u vra ai që e sugjeroi

  Porkurori italian i antimafias, Federico Cafiero De Raho, ishte sot në Tiranë ku u orit nga ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj. Në një konferencë të përbashkët shtypi, De Raho vuri në dukje zbatimin e regjimit të posaçëm“41 bis”, që tani e tutje do ët ndjekë Shqipëria.

  Ai u shpreh ndër të tjera se ky regjim ka rezultuar efikas në Itali. De Raho kujtoi ekzekutimin e gjyqtarit Giovanni Falcone që u vra mizorisht nga mafia italiane bashkë me gruan dhe tre truprojat, pasi propozoi konfiskimin e pasurisë së mafias.

   

   

  Sipas prokurorit italian, konfiksimi i pasurisë e dobëson mafian dhe e bën atë të dobët për të vepruar. Ai shtoi gjithashtu se bisedat e të dënuarve duhet të përgjohen dhe se Ndrangheta ka lidhje të forta në Shqipëri.

  “Kemi një problem të përbashkët, luftën ndaj krimit. Duhet të përgjohen bisedat e të dënuarve, tu reduktohen lidhje me botën e jashtme. Në këtë mënyrë të dënuarit nuk do të mund të drejtojnë botën e krimit nga burgu.

  Duhet bërë konfiskim i pasurive të krimit.

  Ai që sugjeroi për konfiskim dhe për ligjin për pasuritë e krimit në Itali u vra nga mafia. Me Gjonajn kemi pasur bashkëpunim. Të godasësh pasuritë e tyre, kështu luftohet mafia. Ky është një hap ë bashkon Shqipërinë dhe Italinë. Ky është një hap që afron dy vendet dhe bashkon lidhjet e tyre. Kemi ngritur skuadra hetimore të përbashkëta,

  Organizata kriminale Ndrangheta ka lidhje në Shqipëri. Shpesh krimi në Itali bashkëpunon më Shqipërinë për të lidhur marrëveshje. Kriminaliteti në Shqipëri është lidhur me organizata mafioze,”- tha De Raho.

Shto Koment